Foto: Solum, Stian Lysberg
Solenergigiganten venter stygge tall også for første kvartal.
| 2009 | 2008 | |
| Inntekter | 2676 | 2380 |
| Driftsresultat (EBITDA) | 567 | 936 |
| Resultat før skatt | -1218 | 1581 |
Publisert: 10.02.10 07:04, Oppdatert: 10.02.10 10:26
Solenergigiganten Rec (REC) skuffer kraftig med sitt resultat for fjerde kvartal. Det er klart med slippet av selskapets fjerdekvartalsresultat onsdag morgen - som i utgangspunktet var møtt med lave forventninger.
REC foretar store nedskrivninger i fjerde kvartal, på samlet 1,49 milliarder kroner. 672 millioner kan relateres til nedskrivninger i Sovello.
På resultatpresentasjonen onsdag morgen sier Recs konsernsjef Ole Enger at 2010 blir et utfordrende år - spesielt de to første kvartalene. Han sier også at waferprisene vil være lavere i 2010 enn i 2009.
E24 dekker presentasjonen og vil utover dagen komme med fyldig rapport.
Følg Rec-aksjen med E24 Børs fra klokken 09:00
- Signifikant lavere
Rec varsler i forbindelse med tallene at driftsresultatet (EBITDA) i årets første kvartal vil bli «signifikant lavere» enn i første kvartal 2009.
Rec venter at selskapets produksjon av silisiumskiver (wafere) vil øke med 70 prosent i år. Gjennomsnittlig waferpris ventes samtidig å falle med 20 prosent.
Selskapet venter at anlegget i Singapore kan firedoble modulproduksjonen i 2010.
Les også: Rec-fest på Kina-avtale
Milliardsprekk
Recs resultat før skatt kom på minus 1,22 milliarder kroner. Reuters' analytikerestimat ventet et plussresultat på 51 millioner. I fjerde kvartal året før landet resultatet på 1,58 milliarder kroner.
Inntektene til Rec landet på 2,68 millioner kroner i fjorårets tre siste måneder, mens Reuters' analytikerestimat ventet 2,58 milliarder kroner.
Driftsresultatet på 567 millioner kroner er godt under forventet. Konsensus lå på 689 millioner kroner.
I presentasjonsmaterialet til kvartalsrapporten skriver Rec at selskapet trolig vil bryte sine låneforpliktelser (financial covenants) og at selskapet for tiden er i forhandlinger med bankene for å sikre lettelser.
Les hele Rec-rapporten her!

Den amerikanske sentralbanken ser bedring i økonomien, men vil holde renten lav i lang tid fremover. Les mer

Det er foreløpig ingen svar på hva som er feil med den siste tidens løpske Toyota Priuser. Les mer

SAS vurderer å anke etter å ha blitt dømt til å betale 175 millioner kroner til Norwegian.

Strid mellom Frankrike og Tyskland truer med å splitte eurogruppen. Les mer

Kina vil bli møtt med amerikanske straffetiltak hvis landets myndigheter ikke skriver opp verdien på valutaen yuan, ifølge et lovforslag som legges fram i Senatet.

Swedish Match sikter på å doble antall utsalgssteder for snus i USA.

En oljeprisoppgang og en god nyhet for Hellas sendte børsen oppover, og i front for oppgangen befant solkjempen Rec seg.

Er det lov å melde seg på engleskole som anonym journalist og så brette ut folks gleder og sorger? spør E24s spaltist Jarle Aabø.

Økonomiprofessor og nobelprisvinner Paul Krugman vil innføre en importtoll for å fremtvinge sterkere kinesisk valuta.

Noreco har overtatt en eierandel på 50 prosent og blitt operatør for lisensen PL396 i Nordkapp-bassenget i Barentshavet. Les mer

Konsortiet bak gassledningen Nord Stream har undertegnet en avtale for finansiering av den første fasen av gassledningen som skal gå gjennom Østersjøen. Les mer

Leder føler seg utsatt fra sabotasje og frarøvet kunder av en tidligere selger. Gå til sak eller venn deg til det, mener E24s jobbeksperter. Les mer

Rec-aksjen stiger videre på børsen etter Jens Ulltveit-Moes aksjehamstring. Les mer

Han er kåret til Norges beste analytiker flere år på rad. Nå avslører han hvordan han timer topp og bunn. Les mer

Forhandlingene om statsbudsjettet for 2011 bør være preget av alt annet en eufori, skriver E24s spaltist Erling Dokk Holm.

Kunnskapsmangelen kan gi store konsekvenser for den enkelte. Les mer

...i hemmelig utkast til statsbudsjett for 2011. Les mer

Bruken av kjemikalier mot lakselus i norske oppdrettsanlegg eksploderte i fjor. Over 5.000 kilo ble brukt, 23 gangar mer enn året før. Les mer

Storbritannia frykter EU vil utløse meglerflukt til Asia eller skatteparadiser. Les mer

Fokus Bank tvangsoverførte 260 ansatte til en ny pensjonsordning. I dag møtes de i Høyesterett. Les mer
Utvalgte stillinger
Avdelingsdirektør
Forsvarsdepartementet
Sted: Oslo | Frist: 23.03.2010
Slår knock-out på andre deltargerne i «Paradise Hotel». Les mer
Svenske republikanerne vil slette og erstatte kongen med skogens konge. Les mer
Sony skal ha inngått tidenes største platekontrakt med Michael Jacksons familie. Les mer
Folk må få kjøre så fort de ønsker, mener Fremskrittspartiets Ungdom (FpU). Les mer
To år etter at hun takket ja til direktørjobben, sier Cathrine Foss Stene takk for seg i Schibsted. Årsaken er uenighet med sjefen. Les mer
Lav eurokurs lokker stadig flere nordmenn til å kjøpe fritidsboliger i Syden. Les mer
Hva er ditt råd til politikerne?
Han forsvinner ikke fra sedlene med det første, har domstol bestemt. Les mer
Storsvindleren Frank Murud forteller om sitt nye liv i Bastøy fengsel. Les mer
Vinmonopolet har satset stort på sitt nye spesialutsalg i Vika i . Et uoffisielt mål er å bli best i verden. Les mer
Toyotaen kom opp i en hastighet på 176 km/t på E18, hevder eieren. Les mer
Krever seteavgift for flyreiser til utlandet. Pengene skal gå til NSB. Les mer
Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer
Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer
Premieren på Wall Street: «Money Never Sleeps» flyttes til september. Les mer
Jon Helge Richter Eriksen tilbakeviser Arne Fredlys påstand om at han er en fiktiv person. - At jeg ikke eksisterer er oppspinn og tull, sier Eriksen. Les mer
Bobestyreren foreslår at de som tok ut pengene i tide fra aksjeklubben TA Invest skal få beholde pengene, men tilbakebetale gevinsten. Les mer
Handler aksjer for 125 millioner kroner i «Verdens vakreste sjøreise». Les mer
Airbus og Northrop Grumman trekker seg fra konkurransen om å levere militære tankfly til USA fordi anbudet favoriserer Boeing. Les mer
Det er et tapssluk å drive med torsk, nå venter bransjen at halvparten gir seg i løpet av de neste to årene. Les mer
Finansavisens redaktør Steinar Grini avviser at avisen har opplyst investor Arne Fredly om sine kilder. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist