Annonser

Annonse

UTENLANDSKEID OFFSHORESELSKAP EKSPANDERER:

 

Røkke-rival øker i Norge

UTEN STATSHJELP Røkke- og Aker Solutions-konkurrent FMC Kongsberg Subsea mener norske arbeidsplasser i bransjen er trygge uavhengig av staten på eiersiden.

UTEN STATSHJELP Røkke- og Aker Solutions-konkurrent FMC Kongsberg Subsea mener norske arbeidsplasser i bransjen er trygge uavhengig av staten på eiersiden. 

Aker Solutions' største konkurrent ansetter stadig flere i Norge, og det uten staten på eiersiden.

Annonse

KONKURRANSEDYKTIG: Kommunikasjonssjef Lars Ole Bjørnsrud i FMC Kongsberg Subsea As mener Norge er konkurransedyktig på ingeniør-lønninger.
 

KONKURRANSEDYKTIG: Kommunikasjonssjef Lars Ole Bjørnsrud i FMC Kongsberg Subsea As mener Norge er konkurransedyktig på ingeniør-lønninger.

 
 

Annonse

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Proff™ - Innsikt gir bedre beslutninger

Relaterte saker

Jakob Schultz

Publisert: 23.04.09 18:42, Oppdatert: 24.04.09 11:16

Regjeringen forsvarer oppkjøpet i Aker-systemet med at det er avgjørende for norske arbeidsplasser og kompetansemiljøer at eieren også er norsk. Det er ikke Aker Solutions' største konkurrent enig i.

- Vi har de siste årene vokst over hele verden, men aller mest i Norge. Til tross for at hele konsernet har hovedsete i Houston, sitter lederen for Subsea-virksomheten i Norge. Vår amerikanske eier har skjønt at Norge er et av de viktigste markedene for dette, og jeg tror vi måtte vært her uansett eier, sier kommunikasjonssjef Lars Ole Bjørnsrud i FMC Kongsberg Subsea til E24.

StatoilHydro viktigst

FMC Kongsberg Subsea AS er verdensledende på olje og gass-utvikling på havbunnen («subsea», i motsetning til plattformløsninger). Til tross for at de er amerikansk-eid har de valgt å satse stort i Norge.

- Nordsjøen er viktig for oss, og det ville nesten vært umulig å drive dette fra noe annet sted. Dessuten er StatoilHydro (STL) den største enkeltkunden for konsernet på global basis, sier Bjørnsrud og legger til:

- StatoilHydro har ambisjon om å være ledende på subsea-feltet, og det gjør det viktig for alle i bransjen være nære StatoilHydro og deres hovedkvarter. Jeg tror det er viktigere for arbeidsplassene i Norge, enn hvem som eier hvert enkelt leverandør- selskap.

Les også: Her er mannen som skal endre Røkke

Norge er konkurransedyktig

FMC Kongsberg Subsea har 2.800 ansatte i Norge, og tallet har steget med rundt 350 ansatte årlig de fire siste årene. Det er en årlig økning i arbeidsplasser på i underkant av 20 prosent og over 70 prosent av selskapets ansatte jobber i Norge.

Til sammenligning jobber 50 prosent av Aker Solutions' ansatte i Norge, og antall ansatte har i samme periode økt med i underkant av 5 prosent i Norge årlig.

Kommunikasjonssjefen avviser at det er for dyrt å drive subsea-virksomhet fra Norge og tror derfor ikke arbeidsplassene er utsatt.

Les også: Gerhard Heiberg inn i Aker Holding-styret

- Norge er konkurransedyktige på ingeniør-lønninger, og vi har funnet en måte å jobbe på som er kostnadseffektiv, sier Bjørnsrud og legger til:

- Egentlig er ikke utdannet arbeidskraft så dyr i Norge. Andre land har større lønnsforskjeller og en annen lønns-struktur. Vår eier har konkludert med at det er forretningsmessig gunstig å bli i Norge, sier Bjørnsgård.

Og nå satser selskapet videre.

- Vi bygger nytt stort hus i Kongsberg som skal huse 1.500 ansatte der, og i fjor bygget vi et senter for spesiell teknologi i Asker, sier Bjørnsrud.

Altomfattende stat

Ved å kjøpe seg opp i Aker Solutions (AKSO) sitter staten i realiteten på tre sider av bordet i subsea-bransjen. En av Aker Solutions' største kunder er statskontrollerte StatoilHydro, den overlegent mest dominerende aktøren på norsk sokkel, som igjen reguleres av staten ved olje- og energidepartementet.

- Har det vært frustrerende at en konkurrent blir deleiet av en stat som allerede kontrollerer bransjen?

- Vi forholder oss til både Aker Solutions og StatoilHydro som profesjonelle aktører, og følger de rammevilkår som eksisterer. Egentlig har det ikke vært så mye endring, selv om det selvfølgelig er noe spesielt å ha staten på så mange sider, sier Bjørnsrud og legger til:

- Man blir foretrukket fordi man har et teknologisk forsprang på konkurrenter. Vi har gjennom mange år hatt et godt forhold til StatoilHydro, og har vært foretrukket leverandør på subsea-systemer.

I tillegg til Asker og Kongsberg har FMC Kongsberg Subsea AS ansatte i Bergen, Stavanger og Kristiansund. Selskapet er 100 prosent eiet av FMC Technologies som er notert på New York-børsen.

Tiende regjering

Statsminister Jens Stoltenberg er ifølge statssekretær Torbjørn Giæver Eriksen på regjeringskonferanse og verken han eller stabsjef Karl Eirik Schjøtt-Pedersen kan kommentere uttalelsene i forhold til statlig eierskap og arbeidsplasser.

Giæver Eriksen henviser til Nærings- og handelsdepartementet (NHD) for en kommentar.

Det har ikke lykkes E24 å komme i kontakt med NHD for en kommentar om gyldigheten av teorien at statlig eierskap sikrer arbeidsplasser i Norge.

Les også:

Flere nyheter på E24

Del på Facebook Skriv ut Motta RSS Tips en venn
 
ENDTE I PLUSS:
 Foto: Richard Drew

Finansrally reddet oppturen på Wall Street

Les mer

Annonse

 

Annonse

- Europas stater må låne 11.594.000.000.000 kr.

Gjeldstyngede europeiske stater er avhengige av å låne 1446 milliarder euro i år. Les mer

 Foto: Larsen, Håkon Mosvold

Vil ha superbredbånd med ny avgift

Senterpartiet vil bygge superbredbånd, men regningen vil partiet sende til alle med telefon- eller internettabonnement. Les mer

Toppsjefenes beste tips for å bli effektiv

Glem møter og ha aldri flere folk i teamet enn at de blir mette på to pizzaer, det er to av rådene for å bli mer en mer effektiv leder.

Norsk hyttesuksess til 500 mill. i Sverige

Fem hytter til ti millioner kroner er allerede solgt i Planbo Norges svenske hytteprosjekt.

Tilbakeslag for økonomien i Brasil

For første gang på 17 år må Brasil registrere tilbakegang i økonomien.

 Foto: Holm, Morten

- Norge vil støtte Island uavhengig av Icesave

Norge ønsker som eneste nordiske land å hjelpe Island uten avklaring i Icesave-konflikten.

 Foto: SIGIT PAMUNGKAS

Solheim: – Flere lover penger til regnskogen

Les mer

 Foto: BOB STRONG

Island raser mot Sverige

Les mer

 Foto: STRINGER SHANGHAI

Bilsalget i Kina skyter i været

Kina er verdens største bilmarked og det vokser i rekordfart. Les mer

 Foto: Kolstad, Tom A.

Kina-frykt

Kinesiske inflasjonstall får investorene til å frykte at innstramminger står på trappene.

Annonse

 Foto: Roald, Berit

Politiet gransker ammoniakk-utslipp

Les mer

Her kan du se hvem
som har gått konkurs

 Foto: PHILIPPE WOJAZER

Ber EU vurdere forbud mot derivathandel

Les mer

ADVOKAT FØLER SEG KRENKET:
 Foto: Terje Bendiksby / SCANPIX

Trygve Hegnar politianmeldt

Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Les mer

 Foto: Hans Olav Nyborg

Datatilsynet gransker
Norwegian

Kan føre til bot eller politianmeldelse.

 Foto: Solum, Stian Lysberg (montasje)

- Viktig steg mot fusjon

STREIKER MOT KUTT:
 Foto: JOHN KOLESIDIS

Sammenstøt i Hellas

Politiet skyter tåregass mot demonstranter. Les mer

 Foto: Mark Lennihan

Inflasjonsfrykt senker Wall Street

Investorene sender børsen ned etter at kinesiske makrotall viste at prispresset er sterkere enn ventet. Les mer

 Foto: Pablo Martinez Monsivais

Handelsunderskuddet minsker i USA

Handelsunderskuddet i januar var langt mindre enn ventet. Les mer

 Foto: Furulund Svein Erik

Investeringene øker igjen

Les mer

Derfor bør du ikke be om mer lønn nå

Men her er rådene om du likevel skulle ta opp emnet.

 Foto: Scanpix/AP Photo/Frank Augstein

BMW knuser
forventningene

Is, snø og vann stanser togtrafikken

Massiv snøsmelting laget problemer for Jernbaneverket som måtte stenge Meråkerbanen torsdag. Les mer

 Foto: Roald, Berit

Gode tider for
pengeforvalterne

Nordmenn elsker aksjefond. Les mer

E24 Jobb

 Foto: Ariel Schalit

Hellas mangler
troverdighet

Hvorfor skal tyske skattebetalere gjennom lån eller lånegarantier betale for at Hellas ikke har fulgt spillereglene, spør E24-spaltist Erik Bruce.

Annonse

Desperat
pengejakt

Trenger 2,5 millioner.

- CNN frykter Facebook

- Jeg er for så vidt enig, sier VG-sjef.

E24 Børs på mobil!
Sjekk kursene nå

 Foto: Junge, Heiko

Full krig mellom
SAS-ansatte

- Danske kabinansatte kan velte hele SAS.

 Foto: Svein Erik Furulund

Frontline fosser
frem på børsen

Eltek, Frontline og Storebrand stiger på børsen. Men Statoil senker indeksen.

Få nyhetene
«på døren»

Få E24-nyhetene sendt til din e-post.

 Foto: SAS Institute

Her er Norges beste
arbeidsplass

- Vi gjør som Jamie Oliver, og tar bort alt fiksfakseriet, sier administrerende direktør.

 Foto: Hauge, Jon

Gjensidige vil på børs

Forsikringsgiganten vil samtidig omdannes til aksjeselskap. Les mer

 Foto: TOBY MELVILLE

Stopper salg
av bensin til Iran

 Foto: Roald, Berit

Gir opp
Store norske leksikon

Store norske leksikon avvikles fra 1. juli som en forlagseid tjeneste. Les mer

 Foto: SCANPIX

Disse vil ta over etter
Jon Gelius i NRK

Dette er søkerne som vil overta jobben til Jon Gelius i NRK. Les mer

 Foto: Furulund Svein Erik 

Norwegian Property
henter 540 millioner

 Foto: MARTIAL TREZZINI

Tilbakekaller
275 000 biler

Nok en bilprodusent må kalle tilbake biler.

 Foto: YIORGOS KARAHALIS

Hellas lammes av generalstreik

Private og offentlig ansatte går sammen om generalstreik i Hellas torsdag i protest mot innstrammingstiltakene regjeringen har varslet. Les mer

 Foto: Bendiksby, Terje

- Kjente ikke risikoen

Kundene tapte 500 millioner kroner på investeringer de ble rådet til å gjøre av Fokus Bank-rådgivere som ikke selv forstod risikoen i produktet. Les mer

 Foto: Eric Gay

Her er verdens rikeste

For bare andre gang siden 1995 er Microsoft-gründeren Bill Gates relegert til 2. plass.

 Foto: Manuel Balce Ceneta

Advarer mot konflikt
mellom USA og EU

USAs finansminister Timothy Geithner advarer EU-kommisjonen mot å regulere hedgefond og private aksjefond. Les mer

 Foto: Gerald Herbert

Hellas gir spekulanter
skylden

SØK I SKATTELISTENE

Fornavn:

Etternavn:

Skatteår: 06 07 08

Annonse

Anmelder Hegnar til politiet

Terje Bendiksby / SCANPIX

Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer

Annonse

Sammenstøt i Hellas

JOHN KOLESIDIS

Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer

Annonse

- CNN frykter Facebook

- Jeg er for så vidt enig, sier VG-sjef. Les mer

Annonse

– NRK undervurderte publikum

Pekka Sakki / LehtikuvaLehtikuva

NRKs OL-dekning får kritikk. Les mer

Annonse

Utsetter Wall Street 2

Premieren på Wall Street: «Money Never Sleeps» flyttes til september. Les mer

Annonse

- Fredly tar feil
- jeg eksisterer

Jon Helge Richter Eriksen tilbakeviser Arne Fredlys påstand om at han er en fiktiv person. - At jeg ikke eksisterer er oppspinn og tull, sier Eriksen. Les mer

Tvangsselger sex.com

Kanskje verdens mest verdifulle domene selges neste uke. Les mer

Annonse

- Småsparerne taper alt i TA Invest

Åserud, Lise

Bobestyreren foreslår at de som tok ut pengene i tide fra aksjeklubben TA Invest skal få beholde pengene, men tilbakebetale gevinsten. Les mer

Hegnar øker i Hurtigruten

Scanpix

Handler aksjer for 125 millioner kroner i «Verdens vakreste sjøreise». Les mer

VW søkkrik på Audi

MICHAELA REHLE

Volkswagen fyller krigskassa med Audi-penger. Les mer

Flest kvinner så Triana-åpning

TV3

Solid start for «Paradise Hotel». Les mer

Få nyhetene «på døren»

Få de siste E24-nyhetene sendt til din e-post. Les mer

Annonse

Airbus dropper USA

MARCELO DEL POZO

Airbus og Northrop Grumman trekker seg fra konkurransen om å levere militære tankfly til USA fordi anbudet favoriserer Boeing. Les mer

Taper milliarder på torsk

Veigård, Erik

Det er et tapssluk å drive med torsk, nå venter bransjen at halvparten gir seg i løpet av de neste to årene. Les mer

- Microsoft er pripne

RICARDO MORAES

Microsofts søkemaskin Bing anklages for å sensurere altfor mye. Les mer

- Fredly må få ha de fiender han vil

Tor Øyvind  Andersen

Finansavisens redaktør Steinar Grini avviser at avisen har opplyst investor Arne Fredly om sine kilder. Les mer

Ipad lanseres 3. april

KIMBERLY WHITE

Apple-sjefen viste reklamefilm under nattens Oscar. Les mer

VALUTAKALKULATOR

SV vil ha høyere skatt

Aas, Erlend

SV ønsker å gå bort fra Soria Moria-lovanden om å holde skattene på 2004-nivå. Les mer

Én av ti foretrekker kvinnelig sjef

Bare én av ti foretrekker kvinnelig sjef, ifølge en ny undersøkelse. Les mer

Sarkozy-ja løfter børsene i Asia

ROBERT PRATTA

Lovnader fra Frankrike om å redde Hellas ved behov ga en knallstart på børsuken i Asia. Les mer

Skuffet over Norge

Heidar Kristjansson

- Åpenbart en pinlig sak, sier Islands president. Han mener de skandinaviske landene er med på å presse sagaøya til å inngå en urettferdig Icesave- avtale. Les mer

Ny 100-dollarseddel

Lee Jin-man

Reisende over hele verden må forberede seg på helt nye 100-dollarsedler fra april. Les mer

Rekordlave hotellpriser

Øhman Rolf

Nå kan du få femstjerners luksushoteller for under tusenlappen. Les mer

Togtrøbbel redder SAS

 Rolf M.Aagaar

SAS mener de kan takke togkaoset for at passasjertallene stiger i februar. Les mer

En halv million så «lure-Karlsen»

Løchen, Per

Solid premierekveld for TV2. Les mer

Hybrid superbil

Porsche

Porsche 918 Spyder er en plug-in hybrid, der voldsomme ytelser og lavt forbruk går hånd i hånd. Les mer

Flere jobber forsvant i USA

Paul Sakuma

Sysselsettingen falt med 36.000 i februar. Les mer

Jordskjelvet stopper Norske Skog

Aliosha Marquez

All produksjon ved Norske Skogs fabrikk i Concepción i Chile har stoppet opp. Les mer

Norsk fabrikk plyndret i Chile

Natacha Pisarenko

En norsk fiskefôrfabrikk i Chile er plyndret av flere tusen mennesker. Les mer

Kina-frykt gir nedtur i Asia

Koji Sasahara

Investorene frykter for lav utlånsvekst vil true den økonomiske utviklingen. Les mer

- Klønete håndtert

Montasje

Det sier kommunikasjonsrådgiver og tidligere OL-gullvinner Stine Lise Hattestad Bratsberg om Romørens «testhopp». Les mer

Annonse