Foto: Furulund, Svein Erik
Toppledelsen i Hydro ble minst 50 millioner kroner rikere på papiret av oljefusjonen. Statoil-sjef Helge Lunds aksjer falt med 13 750 kroner.
VERDIFULLT HÅNDTRYKK: Hydro-sjef Eivind Reitens (t.v) avtale med Statoil-sjef Helge Lund gjør underverker med verdien av Hydro-toppenes opsjonspakker. (Foto: Furulund Svein Erik )
FET GEVINST: Hydro-direktør Tore Torvund sitter på solide urealiserte opsjonsgevinster. Hva som skjer med disse gevinstene når han forlater gamle Hydro, er ennå ikke avklart. (Foto: SCANPIX)
Hydro har hatt to typer begrensninger på opsjonsprogrammet:
Retten til å utøve opsjonene for 2002 og 2003 var knyttet til utviklingen i aksjekursen i Hydro i de tre påfølgende årene fra tildelingsdatoen.
For å kunne utøve noen av opsjonene, måtte kursen ha steget minst 12 prosent årlig. For å kunne utøve alle tildelte opsjoner, måtte kursen ha steget 20 prosent.
Opsjonene som er tildelt fra og med 2004, har ingen slik begrensning. Men programmet tillater ikke at deltagerne casher inn så mange opsjoner at gevinsten blir større enn årslønnen i året de realiseres.
Tidsbegrensning
Mens opsjonene som ble tildelt i 2002 og 2003 allerede nå kan innløses, er de tildelte opsjonene fra 2004-2006 fortsatt omfattet av en ventetid på tre år. Opsjonene fra 2004 kan først utøves fra og med 1. juli neste år, mens 2005-opsjonene er klare til bruk i 2008, osv.
Publisert: 18.12.06 17:43, Oppdatert: 18.12.06 17:59
Les også: Alt om gigantfusjonen
Som E24 skrev tidligere i dag, har Hydro-sjef Eivind Reiten mer enn doblet verdien av sin opsjonspakke som et resultat av oljesammenslåingen med Statoil.
Årsaken er at aksjemarkedet sendte verdien av Hydro (NHY) - og dermed også Reitens mye omtalte opsjoner - til værs på Oslo Børs i dag. Verdistigningen i Hydro var på nesten 40 milliarder kroner.
Men konsernsjefen er slett ikke alene om å tjene stort på fusjonen, på papiret:
E24 har tatt utgangspunkt i Hydro-konsernets tildeling av opsjoner til en engere krets av rundt 30 medarbeidere de siste tre årene.
Les også kommentaren: En lønnsom kombinasjon.
50 millioner i fusjonsgevinst
Til sammen har Hydro delt ut nesten to millioner opsjoner siden 2004, og med dagens kursoppgang på drøye 20 prosent i Hydro-aksjen, slår opsjonsgevinstene ut i full blomst:
Da børsen stengte fredag, var verdien av Hydro-bossenes opsjoner fra de tre siste årene 57 millioner kroner.
Mandag steg papirgevinsten til 105,7 millioner kroner, en økning på 48,7 millioner.
På toppen av dette kommer opsjoner som Hydro-toppene ble tildelt i 2002 og 2003, og som ennå ikke er innløst. (For mer om hvordan opsjonsprogrammet fungerer, se faktaboks).
Oljesjefen tjener fett
Blant vinnerne er Tore Torvund, som leder Hydros olje- og gassvirksomhet på norsk sokkel. Med mandagens sluttkurs i Hydro på 188,5 kroner, sitter Torvund nå på en urealisert opsjonsgevinst på 16,9 millioner kroner.
Det er 6,1 millioner kroner mer enn opsjonspakken hans var verdt på fredag.
For konsernsjef Eivind Reiten er opsjonsoppgangen syv millioner kroner. Hans gjenværende opsjoner er verdt oppunder tolv millioner.
Men Reiten har også Hydro-aksjer verdt omtrent like mye. Disse er gjennom årene kjøpt både til markedskurser og til rabattert pris. I alt har Reiten 68 000 andeler i Hydro.
Legges dagens kursstigning på 32,25 kroner til grunn, er Reiten blitt 2,2 millioner kroner rikere på papiret på disse aksjene i dag.
Reitens grunnlønn i år er på 4,6 millioner kroner. Han fikk også en bonus etter fjoråret på halvannen million.
Taus om gevinsten
Konsernsjefens formuesøkning som følge av ekteskapet med Statoil kommer dermed opp i over ti millioner kroner.
Men på en dag som denne, står opsjonspratet lavt i kurs hos Reiten selv:
- Hvis det er én ting jeg ikke vil kommentere i dag, er det akkurat det, sier han til E24.
- Ikke brukt tid på opsjoner
Hydro vil heller ikke si akkurat hvordan opsjonsordningene skal håndteres i forbindelse med at oljevirksomheten skilles ut. Opsjonene som ble tildelt i 2004, 2005 og i år, kan først utøves når det er gått tre år.
- Dette er noe vi ikke har brukt tid på overhodet. Vi har hundrevis av praktiske spørsmål igjen, sier Hydros pressekontakt Tor Steinum til E24.
- Men vi har en viss erfaring fra den tiden vi hadde Yara. De som fulgte med Yara ut fikk sine opsjoner kansellert, men de fikk kompensasjon som en slags engangserstatning.
Penger for prestisje
Men spilte opsjonsordningen noen rolle i forhandlingene? Professor Kjetil Storesletten ved Universitetet i Oslo synes det vil være rart om ikke milliongevinsten har vært i Hydro-toppenes bakhoder de siste dagene.
Han mener opsjonsordningen er en suksess, om den har bidratt til at Hydro-ledelsen gjorde en god avtale for sine aksjonærer, selv om det har kostet millioner.
For penger i hånden til ledelsen kan nemlig kompensere for bortfall av prestisje når et selskap blir kjøpt opp eller delt i mindre enheter:
- Hvis opsjonsordningen gjør at de går for å bli kjøpt opp, og oppkjøp øker verdien av selskapet, vil det være en fantastisk suksess. Det handler om å ikke tenke på at de skal bli sett opp til, men hva som er bra for selskapet.
- Respekterer tidligere avtaler
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) har dette å si om sjefenes gevinster på en fusjon han selv har gitt grønt lys til:
- Denne regjeringen går mot opsjoner, men vi respekter selvfølgelig tidligere avtaler.
- Men det er bra at aksjekursene stiger.
PS! Statoil har ikke gitt sin konsernsjef Helge Lund noen opsjonsavtale. Men gjennom egne aksjekjøp har Lund 4583 Statoil-aksjer. Dessverre for Lund, falt Statoil-kursen 1,7 prosent i dag. Dermed "tapte" han 13 750 kroner på tidenes spleis i norsk næringsliv.

Wall Street endte flatt, men det var et selskap som produserer hjertestartere som havnet i fokus. Les mer

Senator Chris Dodd har lagt frem et kontroversielt lovforslag i USA. Les mer

Mercedes-eier Daimler og Renault vurderer å kjøpe aksjer hos hverandre. Les mer

Norske sjåfører har i løpet av ti år betalt 80 millioner kroner i bøter for å snakke i mobiltelefon. Les mer

Oslo Universitetssykehus erklærte nylig at de måtte ha mer penger. Et typisk reaksjonsmønster i offentlig sektor, skriver E24-spaltist Jon Lund Hansen.

Stavanger Aftenblad-direktør vil avvikle filmsatsparagrafen. Les mer

Menn vil ha mer til veier. Kvinner vil satse på helse. Les mer

Sterkere krone sørger for at eurokursen er i ferd med å bikke under 8 kroner. Les mer
Oppmuntrende resultater for Nutri Pharma. Les mer

En politi-ansatt er suspendert for blant annet pornosurfing i arbeidstiden. Les mer
Utvalgte stillinger
Rådgiver ved Beredskapsavdelingen i Horten
Kystverket
Sted: Horten | Frist: 29.03.2010
To år etter at hun takket ja til direktørjobben, sier Cathrine Foss Stene takk for seg i Schibsted. Årsaken er uenighet med sjefen. Les mer
Lav eurokurs lokker stadig flere nordmenn til å kjøpe fritidsboliger i Syden. Les mer
Hva er ditt råd til politikerne?
Han forsvinner ikke fra sedlene med det første, har domstol bestemt. Les mer
Storsvindleren Frank Murud forteller om sitt nye liv i Bastøy fengsel. Les mer
Vinmonopolet har satset stort på sitt nye spesialutsalg i Vika i . Et uoffisielt mål er å bli best i verden. Les mer
Toyotaen kom opp i en hastighet på 176 km/t på E18, hevder eieren. Les mer
Krever seteavgift for flyreiser til utlandet. Pengene skal gå til NSB. Les mer
Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer
Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer
Premieren på Wall Street: «Money Never Sleeps» flyttes til september. Les mer
Jon Helge Richter Eriksen tilbakeviser Arne Fredlys påstand om at han er en fiktiv person. - At jeg ikke eksisterer er oppspinn og tull, sier Eriksen. Les mer
Bobestyreren foreslår at de som tok ut pengene i tide fra aksjeklubben TA Invest skal få beholde pengene, men tilbakebetale gevinsten. Les mer
Handler aksjer for 125 millioner kroner i «Verdens vakreste sjøreise». Les mer
Airbus og Northrop Grumman trekker seg fra konkurransen om å levere militære tankfly til USA fordi anbudet favoriserer Boeing. Les mer
Det er et tapssluk å drive med torsk, nå venter bransjen at halvparten gir seg i løpet av de neste to årene. Les mer
Finansavisens redaktør Steinar Grini avviser at avisen har opplyst investor Arne Fredly om sine kilder. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist