Det er ikke mange gode grunner til å være optimist på den brede papiravisens vegne lenger.
Født: 18. juni 1976.
Andreas Andersen er informasjonsrådgiver i Verdipapirfondenes Forening. Han har tidligere arbeidet i Kapital og i Mandag Morgen. Han har sin egen blogg på Andreas Andersen dott nett.
Avhengig av: Bredbånd.
Drømmebil: Grafittgrå Opel Astra 1996-modell stasjonsvogn.
Angrer på: Det aller meste. Men så tar jeg meg sammen og tenker at det ikke er så ille. Og så angrer jeg litt. Og så ikke. Og så videre.
Favorittartist: Trond Viggo Torgersen.
Beste bok: “Triumph of the Optimists” av Dimson, Marsh og Staunton. En skikkelig gladsak som kan få lommeboka til å smile fra øre til øre.
Flere kommentarer av Andreas Andersen
Publisert: 29.01.08 16:09, Oppdatert: 30.01.08 08:02
Striden mellom papir- og nettredaksjonene i avishusene var oppe til debatt på et møte i Polyteknisk Forening mandag. Det mest iøynefallende ved den debatten var det totale fraværet av sympati for og tro på papiravis som mediekanal.
Sjefredaktør Torry Pedersen i VG Nett kom nær en slags optimisme da han ikke ville avsi noen endelig dødsdom over papiravisen. Han mente dog at den i stor utstrekning ville bli enten et gratis masseprodukt eller et veldig kostbart nisjeprodukt.
Ingen toneangivende representanter for trykte medier deltok i debatten. Er gamlekara med trykksverte i blodet i ferd med å hive inn håndkleet? Muligens hadde de annet å gjøre den kvelden.
The World Association of Newspapers diskuterer nå scenarier for fremtidens avis. De avdekker ikke mindre enn 66 endringsdrivere. Ingen av dem er spesielt positive sett med papiravisens øyne.
Publikum blir mer sofistikerte og fragmenterer seg i mindre nisjer hvor de forventer mer relevans og høyere kvalitet på innholdet. Disse endringsdriverne er viktige for hvordan mediene skal forholde seg til leserne:
* Mer gratis informasjon: Det var lettere å ta betalt for innholdsformidling når informasjon var noe ikke alle hadde lik tilgang til. Ettersom mer og mer informasjon blir stadig mer tilgjengelig via nett reduseres verdien av ren formidling.
* Profesjonelle kunder: En ny, stor gruppe av velutdannede kunder vokser frem med utstrakt kunnskap om konkurrerende produkter/tjenester og priser.
* Fragmentering av publikum: Flere kanaler og innholdsleverandører betyr uttynning av publikum for den enkelte leverandør.
* Personifisert innhold: Kundene foretrekker å bli behandlet som enkeltindivider, og ikke som del av en gruppe.
* Individualisme: Økt verdsetting av individualitet og skreddersøm gir massemedier en ulempe ettersom de tilbyr samme innhold til alle.
* Nye tjenester: Med RSS/webfeeds og personlige nettsider kan alle sette sammen sitt eget nyhetsbilde.
* Sosiale nettverk: Facebook og andre sosiale nettverk vokser i betydning, og tar over mye av formidlingen av nyheter og snakkiser.
* Globalisering av publikum: Kulturelle barrierer følger i mindre grad geografiske grenser, og medier fra andre land stjeler tid og oppmerksomhet.
* Mindre lojalitet: Hvis publikum ikke liker det de får er det lavere terskel for å bytte til en annen leverandør.
Annonsørene vil alltid dilte etter de som kan tenkes å kjøpe produktene og tjenestene de tilbyr. I dette arbeidet har de fått nye muligheter og bedre verktøy, og de finner seg

* Mindre massemarkedsannonsering: I et fragmentert medielandskap vil lett identifiserbare nisjegrupper være mer interessante enn massemarkedet sett fra annonsørenes side. Kundesegmentering utvikler seg fra slakt til kirurgi.
* Mer direkteannonsering: Annonsørene finner nye måter å treffe forbrukerne på gjennom sosiale nettverk, egne nettsider, nyhetsbrev, kundemagasiner etc.
* Jungeltelegrafen: Såkalt "viral marketing" gir bedre gjennomslag enn annonser fordi det er personer vi stoler på som formidler markedsføringen.
* Nye måltall: Digitale medier gir bedre måling av faktisk gjennomslag for annonser, og gamle lesertall mister tillit.
* PR og markedsføring fusjonerer: Redaksjonelt innhold gir bedre gjennomslag enn annonser og PR-aktiviteter spiser derfor av annonsebudsjettene. Men reklame på redaksjonell plass gir ikke inntekter til avisene.
Utviklingen ser ut til å dra avisene i flere retninger samtidig.
På den ene side melder avislederne i WANs undersøkelse at analytisk journalistikk blir viktigere fordi folk ønsker å få satt begivenhetene i nyhetsstrømmen i en større sammenheng og få hjelp til å navigere i en kompleks verden.
På den annen side er såkalt ”nyhetsnacks” med enkle og umiddelbart appellerende nyhetssaker i ferd med å bli normen også i avisene ettersom publikums totale nyhetsbehov er overmettet.
Få har appetitt på økologisk brokkoli til ti kroner dagen midt i en overflod av ”smågodt”. Livsbetingelsene for en bred avis som skal differensiere seg på analyse og kvalitet blir dermed trangere.
Og hva skal de da gjøre?

Fed holdt renten rekordlav og markedet kunne puste lettet ut. Les mer

Det er foreløpig ingen svar på hva som er feil med den siste tidens løpske Toyota Priuser. Les mer

Den amerikanske sentralbanken ser bedring i økonomien, men vil holde renten lav i lang tid fremover. Les mer

SAS vurderer å anke etter å ha blitt dømt til å betale 175 millioner kroner til Norwegian.

Strid mellom Frankrike og Tyskland truer med å splitte eurogruppen. Les mer

Kina vil bli møtt med amerikanske straffetiltak hvis landets myndigheter ikke skriver opp verdien på valutaen yuan, ifølge et lovforslag som legges fram i Senatet.

Swedish Match sikter på å doble antall utsalgssteder for snus i USA.

En oljeprisoppgang og en god nyhet for Hellas sendte børsen oppover, og i front for oppgangen befant solkjempen Rec seg.

Er det lov å melde seg på engleskole som anonym journalist og så brette ut folks gleder og sorger? spør E24s spaltist Jarle Aabø.

Økonomiprofessor og nobelprisvinner Paul Krugman vil innføre en importtoll for å fremtvinge sterkere kinesisk valuta.

Noreco har overtatt en eierandel på 50 prosent og blitt operatør for lisensen PL396 i Nordkapp-bassenget i Barentshavet. Les mer

Konsortiet bak gassledningen Nord Stream har undertegnet en avtale for finansiering av den første fasen av gassledningen som skal gå gjennom Østersjøen. Les mer

Leder føler seg utsatt fra sabotasje og frarøvet kunder av en tidligere selger. Gå til sak eller venn deg til det, mener E24s jobbeksperter. Les mer

Rec-aksjen stiger videre på børsen etter Jens Ulltveit-Moes aksjehamstring. Les mer

Han er kåret til Norges beste analytiker flere år på rad. Nå avslører han hvordan han timer topp og bunn. Les mer

Forhandlingene om statsbudsjettet for 2011 bør være preget av alt annet en eufori, skriver E24s spaltist Erling Dokk Holm.

Kunnskapsmangelen kan gi store konsekvenser for den enkelte. Les mer

...i hemmelig utkast til statsbudsjett for 2011. Les mer

Bruken av kjemikalier mot lakselus i norske oppdrettsanlegg eksploderte i fjor. Over 5.000 kilo ble brukt, 23 gangar mer enn året før. Les mer

Storbritannia frykter EU vil utløse meglerflukt til Asia eller skatteparadiser. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist