Lavinnskuddsleiligheter er Norges svar på sub-prime ifølge sentralbanksjef Svein Gjedrem. Og bare i løpet av perioden 2004-2006 ble det bygd cirka 3.700 lavinnskuddsleiligheter med 80 prosent fellesgjeld, skriver Finansavisen.
Det viser en oversikt fra Boligbyggelagenes Landsforening.
Etter lånerentene har gått opp, sliter enda flere med å betale månedlige avdrag.
- Lavinnskuddsleiligheter er bare en liten del av vår portefølje, men vi ser at disse er sterkest rammet av problemer knyttet til de månedlige fellesutgiftene. I mange tilfeller er renteutgiftene på disse lånene doblet i løpet av det siste året, sier forvaltningsleder Sture Moe i OBF til Finansavisen.
Den siste tiden har flere borettslag fått betalingsproblemer, og Moe anntar at dette skyldes at mange boligspekulanter har investert over evne.
Juridisk ansvarlig Anders Leisner i Huseiernes Landsforbund har mottatt flere bekymringsmeldinger.
- Det er imidlertid en fin linje å balansere på. Hvis flere eiere får betalingsproblemer. Da kan noen gå konkurs, sier han til FA.

Even Landre
Even Landre
Even Landre
Sverre Rørvik Nilsen





Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Jacob Lund
Røkke - Molde 1 - 1