ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

En ny utsettelse av neste kriselån til konkurstruede Hellas var ikke det børsinvestorene i de asiatiske markedene hadde ønsket seg like før helgen.

Det kan ihvertfall leses av utviklingen på børsene fredag.

En hjelpepakke som lar vente på seg, samt skuffende inntjening fra flere selskaper i den sør-koreanske regionen bidro til den svakeste børsdagen på åtte uker.

Den sammenveide regionindeksen for Asia -  og Stillehavsregionen - MSCI- faller 1,1 prosent.

Av de toneangivende indeksene faller Topix i Tokyo med 0,43 prosent, mens Nikkei sendes ned 0,25 prosent.

Hang Seng i Hongkong er ned 0,58 prosent, mens Kospi i Seoul er ned 0,88 prosent. Hovedindeksen i Sydney S&P/ASX endte dagen ned 0,88 prosent.

Børsene i Kina lot seg imidlertid ikke affisere av det greske dramaet, og endte positivt.

- Det ble utsettelse gitt

Torsdag kom beskjeden om at den greske koalisjonsregjeringen og den såkalte Troikaen (Det internasjonale pengefondet, EU og Den europeiske sentralbanken) endelig var blitt enige om nye sparetiltak, etter forhandlinger som har pågått på overtid siden søndag.

Dermed kom Hellas et skritt nærmere å kunne motta et nytt kriselån på 130 milliarder euro, noe landet er helt avhengig av for å kunne klare å betjene lån som forfaller 20. mars.

Fremskritt til tross, problemet er fortsatt ikke løst.

Europarådets leder Jean-Claude Juncker gjorde det klart at det ikke vil gjøres noen «endelig beslutning» om det greske kriselånet torsdag kveld, og noen timer senere kom beskjeden; vi prøver å ta avgjørelsen i midten av neste uke.

- Det er fortsatt en del «fin-innstilling» som må til for å få den greske hjelpepakken på plass. Investorene tar derfor en pustepause på toppen av rallyet vi har sett i det siste, sier Chu Moon Sung ved Shinpan BNP Paribas Asset Management i Seoul til Bloomberg.

LES OGSÅ:

 

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.