Tegneseriehefte solgt for 6 mill.
Superman-heftet omtales som tegneserienes hellige gral.
Annonse
Les mer
Det er første gang et tegneseriehefte er solgt for 1 million dollar, skriver CNN Money.
Med dagens valutakurs tilsvarer det snaut 6 millioner kroner.
- Dette er den viktigste hendelsen i historien for tegneserier, uttaler Vincent Zurzolo.
Fra 1938
Det var gjennom hans auksjonsside Comicconnect.com hvor tegneserieheftet ble solgt.
Supermann-heftet ble lagt ut av Zurzolo og hans partner Stephen Pishler mandag morgen på vegne av en ukjent selger, og interessen lot ikke ventet på seg. Etter ett minutt hadde en ukjent samler sikret seg tegneserien for 1 million dollar.
Heftet er første utgave av Action Comics fra 1938, og det er også den første gangen Supermann eller Man of Steel, som han også blir kalt.
Prisen på 1 million er mer enn tre ganger så høy som den forrige rekorden, som ble satt i fjor. De ble en noe mer slitt versjon av det samme heftet solgt for 317.200 dollar. Da heftet ble utgitt i 1938 var prisen 10 cent.
Til BBC sier Pishler at heftet er som tegneserienes hellige gral.
I perfekt stand
Det eksisterer visstnok kun 100 eksemplarer av denne utgaven, og det er bare to andre eksemplarer som er i like god stand som heftet som nå ble solgt, forteller Zurzolo.
Dette heftet ble gradert med 8 poeng etter hvor god stand det er i. Det tilsvarende heftet som ble solgt i fjor til «bare» 317.200 hadde 6 poeng.
Ifølge Zurzolo har tegneserier steget i anseelse blant samlere av antikviteter det seneste året, og stadig flere samlere, som ikke har noen spesiell interesse for tegneserier, har kjøpt samleobjekter det seneste året.
- Når det ser hva som har skjedd i eiendomsmarkedet, aksjemarkedet og innenfor bankvirksomhet så skaper det frykt blant folk. De får ikke noen renter i banken, de føler seg ikke sikre på eiendomsinvesteringer, og aksjemarkedet er som å spille rulett. Tegneseriehefter skaper mye mer trygghet. Du kan sette det i samme bås som fin kunst, mener Zurzolo.























