ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

På en måned har Fremskrittspartiet økt oppslutningen med hele 8,5 prosentpoeng og ligger nå igjen på mer enn 30 prosents oppslutning.

Som vanlig mener kommentatorer og pressefolk at årsaken er at partiet bruker "innvandringskortet". Sant nok; regjeringen har til fulle vist at den ikke skjønner seg på det multikulturelle Norge, sist ved Hijabsaken men viktigst i blasfemisaken.

Men Fremskrittspartiet er ikke bare innvandring. Fremskrittspartiet er en gjeng politikere som står tidlig opp, jobber hardt og er det hodejegere kaller "sultne". I motsetning til alle de late huskattene i andre partier.

I går ble tre fremskrittspartipolitikere nektet adgang på pressekonferanse i Norges bank. Partiets finanspolitikere var møtt opp for å få med seg dagens største nyhet; oljefondets dårlige avkastning. Les saken på E24.Hvor i all verden var de andre finanspolitikerne?

De ble nektet adgang, med den begrunnelse at pressekonferansen kun gjaldt pressefolk. Men hvor i all verden var de andre partienes finanspolitikere? Er ikke de interessert i oljefondet?

På et hvert seminar der tema er nasjonaløkonomi eller økonomisk ideologi, møter Fremskritsspartiets tillitsvalgte opp, tydelig kunnskapstørste og nettopp; "sultne".

Det står i kontrast til deler av Høyre, som demonstrerer at de har lært nok av det som er å lære her i verden. Inge Lønning satt demonstrativt og leste avisen da Kristin Halvorsen holdt finanstalen i Stortinget i høst. Det er dårlig drahjelp for Jan Tore Sanner å ha en så selvgod mann til stede foran et samlet pressekorps.

Også i innvandringsdebatten foretrekker Høyre å være besserwisser. Per Kristian Foss sammenlignet ganske arrogant Frp med nazistene i Tyskland på 30-tallet, fordi Siv Jensen brukte ordet "snik-islamisering". Det er synd at ikke Erna Solberg, som har både kredibilitet og kompetanse på innvandring kom sterkere på banen.

Jensen oppleves som en vaktbikkje i innvandringsdebatten. At vaktbikkja gneldrer litt for høyt er mindre viktig enn at den faktisk våkner når det er fare på ferde.

Først når Siv står og fekter på talerstolen kommer Høyre på banen, og påpeker at hun ikke oppfører seg dannet nok i pent selskap. Det er som om å være vitne til en bilulykke, der den mest erfarne på åstedet, den du skulle forventet kunne gi de rette ordre, tvert i mot stiller seg opp og påpeker at de andre ikke fører et dannet nok språk under redningsarbeidet. For så dårlig går integreringen i Norge, at det kan sammenlignes med en nasjonal ulykke.

I A-magasinet forrige uke konstaterte den somaliske jenta Amal Aden at Fremskrittspartiet er det eneste partiet som sier sannheten om integrering i Norge. Hun liker egentlig ikke Fremskrittspartiet sier hun, men erkjenner at det bare er de som er opptatt av boka hennes "Se oss" som handlet om forferdelige forhold for kvinner og barn i deler av det norsk-somaliske miljøet.

Hvis Fremskrittspartiet gjør et brakvalg til høsten skyldes det ikke billig retorikk, skittent spill eller nazi-likheter. Det skyldes hardt arbeid og ekte engasjement, og politikere i andre partier som ikke tar sakene de snakker om nok på alvor.

Se Per Elvestuens tegning og kommentar: Med rett til å slippe Hijab

Til forsiden

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.