ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Tobakk og snusprodusenten Swedish Match la frem resultat for fjerde kvartal onsdag. Selskapet økte salget, men leverte likevel et svakere resultat.

Omsetningen i kvartalet, eksklusiv tobakkskatt, steg fra 2,8 milliarder svenske kroner i fjerde kvartal i 2010 til 3,06 milliarder svenske kroner i fjor.

Det går frem av selskapets kvartalsrapport.

Det var over analytikernes forventinger om en omsetning på 2,95 milliarder svenske kroner.

Økt snussalg

Selskapets snussalg økte fra 1,17 milliarder til 1,26 milliarder kroner. Tobakk- og snussalget står for 41 prosent av Swedish Match' totale omsetning.

Snussalget i USA falt med 4 prosent, men produsenten tror salget vil øke dette året:

- Vi forventer at både det skandinaviske snusmarkedet og markedet for amerikansk snus i USA kommer til å fortsette å vokse i volum i 2012, heter det i rapporten.

Resultatsmell

Resultat før skatt endte på 888 millioner svenske kroner i kvartalet, ned fra 1,22 milliarder svenske kroner i det foregående året. Det var også under analytikernes forventinger på 890 millioner.

Ifølge selskapet er det «internasjonale investeringer som har dratt ned resultatet».

Høyere utbytte

Men snusprodusenten foreslår å betale et høyere utbytte enn både ventet, og sammenlignet med det som ble utbetalt i kvartalet for over ett år siden.

Swedish Match vil betale ut et utbytte på 6,5 svenske kroner per aksje, opp fra 5,50 kroner.

Analytikerne hadde sett for seg et utbytte tilsvarende 6,17 kroner.

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.