
En av fire ferske bønder er kvinner
Flere kvinner bruker odelsretten til å overta gården. 27 prosent av dem som har brukt odelsretten sin siden 2000 er kvinner.
Det er en utvikling i feminin retning for bondeyrket, som har en kvinneandel på 14 prosent ifølge Bygdeforsknings rapport "Trender i norsk landbruk 2010", skriver Nationen.
Så vel forventningene som motstanden var stor da Odelsloven ble endret i 1972. Kvinnene utgjorde bare 3 prosent av dem som brukte odelen sin på 1970-tallet. Den nye odelsloven likestilte førstefødte jenter og gutter og skulle gjelde dem som var født i 1964 eller senere.
– Likhet for loven var viktig, men det er ikke gjort med et pennestrøk å forandre ideologien og tankegangen. Den gang ble det nesten stilt spørsmål ved om kvinner var i stand til å drive en gård, sier forskningsleder Marit Haugen hos Bygdeforskning.

Even Landre
Ole Martin Skaug
Ole Martin Skaug







Følg E24 Live


Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk