ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Telenor

OSE
TEL
omsatte for 25,1 milliarder kroner i andre kvartal, og endte med et driftsresultat (EBITDA) på 6,9 milliarder kroner.

Det er noe under resultatforventningene til analytikerne, som ventet 7 milliarder kroner i EBITDA.

- Jeg er glad for at de positive trendene fortsatte inn i andre kvartal med økende organisk inntektsvekst og solide marginer. I løpet av kvartalet har våre konsoliderte selskaper fått 5,4 millioner nye mobilabonnement, og i Asia har vi hatt en organisk inntekstvekst på 13 prosent, sier Jon Fredrik Baksaas, konsernsjef i Telenor i en pressemelding onsdag morgen.

Selskapet omsatte for 25,2 milliarder kroner totalt i andre kvartal, over forventningene på 24,8 milliarder kroner.

Mobilt internett og Asia

Selskapet skriver at veksten er drevet av mobil datatrafikk og Asia.

- I Norden bidrar høy etterspørsel etter mobil datatrafikk til den solide organiske inntektsveksten for mobil. Oppgraderingene i mobilnettene er i rute, og vil føre til en økning i investeringer i de kommende kvartalene. I tillegg fortsetter arbeidet med ytterligere kostnadsreduksjoner, sier Baksaas.

I tillegg nyter Telenor godt av den generelle økonomiske veksten i Asia.

- De økonomiske forholdene i Asia fortsatte å forbedre seg og har bidratt til inntekstveksten i operasjonene våre. I Thailand og Malaysia drives veksten i tillegg av økt bruk av smartphones. I India lanserte vi tjenester i fem nye regioner i juni, og vi er nå til stede i tretten regioner. Vi arbeider kontinuerlig med å øke inntektene og utvikle Uninors posisjon i markedet, sier Baksaas.

Selskapet gjentar imidlertid i rapporten at de venter å tape mellom 4,5 og 5 milliarder kroner på virksomheten sin i India i 2010.

Kjøper egne aksjer

Selskapet melder samtidig at de starter et tilbakekjøpsprogram av egne aksjer, tilsvarende rundt 3 prosent av aksjene.

- For å øke avkastningen for Telenors aksjonærer har vi besluttet å starte et program for tilbakekjøp av aksjer etter fremleggelsen av resultatene for andre kvartal for omtrent tre prosent av de utestående aksjene. I tiden fremover er ambisjonen å sikre en sunn balanse mellom konkurransedyktig avkastning til aksjonærene og konsernets vekstprofil, sier Baksaas.

Selskapet har inngått en avtale med Næringsdepartementet om at rundt halvparten av aksjene skal kjøpes fra staten, slik at den statlige eierandelen opprettholdes.

Senker investeringstakten

Telenor skriver at de venter at investeringstakten skal noe ned i 2010.

Tidligere har selskapet anslått at 13 til 14 prosent av omsetningen skal investeres i ny virksomhet, men nå anslår de at tallet skal være mellom 12 og 13 prosent.

- Vi justerer forventet investeringsgrad noe ned som følge av generelt lavere investeringer så langt i år, sier Jon Fredrik Baksaas i pressemeldingen.

Samtidig oppjusterer selskapet forventningene til organisk vekst i omsetningen til 3 til 5 prosent i 2010, basert på de positive trendene i Asia og Norden.

Les flere nyheter på E24.no

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.