Annonser

Annonse

 

Skattegaven til lønnskaksene

Finansminister Kristin Halvorsen gir en halv million høytlønnede store kutt i toppskatten i år, uten at de rammes av økt skatt på aksjer.

SIGURD BJØRNESTAD

Tre av fire høytlønnede får kutt i toppskatten i år, samtidig som de slipper unna den økte skatten på aksjeutbytte og aksjeformue. I alt dreier dette seg om en halv million skattytere som ligger an til å tjene over toppskattgrensen på 394 000 kroner i år.

Dette viser tall Statistisk sentralbyrå (SSB) har kjørt ut for Aftenposten. Like før jul var knapt 3,6 millioner selvangivelser for 2004 samlet i SSBs database.

Tallene fra selvangivelsene viser:

* 655 000 personer ligger an til å få toppskatt i år.

* Av disse var det ifølge 2004-tallene 497 800 som ikke mottok aksjeutbytte.

* Mange mottok et svært lite utbytte, og slipper billig unna den økte aksjeskatten.

* 62 200 skattytere med toppskatt mottok mindre enn 1000 kroner i utbytte. Gjennomsnittet for disse var drøyt 300 kroner.

Nye tall. Statistikken for 2004-selvangivelsene var ikke ferdig da Regjeringen la frem sitt alternative statsbudsjett i begynnelsen av november.

Aftenpostens tall er de første som skiller ut antall lønnstagere som får med seg den søte siden av Regjeringens skatteopplegg, uten å måtte smake den sure siden i form av økt skatt på aksjeutbytte.

At de ikke mottok utbytte i 2004 etter et rekordår i aksjemarkedet, betyr høyst sannsynlig at de heller ikke eier aksjer. Dermed slipper de også unna den økte formuesskatten på aksjer i 2006.

Regjeringen oppga i sitt budsjett ingen slike tall. Der var analysen av fordelingsvirkningen gjort ved eksempler og ved å dele skattyterne inn i ti like store grupper etter stigende bruttoinntekt. Alle typer inntekter ble sett under ett, og skattytere med og uten utbytte ble slått sammen.

2004-tallene er justert av Aftenposten slik at de kan si noe om antall toppskattytere i 2006.

Skattereform.Den vedtatte skattereformen er grunnen til at toppskatten kuttes med i alt 3,3 milliarder kroner i år.

Satsen i toppskatten på lønn og annen arbeidsinntekt kuttes med 3 prosentpoeng fra i fjor til i år. Samtidig blir det innført ekstra skatt på høye utbytter. Dermed blir lønn og høyt utbytte beskattet nesten likt. Aktive eieres motiv for å spare skatt ved å gi seg selv utbytte i stedet for lønn, er dermed borte.

Aktive eiere er personer som både har investert kapital i bedriften og som har en lang arbeidsdag i den daglige driften. De kan velge mellom å gi seg selv lønn eller utbytte.

Ser rødt. Dette har fått LO til å se rødt. Statsminister Jens Stoltenberg kjempet i valgkampen mot skattelette til "dem som har mest fra før". LO sier etter valget at opplegget for 2006 nettopp "gir mye til dem som hadde mye fra før".

Grupperer. Tallene viser at over 35 000 lønnstagere og næringsdrivende får kutt i toppskatten på over 10 000 kroner, uten at de rammes av økt skatt på aksjeutbytte og aksjeformue. Disse har lønn og annen arbeidsinntekt på over 800 000 kroner.

Av disse var det 15 000 personer med null i utbytte og over 1 million kroner i lønn eller annen arbeidsinntekt. De kan se frem til kutt i toppskatten på 17 700 kroner og mer. Forutsetningen er at de heller ikke i 2006 mottar utbytte.

Utbytteskatt. Men noen får smake den sure siden av årets skatteopplegg. Finansdepartementet anslår at økt skatt på høyt utbytte til personer skal gi 2,7 milliarder kroner i økt skatt i år. I tillegg regner departementet med 870 millioner mer i skatt fra deltagere i deltagerlignede selskaper.

På utbyttetoppen i 2004 var det 9400 personer som hadde over 1 million kroner i utbytte. 16 000 personer mottok utbytte mellom 300 000 kroner og 1 million kroner.

Del på Facebook Skriv ut Motta RSS Tips en venn
 
BIRKEN 2010:
 Foto: Derek Montgomery

Finanstoppene hevder seg i birken

Sjekk kjendisenes tider her. Les mer

Annonse

 

Annonse

 Foto: Morten Abrahamsen

Brutal hybrid-BMW

Biltest av digre BMW X6 ActiveHybrid.

 Foto: Morten Abrahamsen

Se videoen av BMW X6 ActiveHybrid

 Foto: Pablo Martinez Monsivais

Obamas oppfordring: - Reguler finansmarkedet

Obama oppfordrer Senatet til å stemme for strengere regulering av Wall Street og amerikanske banker.

 Foto: Jeff Chiu

Googles mobiltabbe

Google gjorde samme tabbe som Apple - glemte å sjekke om Nexus-navnet var ledig.

 Foto: Ole Magnus Rapp, Aftenposten

- 10 år uten prisoppgang

Danske boligpriser vil stagnere.

 Foto: Holm, Morten

Agurker og demokrati

Nei-siden i Norge har alltid argumentet for at EU-medlemskap betyr tap av suverenitet. Men suverenitet er vel å være med på å bestemme over ting som angår deg, ikke å la andre bestemme det for deg, skriver E24-spaltist Henrik Asheim.

 Foto: Kallestad, Gorm

Forlanger at inhabil
fiskeriminister går av

Kurt Oddekalv forlanger at fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen går av.

 Foto: Roald, Berit

Oslo Ap vil ha vern mot oljeboring

I havområder utenfor Lofoten og Vesterålen.

 Foto: Andy Wong

- Å miste Kina vil skade aksjen

Investorer venter spent på hvorvidt Google trekker seg ut av verdens største internettmarked.

Kjøper nytt fly

Volvo og Ericsson har ønsket seg nytt fly siden før finanskrisen. Les mer

Annonse

 Foto: Roald, Berit

- Midt-Norge
vil få mer kraft

Statsministeren er på besøk i Midt-Norge, og strømkrisen er hovedtemaet. Les mer

 Foto: Paul Sakuma

iPhone-brukere
laster ned mest

En iPhone-eier bruker mer en sju ganger så mange penger på mobilt innhold som andre mobilbrukere, viser nye tall.

 Foto: Bendiksby, Terje

4.000 kr i timen

De dyreste advokatene kan koste 40.000 kroner for en arbeidsdag. Les mer

 Foto: INTS KALNINS

Anders Aukland vant Birkebeinerrennet

Men Aukland klarte ikke å sette løyperekord. Les mer

SKJEBNEHELG:
 Foto: DENIS BALIBOUSE

Volvo-handelen
kan gå i vasken

Ford og Geely krangler om finansieringen. Les mer

 Foto: Larsen, Håkon Mosvold

Røkke kjemper
for Aker-navnet

Aker sender en klage til Patentstyret hver gang noen andre bruker «Aker».

 Foto: Kirsty Wigglesworth

Kabinansatte i British
Airways streiker

Lørdag startet en storstreik som vil ramme flere tusen passasjerer. Les mer

Her kan du se hvem
som har gått konkurs

STRØMKRISEN:
 Foto: Berg-Jacobsen Jon-Are

Sender billig strøm fra Midt-Norge til England

Gjennom disse rørene utenfor Molde sendes nok gass til å dekke hele Norges strømforbruk. Ikke én kilowattime legges igjen i Midt-Norge, som nå har landets høyeste strømpris. Les mer

 Foto: Hauge Jon

Vi kjøper opp Sverige

Da krisen rammet svensk næringsliv, handlet pengesterke nordmenn.

 Foto: Sara Johannessen

Kan bli Oslos
neste ordfører

Carl I. Hagen selv er klar til å stille som ordførerkandidat.

 Foto: Jon Hauge

Giske reagerer
på DnB-bonuser

Næringsminister Trond Giske (Ap) reagerer på bonusutbetalingene i DnB NOR. Les mer

 Foto: Aas, Erlend

Vil ha etisk regelverk
for statsobligasjoner

 Foto: Hauge Jon

Én milliard i Coop-resultat

Nå vil Coop flytte utkantbutikkene og etablere flere i tett befolkede områder.

Annonse

WALL STREET:
 Foto: Richard Drew

Så kom nedturen

Etter åtte dager på rad med opptur, falt det amerikanske aksjemarkedet. Les mer

 Foto: Thanassis Stavrakis

Gjelden til Hellas
har falt drastisk

Hellas trenger ikke så mye penger som fryktet. . Les mer

 Foto: AKIRA SUEMORI

Investorene vil ha Europa

Et klart flertall av eiendomsinvestorene har nå Europa som sin favorittregion. Les mer

 Foto: Louis Lanzano

Madoff mishandlet i fengselet

Banket opp av tidligere kunde.

 Foto: Larsen, Håkon Mosvold

Economist stopper
utgave i Thailand

Ukas utgave av nyhetsmagasinet The Economist vil ikke bli utgitt i Thailand. Les mer

RENTEMØTE I NORGES BANK:
 Foto: Larsen, Håkon Mosvold

- Kronen stopper
rentehopp

Sterkere krone og lavere renteforventninger internasjonalt vil gi tregere renteoppgang i Norges Bank, tror Nordea. Les mer

 Foto: Palm

Palm raser på børsen

Palm stuper på børsen, og analytikere sår tvil om selskapet vil overleve. Les mer

 Foto: Åserud, Lise

Oppturen skutt ned
av oljeprisen

Et bratt fall i oljeprisen sørget for en dårlig avslutning på uken.

 Foto: Poppe, Cornelius

Frp krever svar om
Oljefondets rolle

Stortingspolitiker Jørund Rytman frykter at Oljefondet har investert i omstridte finansielle papirer.

 Foto: SCANPIX SWEDEN

SAS fikk på plass milliardlån

SAS låner 1,6 milliarder svenske kroner og har passert et nytt hindre for å få på plass den nødvendige milliardemisjonen. Les mer

Frykter angrep
på Kinas valuta

Forventninger om at Kina vil tvinges til å la yuan styrke seg kan få spekulantene til å kaste seg over valutaen.

 Foto: SCANPIX

- Dumper prisen
på CD-en

Universal Music senker prisen på nye utgivelser. Les mer

 Foto: KEVIN COOMBS

Storstreik rammer
British Airways

 Foto: McLaren

Satser 6,7 mrd.
på ny superbil

McLaren satser på å bygge 4000 biler innen 2014. Les mer

SØK I SKATTELISTENE

Fornavn:

Etternavn:

Skatteår: 06 07 08

Annonse

Herfra sendes billig strøm - til England

Berg-Jacobsen Jon-Are

Gjennom disse rørene utenfor Molde sendes nok gass til å dekke hele Norges strømforbruk. Ikke én kilowattime legges igjen i Midt-Norge, som nå har landets høyeste strømpris. Les mer

Annonse

Volvos skjebne avgjøres i helgen

DENIS BALIBOUSE

Ikke før var Saab-avtalen i boks, så begynner det å haste for svenskenes andre bilmerke - Volvo. Les mer

Annonse

Dyrevernere vil ha sex.com

PETA

Vil ha «sex.com» i gave. Les mer

Annonse

PÅ SKI I HELGEN?

Skal du gå Birken i helgen?

Ja
Nei
Skal se på

Nå kan du fly til jobben

MartinJetpack.com

Endelig kan du kjøpe din egen jetpack flymaskin. Les mer

Annonse

Blir dette verdens raskeste?

hennesseyperformancestore.com

Hennessey Venom GT blir trolig verdens drøyeste bil når den blir presentert om ikke lenge. Les mer

Annonse

- Henrettet økonom

AhnYoung-joon

Kim Jong Il skal ha henrettet egen økonomisjef. Les mer

Hun er Norges mest populære hotell-gjest

TV3

Slår knock-out på andre deltargerne i «Paradise Hotel». Les mer

Annonse

Få nyhetene «på døren»

Få de siste E24-nyhetene sendt til din e-post. Les mer

- Spår euro i 7,8 kroner

Euroen faller under 8 kroner. Fokus Bank mener kronen vil fortsette å styrke seg. Les mer

Vil stenge Rec-fabrikk

g

Miljøvernere går til retten for å stoppe byggingen av gigantanlegg. Les mer

Han sang for regjeringen

Olav Olsen

Finansministeren roet ned regjeringens budsjettkonferanse. Les mer

Ipad til 121.000 kroner

Mervis

Lanserer verdens første lukusutgave. Les mer

Annonse

Vil bytte kongen med en elg

Løchen, Per

Svenske republikanerne vil slette og erstatte kongen med skogens konge. Les mer

Jackson-boet får mrd-kontrakt

Michael A. Mariant

Sony skal ha inngått tidenes største platekontrakt med Michael Jacksons familie. Les mer

Vil ha fri fart på norske veier

Schrøder, Tor Erik

Folk må få kjøre så fort de ønsker, mener Fremskrittspartiets Ungdom (FpU). Les mer

Mandagmorgen konkurs

Faksimile

Tidsskriftet Mandagmorgen lykkes ikke med å hente inn ny kapital. Les mer

Direktør forlater Schibsted

To år etter at hun takket ja til direktørjobben, sier Cathrine Foss Stene takk for seg i Schibsted. Årsaken er uenighet med sjefen. Les mer

650.000 fulgte hundeløp

MATTHIAS RIETSCHEL

Men TV 2 spiser innpå forspranget til NRK. Les mer

Nå kjøper vi boliger i Syden

Norsk Megling AS

Lav eurokurs lokker stadig flere nordmenn til å kjøpe fritidsboliger i Syden. Les mer

HVA MENER DU?

Hva er ditt råd til politikerne?

Bruk mer penger på vei og jernbane
Bruk mer penger på helse og eldreomsorg
Bruk mer penger på skole
Bruk mindre penger
Ingen av disse alternativene

Ikke «sikrest i verden»

Morten Holm/Scanpix

Volvo tapte i retten mot Toyota. Les mer

Gud får fortsette på dollaren

unknown

Han forsvinner ikke fra sedlene med det første, har domstol bestemt. Les mer

VALUTAKALKULATOR

- Litt som en feriekoloni

Indrelid Trygve

Storsvindleren Frank Murud forteller om sitt nye liv i Bastøy fengsel. Les mer

Vil lage verdens beste vinutsalg

Olsen Olav

Vinmonopolet har satset stort på sitt nye spesialutsalg i Vika i . Et uoffisielt mål er å bli best i verden. Les mer

Nekter nyhets-twitring

SCANPIX

Nyhetsgigant innfører Twitter-regler. Les mer

Pedaltrøbbel også i Norge

HO

Toyotaen kom opp i en hastighet på 176 km/t på E18, hevder eieren. Les mer

Vil ha egen «Syden-skatt»

Åserud, Lise

Krever seteavgift for flyreiser til utlandet. Pengene skal gå til NSB. Les mer

Få nyhetene «på døren»

Få de siste E24-nyhetene sendt til din e-post. Les mer

VW søkkrik på Audi

MICHAELA REHLE

Volkswagen fyller krigskassa med Audi-penger. Les mer

Anmelder Hegnar til politiet

Terje Bendiksby / SCANPIX

Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer

Sammenstøt i Hellas

JOHN KOLESIDIS

Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer

Stillinger

Vis alle stillinger >>

Annonse