DET HAR SNUDD: Oljefondet og toppsjef Yngve Slyngstad har snart hentet inn alt det tapte i 2008 og starten av 2009. Foto: Stian Lysberg Solum/Scanpix
Statens pensjonsfond - Utland hadde det beste kvartalsvise resultatet noensinne i tredje kvartal.
Publisert: 10.11.09 10:00, Oppdatert: 10.11.09 13:43
Den sterke oppgangen i aksjemarkedene og normalisering i rentemarkedet har gitt et kraftig oppsving i avkastningen for Oljefondet, viser fondets kvartalsrapport som ble lagt frem tirsdag formiddag.
I tredje kvartal ble avkastningen 13,5 prosent, eller 325 milliarder kroner. Dette tilsvarer om lag 70 prosent av BNP for Fastlands-Norge i denne perioden.
Markedsverdien av fondet økte med 163 milliarder kroner til 2549 milliarder. Av økningen skyldes 49 milliarder ferske penger fra Finansdepartementet. En sterkere krone reduserte på sin side verdien med 211 milliarder. Dette har imidlertid ingen betydning for fondets kjøpekraft i utlandet.
Les også: Oljefondet sparker ut eksterne forvaltere
Positiv trend
- Trenden fra andre kvartal fortsatte inn i tredje kvartal med sterkt stigende markeder. Det har gitt en avkastning på 529 milliarder kroner hittil i år, sier Yngve Slyngstad, sjef for Norges Bank Investment Management (NBIM), som står for forvaltningen av fondet.
Det var særlig aksjeporteføljen som steg kraftig i verdi. Her var avkastningen 17,7 prosent. I juni 2007 vedtok Stortinget at fondets aksjeandel skulle økes fra 40 til 60 prosent. Siden den gang har aksjeandelen økt gradvis, og er nå takket være den sterke utviklignen i de internasjonale aksjemarkedene nå oppe i 62 prosent.
Renteporteføljen kastet 7,2 prosent av seg.
- Likviditeten i rentemarkedet var på unormalt lave nivåer ved inngangen i 2009, men har tatt seg opp. Det har gitt kursoppgang og mer normale prisnivåer i tredje kvartal. Denne utviklingen må forventes å bli mer moderat fremover, sier Slyngstad.
Slo referanseporteføljen
Slyngstad og Oljefondet fikk kraftig kritikk etter at NBIMs aktive forvaltning bidro til at tapene i 2008 ble enda større enn markedets fall. De to siste kvartalene har NBIM gjort det sterkere enn referanseporteføljen fastsatt av Finansdepartementet. Avkastningen er i tredje kvartal 1,5 prosentpoeng høyere enn denne.
- Meravkastningen er større målt i prosent enn mindreavkastningen var i fjor, så vi må regne med at det meste nå er hentet inn. Samtidig kan vi nok ikke regne med like positiv avkastning fremover, sier Slyngstad.
Særlig renteforvaltningen bidro til å sikre merkavkastningen, med sitt bidrag på 3,3 prosentpoeng, mens aksjeforvaltningens meravkastning på lå 0,2 prosentpoeng.
Så langt i år har fondet dermed en meravkastning på 3,4 prosentpoeng. I kriseåret 2008 fikk fondet en mindreavkastning 3,4 prosentpoeng.

Næringsminister Trond Giske sier han i utgangspunktet ikke ønsket å gi SAS ny tilførsel av penger. Les mer

Norwegian mener det er sterkt konkurransevridende at staten går inn med nye penger i konkurrenten SAS. Les mer

Trond Giske argumenterer som en investor, i motsetning til sin forgjenger Sylvia Brustad, mener E24-kommentator Elin Ørjasæter.

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer
Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer
Ole Robert Reitan er i trøbbel etter at han fjernet en paviljong fra en byggesøknad, for deretter likevel å bygge den. Les mer
Kaffe latte-generasjonen har sviktet kaffekoppen. Kaffekonsumet blant unge er halvert på 20 år. Les mer
En ansatt nekter å sitte i landskap, og sier han vil bli mer syk om han ikke har eget kontor. Kan han kreve særbehandling? spør leder. Les mer
Billige varer fra Kina flommer inn over USA. Nå utvides Panama-kanalen for å lose den voksende vare- strømmen inn. Les mer
Svenskene topper listen, mens polakkene er en gruppe i kraftig økning. Les mer
Skal filmbransjen ha rett til å få utlevert identiteten på nettpirater? Les mer
Finansministeren reagerer på Skagentoppenes gigantiske bonusutbetalinger. Les mer
Lånte 1,9 millioner kr. for å kjøpe en Ferrari, men har nå klaget Les mer
Kina klager på EU-proteksjonisme for importregler for sko, men EU mener det bare dreier seg om antidumpingtiltak. Les mer
NHH-professor Ola Grytten er redd for at regjeringen aldri vil komme tilbake til handlingsregelen. Det vil straffe seg lenger fremme, advarer han. Les mer
Sentralbanksjef Svein Gjedrem gjør som «alle» ventet på forhånd. Les mer
John McCallum, mannen bak den australske TV-serien «Skippy the Bush Kangaroo», er død, 91 år gammel. Les mer
Den 20 år yngre elskeren til Asias rikeste kvinne tapte retten til å arve hennes milliardformue. Les mer
Oljegiganten vurderer om den skal fortsette å eie sine 2300 bensinstasjoner fremover. Les mer
Bare fem land i verden har større handelsoverskudd enn lille Norge, regnet i kroner. Les mer
Har det amerikanske flyselskapet Continental skyld i Concorde-styrten der 113 personer mistet livet for ti år siden? Det skal en fransk domstol nå ta stilling til. Les mer
Pilene peker oppover for bemanningsbransjen. - Men det vil ta tid før vi kommer opp på tidligere drømmenivåer, sier NHO-sjef. Les mer
Professor Nouriel Roubini frykter en norsk boligboble vil ta form dersom politikerne ikke handler raskt. Les mer
Flere norske næringslivstopper deltok i går i skiløpet Marcialonga i Italia. Afterskien var bra, melder Peter Hermanrud. Les mer
Miramax har 220 Oscar-nominasjoner bak seg, men nå er det «THE END». Les mer
–Om jeg var norsk, ville jeg vært sint – veldig sint, sier bistandsekspert. Les mer
Tror du bistand hjelper?
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist