TAPER STORT: Stein Erik Hagen er den som har tapt mest på nedturen i Rec. Foto: Schrøder, Tor Erik
Markedets tro på RECs superinntjening sluknet på to år. Stein Erik Hagen er den store taperen.
Aksjeanalytikernes anslag over hva REC skal tjene på driften før avskrivninger og nedskrivninger (EBITDA) i 2010 har endret seg kraftig siden den største optimismen i 2007 og frem til inneværende år. Kilde: DnB NOR Markets, Factsheet. (Foto: Svein Eide)
Publisert: 21.01.10 07:15, Oppdatert: 21.01.10 10:02
125 milliarder kroner i verdier har fordunstet for aksjonærene i det norske solselskapet Renewable Energy Corporation (REC) siden aksjen var på topp høsten 2007. Årsaken finner du i grafen (lenger ned på siden), som viser hvordan troen på hva REC skal tjene i fremtiden, har endret seg.
Solkjempen REC er det selskapet på Oslo Børs hvor private aksjonærer har tapt flest milliarder kroner siden finanskrisen. Siden toppen på 301 kroner pr. aksje i november 2007 til rundt 35 kroner nå, er selskapet blitt 125 milliarder kroner mindre verdt. Fallet i 2008 ble etterfulgt av nye kursfall i fjor, og hittil i år. Årsaken er «enkel». Aksjemarkedet har helt mistet troen på at REC i fremtiden skal tjene så uhorvelig med penger som optimistene spådde for bare vel to år siden.
Kraftig inntjeningsfall
Som grafen viser, tror aksjemarkedet nå at REC skal tjene 4,2 milliarder kroner (før avskrivninger og nedskrivninger) i år. Det er godt med penger, men likevel 10 milliarder kroner mindre enn markedet for vel to år siden trodde REC skulle klare å håve inn i år. Lignende grafer kan også tegnes for hvordan troen på inntjeningen i årene 2011 og 2012 har endret seg kraftig i negativ retning.
Den største taperen på ferden fra skyfri himmel til skyggenes dal er milliardæren Stein Erik Hagen. Hans indirekte verditap i REC er på ca. 11 milliarder kroner. Som største aksjonær og styreformann i industriselskapet Orkla var Hagen førende da Orkla våren 2007 økte sin eierandel i REC til 40 prosent.
Men også RECs 25 000 aksjonærer, hvorav mange tusen småaksjonærer som kom inn på kurs 95 kroner ved børsnoteringen i mai 2006, har tapt stort på sine investeringer. REC var også den mest populære aksjen å kjøpe for småspekulantene på Oslo Børs i hele fjor.
Ung bransje i veggen
Det er nok en fattig trøst for disse aksjonærene at de ikke er alene. Hele den unge solindustrien er nede for telling. Da alt så lyst ut i 2007, økte antallet nye produsenter kraftig. Dermed har tilbudet av solceller og solpaneler nå blitt veldig stort på verdensmarkedet.
- Konkurrentene til REC, spesielt de asiatiske, har kommet på banen raskere enn man hadde trodd, med kostnadseffektive produksjonsløsninger og med produkter av god kvalitet, sier analytiker Einar Kilde Evensen i DnB NOR Markets.
Subsidiekutt
Samtidig har de to viktigste landene i verden for salg av solceller, Spania og Tyskland, kuttet, eller varslet kutt, i sine subsidier i en slik grad at veksten i etterspørselen ikke øker så raskt som den må for å holde følge med tilbudet fra alle produsentene. Resultatet har vært et prisfall på rundt 40 prosent for hele den unge bransjen, og påfølgende kraftige fall i driftsinntekter og driftsresultater.
- Spanske myndigheter erfarte utover i 2008 at deres subsidier var altfor generøse, og trakk dem kraftig tilbake. Når dette kom samtidig med finanskrisen, så falt etterspørselen inn i 2009 til et lavmål, sier analytiker Einar Strømstad i First Securities.
Klikk her for å motta E24s nyhetsbrev
Onsdag kom bekreftelsen fra Tyskland på at subsidiene der kuttes med 15 prosent fra juli, men det er likevel noe bedre enn hva ryktene - som har sendt aksjen ned i det siste - har antydet.
Kom for brått
I REC sier man at prisene og kostnadene må kraftig ned om sol skal bli konkurransedyktig uten subsidier. Men selv om denne utviklingen har vært ventet, så har prisfallet kommet to år før det man hadde sett for seg.
- Det som har skjedd med tilbud og etterspørsel, kombinert med finanskrisen, har gjort at prisene har falt mye raskere enn vi hadde ventet. Og det har skapt den krevende markedssituasjonen vi er oppe i, sier investorkontakt Mikkel Tørud i REC.
Men om finanskrisen er over og solbransjen er i vekst, så tror ikke aksjemarkedet at REC skal komme opp igjen på gamle høyder. Fortsatt lages det mer solceller i verden enn det er etterspørsel etter. Prisene vil være presset i minst to-tre år til. Heller ikke for solselskapene er det en gryte med gull ved enden av regnbuen, men derimot mer normale fortjenestemarginer og klassiske produksjonsproblemer.

Gjeldstyngede europeiske stater er avhengige av å låne 1446 milliarder euro i år. Les mer

Senterpartiet vil bygge superbredbånd, men regningen vil partiet sende til alle med telefon- eller internettabonnement. Les mer

Glem møter og ha aldri flere folk i teamet enn at de blir mette på to pizzaer, det er to av rådene for å bli mer en mer effektiv leder.

Fem hytter til ti millioner kroner er allerede solgt i Planbo Norges svenske hytteprosjekt.

For første gang på 17 år må Brasil registrere tilbakegang i økonomien.

Norge ønsker som eneste nordiske land å hjelpe Island uten avklaring i Icesave-konflikten.

Kina er verdens største bilmarked og det vokser i rekordfart. Les mer

Kinesiske inflasjonstall får investorene til å frykte at innstramminger står på trappene.

Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Les mer

Investorene sender børsen ned etter at kinesiske makrotall viste at prispresset er sterkere enn ventet. Les mer

Massiv snøsmelting laget problemer for Jernbaneverket som måtte stenge Meråkerbanen torsdag. Les mer

Hvorfor skal tyske skattebetalere gjennom lån eller lånegarantier betale for at Hellas ikke har fulgt spillereglene, spør E24-spaltist Erik Bruce.

Eltek, Frontline og Storebrand stiger på børsen. Men Statoil senker indeksen.

- Vi gjør som Jamie Oliver, og tar bort alt fiksfakseriet, sier administrerende direktør.

Store norske leksikon avvikles fra 1. juli som en forlagseid tjeneste. Les mer

Dette er søkerne som vil overta jobben til Jon Gelius i NRK. Les mer

Private og offentlig ansatte går sammen om generalstreik i Hellas torsdag i protest mot innstrammingstiltakene regjeringen har varslet. Les mer

Kundene tapte 500 millioner kroner på investeringer de ble rådet til å gjøre av Fokus Bank-rådgivere som ikke selv forstod risikoen i produktet. Les mer

For bare andre gang siden 1995 er Microsoft-gründeren Bill Gates relegert til 2. plass.

USAs finansminister Timothy Geithner advarer EU-kommisjonen mot å regulere hedgefond og private aksjefond. Les mer
Utvalgte stillinger
Energirådgiver
Myklebust AS
Sted: Sør-Trøndelag | Frist: 04.04.2010
Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer
Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer
Premieren på Wall Street: «Money Never Sleeps» flyttes til september. Les mer
Jon Helge Richter Eriksen tilbakeviser Arne Fredlys påstand om at han er en fiktiv person. - At jeg ikke eksisterer er oppspinn og tull, sier Eriksen. Les mer
Bobestyreren foreslår at de som tok ut pengene i tide fra aksjeklubben TA Invest skal få beholde pengene, men tilbakebetale gevinsten. Les mer
Handler aksjer for 125 millioner kroner i «Verdens vakreste sjøreise». Les mer
Airbus og Northrop Grumman trekker seg fra konkurransen om å levere militære tankfly til USA fordi anbudet favoriserer Boeing. Les mer
Det er et tapssluk å drive med torsk, nå venter bransjen at halvparten gir seg i løpet av de neste to årene. Les mer
Finansavisens redaktør Steinar Grini avviser at avisen har opplyst investor Arne Fredly om sine kilder. Les mer
SV ønsker å gå bort fra Soria Moria-lovanden om å holde skattene på 2004-nivå. Les mer
Bare én av ti foretrekker kvinnelig sjef, ifølge en ny undersøkelse. Les mer
Lovnader fra Frankrike om å redde Hellas ved behov ga en knallstart på børsuken i Asia. Les mer
- Åpenbart en pinlig sak, sier Islands president. Han mener de skandinaviske landene er med på å presse sagaøya til å inngå en urettferdig Icesave- avtale. Les mer
Reisende over hele verden må forberede seg på helt nye 100-dollarsedler fra april. Les mer
SAS mener de kan takke togkaoset for at passasjertallene stiger i februar. Les mer
Porsche 918 Spyder er en plug-in hybrid, der voldsomme ytelser og lavt forbruk går hånd i hånd. Les mer
All produksjon ved Norske Skogs fabrikk i Concepción i Chile har stoppet opp. Les mer
En norsk fiskefôrfabrikk i Chile er plyndret av flere tusen mennesker. Les mer
Investorene frykter for lav utlånsvekst vil true den økonomiske utviklingen. Les mer
Det sier kommunikasjonsrådgiver og tidligere OL-gullvinner Stine Lise Hattestad Bratsberg om Romørens «testhopp». Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist