Foto: Brian McDermott
Den amerikanske delstaten Massachusetts går til sak mot meglergiganten Merrill Lynch, i det som er en kopi av vår hjemlige Terra-skandale.
RUNDLURT: Hemnes-ordfører Kjell Idar Juvik sier han synes saken i USA viser at kommunene i Terra-skandalen ikke var blåøyde og lettlurte. (Foto: Hauge Jon)
Det er mange paralleller mellom Merrill-saken og Terra-skandalen.
Store meglerhus: På tiltalebenken i begge sakene sitter store finansinstitusjoner, som ble tatt på sengen da subprime-krisen rammet i vår.
Kommuner som rammes: I begge sakene anklages meglerhusene for å ha ført kommuner bak lyset. Det at offentlige myndighetene skal ha blitt svindlet gjør sakene ekstra delikate.
Informerte ikke: Merrill Lynch har innrømmet at Springfield ikke fikk adekvat informasjon om investeringene som ble gjort, og at det aldri ble lagt frem dokumentasjon for hva pengene skulle plasseres i. De norske kommunene har hevder at de ikke visste at risikoen for å tape penger var stor, og at dokumentasjonen Terra Securities presenterte var uforståelig for mennesker uten spesialkompetanse.
To meglere: I begge sakene pekes to meglere ut som syndebukker. I Springfields søksmål anklages Manuel Choy og Carl J. Kipper for å ha tatt seg store friheter når byens penger skulle investeres. Likeledes har de norske kommunene holdt Terra-meglerne Knut Anders Opstad og Harald Norberg ansvarlig for plasseringene.
CDO-er: Pengene ble plassert i CDO-er (Collateralized debt obligation), verdipapirer som har rast i verdi siden i vår. Dette er verdipapirer som er basert på sikkerhet i risikable lån.
To Terra-meglere tjente 50 mill. på kommune-avtalene De to Terra-meglerne som solgte de risikable investeringsproduktene.
Terra tjente 120 mill. Kommunene i Terra-skandalen vil at Kredittilsynet skal kreve 120 millioner fra Terra Gruppen.
Publisert: 03.02.08 15:25, Oppdatert: 07.02.08 08:26
Den amerikanske delstaten Massachusetts saksøker meglerhuset Merrill Lynch (MER) for svindel av delstatens kommuner .
Det som nå rulles opp i USA er nærmest en kopi av den såkalte Terra-saken som rystet Norge i høst.
Les også: Bank of America-resultatet ødelagt Terra-obligasjoner
Betalte erstatning
Hemnes-ordfører Kjell Idar-Juvik har vært i sentrum av mediestormen de siste månedene. Kommunen tapte 70 millioner kroner på investeringer gjennom meglerhuset Terra Securities. Han synes det er trist at amerikanske kommuner også rammes.
– En sak som dette er trasig for alle, men det viser at dette er et globalt fenomen. En fattig trøst for oss er at det underbygger at vi ikke har vært blåøyde og lettlurte. Vi ble lurt inn i noe som foregår verden over, sier Hemnes-ordfører Kjell-Idar Juvik til E24.
Meldingen om søksmålet kommer dagen etter at Merrill gikk med på å kjøpe tilbake vedipapirer til en verdi av 13,9 millioner dollar (75 millioner kroner) fra myndighetene i Massachusetts-byen Springfield.
Meglerhuset har holdt tilbake viktig informasjon da det investerte byens penger i kompliserte obligasjonspakker (CDO-er). Merrill informerte hverken om at pengene ble investert i CDO-er eller om risikoen forbundet med investeringene.
Da det amerikanske boliglånsmarkedet krasjet tidlig i sommer, tok det med seg investeringene til Springfield – og de norske kommunene – i dragsuget.
Terra-kopi
Når meglerhuset nå kjøper tilbake CDO-ene, vedgår det samtidig at Springfield ikke ble informert om risikoen ved produktet. Merrill saksøkes for å ha solgt samme type investeringer til andre kommuner i Massachusetts.
– De saksøker for svindel en kommune, som er langt mer alvorlig enn et ordinært søksmål, sier Mark A. Flessner ved Chicago-kontoret til Sonnenschein Nath & Rosenthal, ifølge New York Times.
Produktene som er solgt til Springfield er av samme type som åtte norske kommuner kjøpte gjennom meglerhuset Terra Securities. Også Terra Securities anklages for å ha holdt tilbake informasjon om den store risikoen knyttet til produktene.
Kommunene hevder å ha tapt over 600 millioner kroner på de råtne investeringene. I januar slo fylkesmennene fast at alle de åtte kommunene har brutt kommuneloven med investeringene.
- Rått spill
Kjell-Idar Juvik mener saken i USA avslører utbredt ukultur i finansinsitusjonene.
– Saker som dette viser en holdning i bransjen som går på ut at ting skal gå raskt for å gi ny profitt, sier Juvik.
Han synes holdningen er skremmende.
– Vi følte oss rundlurt. Vi kan nærme oss bruken av begrepet svindlet, mye underbygger at Terra aktivt brukte produktene ulovlig. Det var rått spill, sier han.
E24-kommentar: Saksøk Terra-toppene
Innrømmer skyld
Merrill har gått med på å betale tilbake 13,9 millioner dollar til Springfield. Meglerhuset avviste opprinnelig ansvar for byens tap og mente Springfield hadde gitt klarsignal for å investere pengene i CDO-er.
Etter å ha gått gjennom saken enda en gang, ombestemte imidlertid meglerhuset seg, og medgikk at myndighetene aldri autoriserte investeringene.
Terra Securities tilbød en kriseløsning til de fire nordlandskommunene som tapte stort på investeringene sine. I meglerhusets løsningspakke skulle Terra dekke 150 millioner kroner av kommunenes tap, mens kommunene måtte betale like mye selv.
Kommunene takket imidlertid nei til tilbudet. Dagen etter slo Terra Securities seg konkurs, etter at Kredittilsynet trakk tilbake selskapets konsesjoner.
SISTE I TERRA-SAKEN: Terra tjente 120 mill. på kommunene

Næringsminister Trond Giske sier han i utgangspunktet ikke ønsket å gi SAS ny tilførsel av penger. Les mer

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer

Men Olje- og energidepartementet er glad for at halvparten av Goliat-kontraktene har havnet på norske hender. Les mer

E24s jobbeksperter mener ansatte kan kreve eget kontor med sykmelding i hånden. Les mer
Utvalgte stillinger
Kvalitetssjef-/ HMS ansvarlig
Scan-Sense AS
Sted: Vestfold | Frist: 22.02.2010
Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer
Ole Robert Reitan er i trøbbel etter at han fjernet en paviljong fra en byggesøknad, for deretter likevel å bygge den. Les mer
Kaffe latte-generasjonen har sviktet kaffekoppen. Kaffekonsumet blant unge er halvert på 20 år. Les mer
En ansatt nekter å sitte i landskap, og sier han vil bli mer syk om han ikke har eget kontor. Kan han kreve særbehandling? spør leder. Les mer
Billige varer fra Kina flommer inn over USA. Nå utvides Panama-kanalen for å lose den voksende vare- strømmen inn. Les mer
Svenskene topper listen, mens polakkene er en gruppe i kraftig økning. Les mer
Skal filmbransjen ha rett til å få utlevert identiteten på nettpirater? Les mer
Finansministeren reagerer på Skagentoppenes gigantiske bonusutbetalinger. Les mer
Lånte 1,9 millioner kr. for å kjøpe en Ferrari, men har nå klaget Les mer
Kina klager på EU-proteksjonisme for importregler for sko, men EU mener det bare dreier seg om antidumpingtiltak. Les mer
NHH-professor Ola Grytten er redd for at regjeringen aldri vil komme tilbake til handlingsregelen. Det vil straffe seg lenger fremme, advarer han. Les mer
Sentralbanksjef Svein Gjedrem gjør som «alle» ventet på forhånd. Les mer
John McCallum, mannen bak den australske TV-serien «Skippy the Bush Kangaroo», er død, 91 år gammel. Les mer
Den 20 år yngre elskeren til Asias rikeste kvinne tapte retten til å arve hennes milliardformue. Les mer
Oljegiganten vurderer om den skal fortsette å eie sine 2300 bensinstasjoner fremover. Les mer
Bare fem land i verden har større handelsoverskudd enn lille Norge, regnet i kroner. Les mer
Har det amerikanske flyselskapet Continental skyld i Concorde-styrten der 113 personer mistet livet for ti år siden? Det skal en fransk domstol nå ta stilling til. Les mer
Pilene peker oppover for bemanningsbransjen. - Men det vil ta tid før vi kommer opp på tidligere drømmenivåer, sier NHO-sjef. Les mer
Professor Nouriel Roubini frykter en norsk boligboble vil ta form dersom politikerne ikke handler raskt. Les mer
Flere norske næringslivstopper deltok i går i skiløpet Marcialonga i Italia. Afterskien var bra, melder Peter Hermanrud. Les mer
Miramax har 220 Oscar-nominasjoner bak seg, men nå er det «THE END». Les mer
–Om jeg var norsk, ville jeg vært sint – veldig sint, sier bistandsekspert. Les mer
Tror du bistand hjelper?
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist