SAS har lenge drømt om å kunne legge frem et regnskap som viste overskudd. Drømmen var innen rekkevidde for konsernsjef Rickard Gustafson. Men så havarerte Spanair.
For hadde ikke Spanair gått konkurs, ville SAS ha lagt frem et overskudd på 94 millioner svenske kroner for 2011. Ikke mye, kanskje, for et selskap som omsetter for 41 milliarder.
Men det ville vært en betydelig forbedring fra 2010 da resultat før skatt og engangsposter var negativt med 444 millioner svenske kroner.
Men så gikk Spanair konkurs og SAS måtte ta tap i regnskapene som følge av at aksjene og utlånene til Spanair ble verdiløse.
Spanair kostet 1,7 mrd.
Til sammen belastet Spanair-konkursen SAS sitt regnskap for 2011 med 1,7 milliarder svenske kroner, noe som gjør at SAS må fremlegge et regnskap som viser et underskudd før skatt på 1,63 milliarder svenske kroner.
Les også: SAS taper 1,5 milliarder på Spanair-konkurs
Konsernsjef Rickard Gustafson sier i sine kommentarer til regnskapet at det er vanskelig å bedømme utsiktene for 2012.
Han sier at det fortsatt er stor konkurranse i flymarkedet og at det er utsikter til svak økonomisk vekst.
Nye kostnadskutt
SAS varsler et program for å kutte kostnadene med fem milliarder svenske kroner i løpet av 2012 og 2013.
Men som følge den usikre situasjonen i økonomien samt at tiltakene for å redusere kostnadene ikke får effekt før mot slutten av 2012, varsler han at resultatet i første kvartal blir svakt.
- Aksje
- Longname: SAS AB
- Ticker: SAS NOK
- Marked: OSE
- Organiasonsnummber: 556606-8499
- TSID:
- Trade time: 2012-02-07 17:30:00
- Last: 7.55
- Close: 7.77
- Periode: 7days


Even Landre
Even Landre
Even Landre
Sverre Rørvik Nilsen







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Jacob Lund
Røkke - Molde 1 - 1