ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Eneboligen avbildet i denne artikkelen ligger på Kirkeberget på Rena. Den er 139 kvadratmeter stor, har tre soverom og garasje.

Med prisantydning på 580.000 kroner blir kvadratmeterprisen snaue 4200 kroner. Snittet for eneboliger i Hedmark utenom Hamar er på 11.800 kroner.

At boligprisene stiger og er høyere enn noen gang før vies mye oppmerksomhet:

Prisene har steget forbi toppen i 2007, også justert for inflasjon, og unge klager på at det blir stadig vanskeligere å komme inn i boligmarkedet.

Finleser man imidlertid tallene fra eiendomsmeglerne åpenbarer det seg imidlertid muligheter også for dem med slunken bankkonto, for variasjonen mellom ulike deler av landet er enorm.

- I utkantstrøkene i Østerdalen, ikke minst i kommunene Rendalen og Stor-Elvdal, er boligmarkedet stille, og slik har det vært lenge, sier eiendomsmegler Anders Opgård i Hedmark Eiendom til E24.

Les også: Juni-tallene: Prisfall for eneboliger

- Dette har sammenheng med situasjonen på jobbmarkedet. Andre steder, som i Løten og Stange, er situasjonen en helt annen, legger han til.

Telemark og Østfold

I det hele tatt er det utkantstrøkene østafjells som ligger lavest i prisstatistikken.

På listen over de rimeligste stedene å kjøpe bolig etterfølges nemlig Hedmark utenom Hamar av Telemark, Østfold utenom byene, og Oppland utenom Lillehammer.

De dyreste

Mens markedet er trått i utkantstrøkene, viser statistikken ikke overraskende at det er i og rundt de store byene at man finner de dyreste kvadratmetrene.

Dyreste kategori boliger er leiligheter på Frogner i Oslo, med en gjennomsnittlig kvadratmeterpris på 52.200 kroner.

Snittet for alle typer boliger i hele Oslo er 38.900 kroner. På påfølgende plasser ovenfra og ned finner man:

* Bærum 38.000

* Stavanger 36.600

* Asker: 33.700

* Sandnes: 31.600

* Bergen 29.900

* Follo, 29.400

* Trondheim 29.100

* Kristiansand 28.000

* Tromsø 27.500

Les også: Skremt av den gode stemningen i boligmarkedet


FØLG E24 PÅ FACEBOOK

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.