KOMMER MED KRITIKK: Sentralbanksjef Svein Gjedrem kritiserer finansnæringen for ikke å tilby billige aksjefond. Her sitter han sammen med Oljefondets sjef Yngve Slyngstad (t.v.) og kommunikasjonsdirektør i Norges Bank, Siv Meisingseth. Foto: CORNELIUS POPPE/SCANPIX
Sentralbanksjef Svein Gjedrem beskylder norsk finansnæring for bare å tenke på egen lommebok. Den snyter folk flest for billige aksjefond som passivt følger markedet.
I passiv aksjeforvaltning plasseres pengene passivt i det norske, europeiske eller globale aksjemarkedet i samsvar med de ulike selskapenes størrelse i det aktuelle markedet til enhver tid. Kalles også indeksforvaltning. Er billig for kunden fordi forvaltningskostnadene er svært lave. Gir avkastning som i det samlede markedet.
Fondet KLP AksjeNorge Indeks II er et slikt fond. Fondet tar 0,2 prosent tegningsavgift, og 0,5 prosent i salgs og kjøpsprovisjon.
Det betyr at for hver tusenlapp du investerer, tar fondet 2 kroner.
I aktiv forvaltning analyserer forvalterne enkeltselskaper og næringer for å plassere pengene annerledes enn resten av markedet, slik at fortjenesten over tid kanskje blir bedre. De skal tjene ekstra penger for kundene, sammenlignet med passiv plassering. Er mye dyrere for kunden fordi gode analytikere koster mye penger.
For eksempel koster Nordea-fondet Nordea Norge Verdi 1,5 prosent i tegningsavgift, og de tar 2,9 prosent i kjøpsprovisjon ved kjøp under en million kroner. På kjøp over en million er kjøpsprovisjonen 1 prosent. Fondets salgsprovisjon er 0,2 prosent.
Publisert: 15.03.09 19:48, Oppdatert: 16.03.09 17:49
Fra toppen av Norges Bank kommer sentralbanksjef Svein Gjedrem med kraftig kritikk av norsk finansnæring.
Han mener næringen bare tilbyr dyre aksjefond der antatt flinke forvaltere skal prøve å slå resten av markedet. Billige aksjefond som passivt følger markedet, såkalt indeksforvaltning, er ikke å få tak.
Gjedrem kom med kritikken mot slutten av forrige ukes pressekonferanse om Oljefondets resultater for 2008.
–Det merkelige er jo at vi (Oljefondet, red.anm.) har ligget nær en indeksforvaltning, mens det ikke er noe tilbud i det norske aksjemarkedet om passive investeringsmandater for det vanlige publikum.
–Hvorfor tror du det ikke finnes slike tilbud?
–Inntjeningen er bedre på aktiv forvaltning for dem som forestår investeringene, svarer Gjedrem.
Overvekt aktivt.
Fondsanalytiker Thomas Furuseth i analyseselskapet Morningstar lever av å
analysere norske og utenlandske fond som tilbys i Norge.
–Hvis du
ser på antall fond, er det en klar overvekt av aktivt forvaltede fond, sier
han.
–Hvorfor er det slik?
–Det er nok fordi
det er høyere marginer her. I tillegg har kanskje tilbyderne stor tro på
sine egne investeringsstrategier, og tilbyr fond i samsvar med dette. Folks
etterspørsel kan også ha en innvirkning, sier han.
Passiv finnes.
Men passive indeksfond tilbys i Norge. Furuseth utarbeidet i mai i fjor en
oversikt over dem. KLP har desidert flest fond på listen, men i mange av dem
er inngangsbeløpet 10 millioner kroner.
Altså ikke for folk
flest.
Derfor blir det bare fire-fem tilbydere igjen med indeksfond
til folk flest. Kommuneeide KLP er blant dem.
–Vi startet opp et
globalt indeksfond for folk flest i 2005. I fjor høst startet vi opp et
tilsvarende fond som følger hovedindeksen på Oslo Børs. Det har vært stor
interesse for disse fondene blant personkunder, sier markedssjef Mattis
Sveine i KLP Fondsforvaltning.
–Hvorfor har disse fondene først
kommet de siste årene?
–Det tar lang tid å etablere slike
fond i Norge.
–Hvorfor er det så få slike fond i Norge?
–Det
akademiske miljøet i Norge og utlandet anbefaler investorer å spare i
indeksfond. Paradoksalt nok ser vi at de færreste banker og andre rådgivere
følger denne anbefalingen. Dette skyldes nok at fortjenesten for rådgiverne
knapt er til stede ved å anbefale indeksfond, fordi kostnadene i slike fond
er meget lave. Dermed blir også returprovisjonen til rådgiverne meget lav,
sier han.
Tilbyr ikke.
Også Norges desidert største finanskonsern, DnB NOR, tilbyr indeksfond bare
til proffe investorer som kan stille med minst 10 millioner kroner.
–Vi
tilbyr ikke egne indeksfond til småsparere, sier informasjonsdirektør Ole
Irgens i DnB NOR Kapitalforvaltning.
–Hvorfor ikke?
–Vi
mener aktivt forvaltede fond på sikt er mer lønnsomt for kundene. Det viser
også historien.
–Så dere klarer å slå markedet på lang sikt?
–Ja,
sier Irgens.
Ikke grunnlag.
Adm. direktør Lasse Ruud i Verdipapirfondenes Forening har selskaper som
selger aksjefond, rentefond og kombinasjoner av dette, regulert i lov om
verdipapirfond. Han støtter ikke Gjedrems beskrivelse fullt ut.
–Det
fins svært billige indeksprodukter å få kjøpt for dem som er opptatt av
lavest mulig pris. Når det ikke har større utbredelse, er det fordi markedet
ikke har gitt grunnlag for det.
–Mener du at kundene ikke har
etterspurt det, eller at finansnæringen ikke har ønsket å tilby det fordi
fortjenesten er for lav?
–Det kan kanskje være en kombinasjon.

De er unge, men har allerede stått frem som ledere. E24 har spurt dem hvem de har som sitt lederidol. Les mer

Craigslist bøyer av for juridisk press og fjerner sex-annonser på sine sider. Les mer

E24s lesere likte ikke forslaget om bøter i 100.000-kronersklassen. Les mer

David og Charles Koch bruker millioner på å stoppe Californias klimalov. Les mer

Tredje forsøk på å få Tor Arne Uppstrøm (67) for retten. Les mer

- Når Obama kan «kontrollere» verden fra det ovale kontor, kan Tommy på Berger kontrollere det europeiske dekkmarkedet.

Musikkbransjen håper på full musikkrig til neste år. Les mer

Om selskap går dukken, er det som regel sjefen sin skyld, viser amerikansk studie. Les mer

Howard Stern er i kontraktskrangel med selskapet som gav han 500 millioner dollar i lønn. Les mer

FrPp'er Per Arne Olsen (Frp) har fått en ekstra garasjeplass verdt 220.000 kroner gratis. Les mer

Nordmenn svarer at de er villig til å betale mer skatt for en god helse- og eldreomsorg. Les mer

Tørke, dårlige avlinger og opptøyer har gjort at FN har innkalt til et hastemøte rundt matvarekrisen. Les mer

Med A1 entrer Audi det funky småbilmarkedet hvor Mini regjerer. Klarer Audi å gjøre noe med det? Les mer

USAs president Barack Obama vil legge fram en ny tiltakspakke for å styrke sysselsettingen i USA Les mer

Å reise med fly i utviklingsland er 13 ganger så farlig som å fly i den rike delen av verden, viser en studie fra USA. Les mer

Den tyske arbeidsledigheten har knapt økt under finanskrisen, skriver E24-spaltist Marius Gustavson.

Nye forslag fra Ryanair kan gå på sikkerheten løs, mener SAS-topp. Les mer

Tilstanden til arbeidsmarkedet i USA viser seg bedre enn mange fryktet. Det liker investorene. Les mer

Gode tall fra arbeidsmarkedet i USA sørget for en solid opptur på Oslo Børs. Les mer

Arbeidsledigheten er ikke så ille som fryktet, men presidenten er ikke fornøyd Les mer

En halvtime etter knalltallene i jobbmarkedet, kom det en kalddusj fra servicenæringene.
Les mer

Svenskene henger seg på rekken av kritikere av forslaget om aksjeavgift i Norge. Les mer

Petter Øgar er blitt ekspedisjonssjef i Helse- og sosialdepartementet. Les mer
Svensk økokrim har igangsatt etterforskning i den svenske storbanken.

Balansen mellom ydmykhet og autoritet er utfordringene, sier ledertalentet Ingunn Svegården.
Utvalgte stillinger
Salgskonsulent
Toshiba Tec Nordic
Sted: Oslo | Frist: Snarest
Autoritet og samtidig være ydmyk er den største utfordringen for unge ledere, mener Ingunn Svegården i Statoil. Les mer
Slik fikk ledertalentet Gustaf Solerød Christensen drømmejobben. Les mer
- Det er ingen sammenheng mellom fin CV og lederkvaliteter, mener hodejeger. Les mer
Eksperter anbefaler arbeidserfaring fremfor lynkarriere som leder. Les mer
Spetalen langer ut mot Majestix og fnyser av dommedagsprofetiene. Les mer
... hvis vi innfører omsetningsavgift på aksje- og valutahandel. Det sier investeringsdirektør Peter Warren. Les mer
Eier du bolig? Aksjer? Et selskap? Har du penger i banken? Forbered deg på neste finanskrise, advarer svensk dokumentar. Les mer
Denne bilen er avsindig dyr, vanvittig eksklusiv og så vakker at det føles syndig å kjøre den. Se video her. Les mer
Sentralbanken vil ikke fortelle hele historien om USAs økonomi, skriver nobelprisvinner Paul Krugman. Les mer
- Jeg tar dette på alvor og jeg er helt ute av markedet nå, sier James Miekka. Les mer
Abercrombie&Fitch saksøker norsk klesimportør Hans Nørstrud for å ha solgt piratkopier. Han sier han ble lurt. Les mer
Viking-trener Åge Hareide vurderer rettssak etter at Finansavisen hengte ham ut for skattesvik. Les mer
Resultatet faller, men Opera Software gjør det likevel bedre enn ventet. Les mer
SVs finanspolitiske talskvinne, Inga Marte Thorkildsen, går rett i strupen på John Fredriksen. Les mer
Hva mener du om Fredriksens utflagging?
Norske studenter er mer gjeldstynget enn noen gang. Samlet studiegjeld har økt med 12 milliarder kroner på fire år. Les mer
Antall prostituerte dobles i Stavanger under Oljemessen i byen. Dermed intensiveres jakten på kjøperne. Les mer
Redermilliardær John Fredriksen flagger ut resten av flåten fordi det er blitt for vanskelig å drive fra Norge. Les mer
- Jeg ble bedt om å attestere noen ganske spesielle regninger, sier tidligere Dagbladet-redaktør Bjørn Simensen. Les mer
Saab 9-5 har en tung bør på sine skuldre, noe den ikke kan bære alene, men bilen viser at det er liv laga. Les mer
Finansdepartementet kaster ut to israelske selskaper fra oljefondets portefølje. Les mer
Finansdepartementet kaster ut to israelske selskaper fra Oljefondets portefølje på grunn av boligbygging på okkupert palestinsk territorium. Er det greit?
Landingsutstyret på Virgin Galactics romskipfrakter ble skadet i en ulykke på en rullebane i California. Les mer
Sauebøndene på New Zealand er i ferd med å bytte yrke etter at myndighetene vedtok et program som gjør skogsdrift mer lønnsomt enn sauedrift. Les mer
Milliardoverskudd og russisk suksess gjør at bryggerikjempen dobler forventingene til året. Les mer
Menn har lettere enn kvinner for å klatre til sjefsjobber ved hjelp av uformelle nettverk. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Akersgata 55, 0180 Oslo. Telefon +47 22 86 40 25. Fax: +47 24 14 63 99.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen, Utviklingssjef: Christian Aglen.
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør