Goodin ble arrestert i fjor, fordi jusmyndighetene i Californa mente han er bakmannen i en omfattende "phishing-skandale".
Utga seg for å være AOL
Et stort antall kunder av internett-operatøren AOL (America Online) fikk e-poster fra noen som utga seg for å være fra AOLs regnskapsavdeling. Disse var imidlertid falske.
Men mange av kundene ble lurt til å oppgi kredittkortdata, som nummer og utløpsdata - og de ble truet med at internettforbindelsen ellers ville bli stengt. Denne informasjonen har Goodin brukt til å gjøre innkjøp på offerets regning.
Goodin hadde hacket seg inn i flere kontoer hos Earthlink som ble brukt til å sende de falske e-postene.
Første dom etter spam-lov
Nå er Goodin dømt ved en domstol i Los Angeles, ifølge Seattle Post. Straffen er ikke utmålt, men han risikerer opptil 101 års fengsel for forbrytelsen.
Dette nemlig den første dommen etter at den nye amerikanske spam-lovgivningen, Can-Spam, ble innført i 2003.
Dømt for mer
Foruten "phishing", som lokking av sensitiv informasjon blir kalt, er Goodin også dømt for en rekke andre forhold.
Det dreier seg blant annet om kredittkortmisbruk og misbruk av AOLs merkevare.
Kommentarer
Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet. Vennlig hilsen Per Valebrokk, redaktør E24.
Line Midtsjø
Line Midtsjø
Anders Park Framstad








Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Få lavere strømpriser
Finn beste pris i markedet
Finn ny bolig
Per Bergerud
Kollektiv selvmålsrett