Foto: SCANPIX / JUNGE
- Det er en trist dag, sier styremedlem Robert Keith.
Hvem tjener mest på at Microsoft byr på Fast?
Norsk IT-selskapet som utvikler og selger søketeknologi til bedrifter.
Selskapet, som ble etablert i 1997, har sitt utspring fra NTNU, og ledes av trønderen John Lervik. Han var tidligere teknologidirektør, men tok over som konsernsjef i 2001.
Selskapet har rundt 500 ansatte, fordelt på rundt 20 land.
Publisert: 08.01.08 10:09, Oppdatert: 08.01.08 14:03
Det opplyses i en børsmelding tirsdag formiddag.
- Det er en trist dag, men Fast kommer i gode hender, og jeg tror selskapet vil blomstre bedre hos Microsoft enn stående alene, sier styremedlem Robert Keith til E24.
Budet sender Fast til topps på Oslo Børs med en oppgang på 42 prosent.
Har bygd opp Fast
Keith har sammen med sin britiske kamerat Thomas Fussell og konsernsjef John M. Lervik styrt Fast det siste tiåret. Trioen har bygget opp selskapet til å bli ledende på søkemotorfronten, men samtidig har ikke de finansielle resultatene stått i stil med teknologien selskapet har solgt.
Styret anbefaler budet fra Microsoft, og det har allerede aksept fra 37 prosent av aksjonærene - med det vanlige forbeholdet om at det ikke kommer noe høyere bud.
Keith mener at budet fra Microsoft viser at Fast er et godt selskap, og at det er en bekreftelse på at konsernsjef John M. Lervik har gjort en god jobb.
- Vi er veldig glad for at et selskap av Microsofts kvalitet og størrelse vil kjøpe Fast, sier Keith.
- Dette oppkjøpet gir Fast en interessant mulighet til å spre vår ledende søketeknologi og innovasjon til flere organisasjoner globalt, heter det i en kommentar fra administrerende direktør John Lervik i Fast.
- Det meste vi kunne få
Budet priser Fast til 6,6 milliarder kroner. Det tilsvarer en oppkjøpspremie på 42 prosent, sammenlignet med sluttprisen 4. januar.
19 kroner er imidlertid ikke en høy Fast-kurs historisk, og for rundt to år siden lå kursen rundt 26 kroner. Men det siste året spesielt har vært preget av nedskrivninger og bemanningskutt, og det har sendt kursen til bunns.
- Prisen har vært et forhandlingsspørsmål, og det meste vi kunne få gitt forutsetningene. Vi mener at aksjonærene har fått en god pris, men Micosoft betaler ikke for mye hvis Fast utvikler seg slik vi tror det vil gjøre, sier Keith.
I aksjemarkedet legger Fast-kursen seg på 18,90 kroner - det betyr at markedet ikke spekulerer i et høyere bud på selskapet.
Les også: «Togrøverne» får 430 mill.
Selskapets to største aksjonærer, Orkla og forvaltningsselskapet Hermes, støtter budet.
Budet betinges av 90 prosent akseptgrad. Goldman Sach er rådgiver for Microsoft og Merrill Lynch for Fast. Ifølge meldingen fra Fast forventes kjøpet å være sluttført i løpet av andre kvartal i år.
Les også: Tilsynet sjekker Fast

Rec kjøper silisium av kinesisk konkurrent. Les mer

Trond Giske argumenterer som en investor, i motsetning til sin forgjenger Sylvia Brustad, mener E24-kommentator Elin Ørjasæter.

FNs klimapanel, og særlig dets indiske formann Rajendra Pachauri er i alvorlig trøbbel, skriver E24-spaltist Jan Arild Snoen.
DNO-aksjen suser avgårde. Les mer

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer
Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer
Ole Robert Reitan er i trøbbel etter at han fjernet en paviljong fra en byggesøknad, for deretter likevel å bygge den. Les mer
Kaffe latte-generasjonen har sviktet kaffekoppen. Kaffekonsumet blant unge er halvert på 20 år. Les mer
En ansatt nekter å sitte i landskap, og sier han vil bli mer syk om han ikke har eget kontor. Kan han kreve særbehandling? spør leder. Les mer
Billige varer fra Kina flommer inn over USA. Nå utvides Panama-kanalen for å lose den voksende vare- strømmen inn. Les mer
Svenskene topper listen, mens polakkene er en gruppe i kraftig økning. Les mer
Skal filmbransjen ha rett til å få utlevert identiteten på nettpirater? Les mer
Finansministeren reagerer på Skagentoppenes gigantiske bonusutbetalinger. Les mer
Lånte 1,9 millioner kr. for å kjøpe en Ferrari, men har nå klaget Les mer
Kina klager på EU-proteksjonisme for importregler for sko, men EU mener det bare dreier seg om antidumpingtiltak. Les mer
NHH-professor Ola Grytten er redd for at regjeringen aldri vil komme tilbake til handlingsregelen. Det vil straffe seg lenger fremme, advarer han. Les mer
Sentralbanksjef Svein Gjedrem gjør som «alle» ventet på forhånd. Les mer
John McCallum, mannen bak den australske TV-serien «Skippy the Bush Kangaroo», er død, 91 år gammel. Les mer
Den 20 år yngre elskeren til Asias rikeste kvinne tapte retten til å arve hennes milliardformue. Les mer
Oljegiganten vurderer om den skal fortsette å eie sine 2300 bensinstasjoner fremover. Les mer
Bare fem land i verden har større handelsoverskudd enn lille Norge, regnet i kroner. Les mer
Har det amerikanske flyselskapet Continental skyld i Concorde-styrten der 113 personer mistet livet for ti år siden? Det skal en fransk domstol nå ta stilling til. Les mer
Pilene peker oppover for bemanningsbransjen. - Men det vil ta tid før vi kommer opp på tidligere drømmenivåer, sier NHO-sjef. Les mer
Professor Nouriel Roubini frykter en norsk boligboble vil ta form dersom politikerne ikke handler raskt. Les mer
Flere norske næringslivstopper deltok i går i skiløpet Marcialonga i Italia. Afterskien var bra, melder Peter Hermanrud. Les mer
Miramax har 220 Oscar-nominasjoner bak seg, men nå er det «THE END». Les mer
–Om jeg var norsk, ville jeg vært sint – veldig sint, sier bistandsekspert. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist