Luringene bak det fiktive selskapet Aker Financial har opprettet «Statens Finanstilsyn» for å fremstå som seriøse.
Publisert: 12.11.08 12:21, Oppdatert: 12.11.08 13:54
Sist uke sendte Kredittilsynet ut en advarsel til norske investorer mot det fiktive selskapet Aker Financials som på en svært forseggjort hjemmeside prøver å lokke til seg potensielle investorer.
Men det å investere gjennom selskapet er neppe spesielt intelligent, for Aker Financial er absolutt ikke hva det utgir seg for å være.
Les også: - Dette er IKKE et Røkke-selskap
Statens finanstilsyn
Bakmennene tar nå svindelen ett steg videre og har opprettet et eget finanstilsyn med egen hjemmeside for å virke troverdige.
Se siden her: Statens finanstilsyn
Her kan potensielle Aker Financials-kunder selv søke på selskapet i finanstilsynets databaser som ikke overraskende gir Aker Financials de beste skussmål.
I Norge et det bare ett tilsyn som regulerer finanssektoren og det er selvfølgelig Kredittilsynet.
Ingen spøk
Der i gården er det lite jubel for den nye «konkurrenten».
- Det blir en ny utfordring for oss å ha en konkurrent, sier en humoristisk Eirik Bunæs i Kredittilsynet.
Selve saken synes han imidlertid ikke er noen spøk.
- Vi har tatt dette svært alvorlig, og behandler nå dette som en svindelsak. Vi får håpe og tro at ingen har rukket å investere i selskapet, sier Bunæs.
E24-LESER: «Jukseselskap godkjent av juksetilsyn - håper ikke så mange har latt seg lure.»
Offentlig kjent
Selv om svindlerne åpenbart har gjort seg flid med hjemmesidene, understreker Bunæs at dette langt ifra er den mest profesjonelle svindelen han har kommet over.
- Jeg har nok sett adskillig bedre forsøk enn dette. Men det viktigste er uansett at dette blir offentlig kjent så at folk ikke blir lurt. Jeg vil oppfordre investorer til alltid å gjøre en grundig research før man investerer penger i et ukjent selskap, sier Bunæs.
Hjemmesiden til Aker Financial er nå fjernet.
Les også: Skandiabanken utsatt for svindelforsøk
Les også: Vi gir 100 mill. til Nigeria-svindlere i år

Teknologilystne forbrukere kaster seg over Apples siste kreasjon. Les mer

Norges «pådriverrolle» i klimasaken er et forunderlig paradoks. Norge og andre nordlige land ville antakelig vinne på global oppvarming, skriver E24-spaltist og professor ved NHH, Rognvaldur Hannesson.

Olje- og energidepartementet godkjente fredag bygging av ny boligplattform.

Representantenes hus i Washington skal over helgen vurdere et nytt utspill fra demokratene i striden om helsereformer.

Egmont og A-pressen tar ut konsernbidrag under ett år etter sparetiltak. Les mer

Du kan høre det om teamet fungerer eller ikke, sier ledelsesekspert til E24. Les mer

Oslo Børs prøvde forgjeves å komme i kontakt med mannen som sendte dem kritiske e-poster om Crew. Nå overlater de saken til politiet. Les mer

Det internasjonale energibyrået IEA ser en økning i etterspørselen etter olje i år.

Har blåst av 1,7 milliarder kroner på mislykket strømavlesning. Les mer
Norske Per G. Braathen kjøper reisebyråkjeden Ticket. Les mer

Landbruksministeren ber bøndene dempe forventningene før årets jordbruksoppgjør.
Utvalgte stillinger
Energirådgiver
Myklebust AS
Sted: Sør-Trøndelag | Frist: 04.04.2010
Toyotaen kom opp i en hastighet på 176 km/t på E18, hevder eieren. Les mer
Krever seteavgift for flyreiser til utlandet. Pengene skal gå til NSB. Les mer
Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer
Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer
Premieren på Wall Street: «Money Never Sleeps» flyttes til september. Les mer
Jon Helge Richter Eriksen tilbakeviser Arne Fredlys påstand om at han er en fiktiv person. - At jeg ikke eksisterer er oppspinn og tull, sier Eriksen. Les mer
Bobestyreren foreslår at de som tok ut pengene i tide fra aksjeklubben TA Invest skal få beholde pengene, men tilbakebetale gevinsten. Les mer
Handler aksjer for 125 millioner kroner i «Verdens vakreste sjøreise». Les mer
Airbus og Northrop Grumman trekker seg fra konkurransen om å levere militære tankfly til USA fordi anbudet favoriserer Boeing. Les mer
Det er et tapssluk å drive med torsk, nå venter bransjen at halvparten gir seg i løpet av de neste to årene. Les mer
Finansavisens redaktør Steinar Grini avviser at avisen har opplyst investor Arne Fredly om sine kilder. Les mer
SV ønsker å gå bort fra Soria Moria-lovanden om å holde skattene på 2004-nivå. Les mer
Bare én av ti foretrekker kvinnelig sjef, ifølge en ny undersøkelse. Les mer
Lovnader fra Frankrike om å redde Hellas ved behov ga en knallstart på børsuken i Asia. Les mer
- Åpenbart en pinlig sak, sier Islands president. Han mener de skandinaviske landene er med på å presse sagaøya til å inngå en urettferdig Icesave- avtale. Les mer
Reisende over hele verden må forberede seg på helt nye 100-dollarsedler fra april. Les mer
SAS mener de kan takke togkaoset for at passasjertallene stiger i februar. Les mer
Porsche 918 Spyder er en plug-in hybrid, der voldsomme ytelser og lavt forbruk går hånd i hånd. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist