FRYKTER GLOBAL KOLLAPS: Storbanken Société Générale. Foto: Junge, Heiko
Det er den europeiske storbankens «worst case»-scenario for verdensøkonomien de to neste årene.
Publisert: 22.11.09 15:27, Oppdatert: 22.11.09 18:27
Société Générale råder kundene sine til å finne defensive investeringsstrategier for å forhindre at hele formuer går tapt.
Den franske banken ber rett og slett kundene være forberedt på en mulig global økonomisk kollaps i 2010 og 2011, skriver den britiske avisen Daily Telegraph.
I en ny rapport – med navnet «Worst-case debt scenario» – argumenterer bankens markedsavdeling med at de statlige økonomiske redningspakkene som har kommet det siste året, bare har skapt nye problemer.
Det som før var privat risiko for investorer og selskaper, er i stedet bare flyttet over på det offentlige, argumenterer markedssjef Daniel Fermon med i rapporten.
«Ingen kan ennå slå fast med sikkerhet hvorvidt vi faktisk har greid å unnslippe et globalt økonomisk sammenbrudd», konkluderer den.
Les også: - Vi var ikke paranoide nok
Høy offentlig gjeld
Selv uten ytterligere offentlig pengebruk, vil statsgjelden i mange industriland eksplodere de neste to årene.
I Storbritannia kommer den til å passere 100 prosent av bruttonasjonalproduktet. I USA og I euro-området kommer den til nå 125 prosent av BNP. I Japan vil den nå skyhøye 270 prosent av BNP.
Det er en gjeldsbyrde som er større enn hva mange land hadde under andre verdenskrig.
Société Générale mener at man i verste fall vil få en dollar som bare fortsetter å falle, samtidig som eiendomsprisene vil kollapse enda en gang. De ser også oljeprisen så lavt som 50 dollar fatet i løpet av 2010.
- Verre enn i Japan
Société Générale sammenlikner dessuten finanskrisen med situasjonen i Japan på 80-tallet, og mener dagen utgangspunkt er verre.
Japan kunne la valutakursen falle samtidig som de dumpet ut forbruksvarer på det internasjonale markedet for å sikre inntekter.
Den strategien er umulig i dag – «halve» verden kan ikke gjøre det på en og samme tid.
Ett av flere scenarier
Rådene fra Société Générale til dem som velger å tro på verste fall-scenariet, er ganske klare.
Selg dollar og short aksjer i mer sykliske bransjer som høyteknologi, bilindustri og reiseliv. Samtidig advarer de mot investeringer i fremvoksende økonomier.
I stedet tror banken landbrukdsprodukter vil holde seg godt, samtidig som gullprisen vil fortsette ferden mot himmelen. Det mest kontroversielle rådet er kanskje tipset om å investere i statsobligasjoner i de kriserammede landene.
Men dette katastrofescenarioet er bare ett av flere. Société Générale understreker at rapporten ikke er deres vurdering av hva de tror faktisk vil skje, men derimot bare en utforskning av én av flere mulige retninger verdensøkonomien kan ta de neste årene.
Les også:
Société
Générale bak børsraset og Fransk
ministerrapport moser ledelsen i banken

Rec kjøper silisium av kinesisk konkurrent. Les mer

Trond Giske argumenterer som en investor, i motsetning til sin forgjenger Sylvia Brustad, mener E24-kommentator Elin Ørjasæter.

FNs klimapanel, og særlig dets indiske formann Rajendra Pachauri er i alvorlig trøbbel, skriver E24-spaltist Jan Arild Snoen.
DNO-aksjen suser avgårde. Les mer

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer
Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer
Ole Robert Reitan er i trøbbel etter at han fjernet en paviljong fra en byggesøknad, for deretter likevel å bygge den. Les mer
Kaffe latte-generasjonen har sviktet kaffekoppen. Kaffekonsumet blant unge er halvert på 20 år. Les mer
En ansatt nekter å sitte i landskap, og sier han vil bli mer syk om han ikke har eget kontor. Kan han kreve særbehandling? spør leder. Les mer
Billige varer fra Kina flommer inn over USA. Nå utvides Panama-kanalen for å lose den voksende vare- strømmen inn. Les mer
Svenskene topper listen, mens polakkene er en gruppe i kraftig økning. Les mer
Skal filmbransjen ha rett til å få utlevert identiteten på nettpirater? Les mer
Finansministeren reagerer på Skagentoppenes gigantiske bonusutbetalinger. Les mer
Lånte 1,9 millioner kr. for å kjøpe en Ferrari, men har nå klaget Les mer
Kina klager på EU-proteksjonisme for importregler for sko, men EU mener det bare dreier seg om antidumpingtiltak. Les mer
NHH-professor Ola Grytten er redd for at regjeringen aldri vil komme tilbake til handlingsregelen. Det vil straffe seg lenger fremme, advarer han. Les mer
Sentralbanksjef Svein Gjedrem gjør som «alle» ventet på forhånd. Les mer
John McCallum, mannen bak den australske TV-serien «Skippy the Bush Kangaroo», er død, 91 år gammel. Les mer
Den 20 år yngre elskeren til Asias rikeste kvinne tapte retten til å arve hennes milliardformue. Les mer
Oljegiganten vurderer om den skal fortsette å eie sine 2300 bensinstasjoner fremover. Les mer
Bare fem land i verden har større handelsoverskudd enn lille Norge, regnet i kroner. Les mer
Har det amerikanske flyselskapet Continental skyld i Concorde-styrten der 113 personer mistet livet for ti år siden? Det skal en fransk domstol nå ta stilling til. Les mer
Pilene peker oppover for bemanningsbransjen. - Men det vil ta tid før vi kommer opp på tidligere drømmenivåer, sier NHO-sjef. Les mer
Professor Nouriel Roubini frykter en norsk boligboble vil ta form dersom politikerne ikke handler raskt. Les mer
Flere norske næringslivstopper deltok i går i skiløpet Marcialonga i Italia. Afterskien var bra, melder Peter Hermanrud. Les mer
Miramax har 220 Oscar-nominasjoner bak seg, men nå er det «THE END». Les mer
–Om jeg var norsk, ville jeg vært sint – veldig sint, sier bistandsekspert. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist