FRITT FREM: Oljeselskapene i Nordsjøen leter og investerer som aldri før, trass i Stoltenbergs snakk om klimapolitikken. Foto: Vold, Håkon
Jens Stoltenberg er usikker på om Frp bryr seg om klimaproblemet. Helt sikkert er det at Jens Stoltenberg ikke kunne brydd seg mindre om de som faktisk har skapt problemet. På verdens miljødag, etterlyser Natur og Ungdom handling overfor dem som forurenser mest, oljeindustrien.
Født: 16. april 1985 i Tromsø
Gjærum trekker seg som leder av Natur og Ungdom 11. januar i år, etter å ha vært leder og nestleder i fire år. Hun har tidligere jobbet for Bellona og Norsk vindkraftforening.
Avhengig av: Kalenderen min.
Drømmebil: Alle som ikke forurenser.
Angrer på: Egner seg ikke på trykk.
Favorittartist: Halvdan Sivertsen.
Beste bok: Mønsteret rakner av Chinua Achebe
Flere kommentarer av Ingeborg Gjærum
Publisert: 05.06.09 11:45, Oppdatert: 05.06.09 12:09
Under overskriften «Slik skal Jens slå Jensen» startet statsministeren forrige uke med å proklamere over forsiden på Dagbladet hans fem saker som skal holde Siv Jensen ute av regjeringskontorene. Klima er en av dem.
Det er verdens miljødag i dag. Men Stoltenberg har lite å feire. Og han har lite å vise til som skiller ham fra Jensen på miljøområdet. Utenom retorikken. Men verken festtaler eller retorikk, samme hvor god fremførelsen er, har noen sinne kuttet et gram CO2.
For de norske klimagassutslippene har aldri vært så høye som under den rødgrønne regjeringen. Samtidig har det neppe vært snakket så mye om klimaproblemet, og engasjementet i befolkningen har nok aldri vært så høyt som de siste årene. Det betyr at handlingsrommet for dagens regjering har vært stort; de har hatt alle muligheter til å føre en offensiv og handlekraftig klimapolitikk. Men de har misbrukt muligheten.
Jens, hvis du bryr deg om klimaproblemet, må du også bry deg om dem som forurenser. Du må se til norsk sokkel der du finner den skitneste og mest forurensende næringen i dette landet, oljeindustrien. Utslippene fra oljeindustrien lå i fjor 90 prosent høyere enn det de gjorde i 1990. I ei tid da forskernes advarsler har blitt stadig tydeligere, har utslippene fra oljeindustrien altså økt enormt. Et klarere eksempel på noen som ikke har brydd seg om klimaendringer, skal du lete lenge etter.
Allikevel er det ikke gjennomført et eneste tiltak for å få ned de galopperende utslippene fra norsk sokkel. Tvertimot. De rødgrønne har rullet ut løperen for oljeindustrien. I 2006 la de frem en forvaltningsplan som åpnet praktisk talt hele Barentshavet for oljevirksomhet. For en måneds tid siden, sa de ja til den første oljeutbyggingen i det samme havområdet, Goliat. Og de vil videre, de har nå satt i gang en prosess for å klargjøre områdene ved Jan Mayen for oljevirksomhet. Bildet Jens Stoltenberg tegner opp for fremtiden, er skremmende. Når isen smelter, blir nye olje- og gassressurser tilgjengelige. Disse skal vi brenne av og skape økt temperatur, som i sin tur kan smelte enda mer snø og is.
De rødgrønne har ikke bare hatt fokus på nye havområder. De har sikret at utslippene fra norsk sokkel fremdeles vil ligge høyt i tiden fremover. Det er ingen regjering i norsk historie som har gitt ut så mange letetillatelser til oljeindustrien som de rødgrønne. Investeringene i oljeindustrien har også nådd rekordhøyder under deres regjeringsperiode. Disse investeringene og de nye letetillatelsene, varsler at ikke alle ønsker at verden i desember skal enes om en ambisiøs ny klimaavtale på klimatoppmøtet i København. For om vi får en avtale som faktisk gir de utslippsreduksjonene forskerne anbefaler, så er olje og gass det siste vi trenger.
Misforstå meg ikke, få ting vil være et så hardt slag i fleisen på miljøbevegelsen som det å se Frp vinne valget. Det er ikke en Frp’er vi helst vil møte når vi, tradisjonen tro, møter den nye miljøvernministeren utenfor departementet den dagen regjeringen utnevnes.
Men det holder ikke å være opptatt av miljø hvis du ikke får ut fingern, Jens. Den rødgrønne regjeringen lovte ny kurs. Men det stø kurs, for for økt forurensing og økt temperatur. Hva er det Jens skal kunne vise til når han mener han er en bedre statsminister for verdens klima enn Siv Jensen? Hva er den praktiske forskjellen på Frp og Ap i miljøpolitikken?
Ser vi tilbake på de snart fire årene som er gått siden Jens tok over etter Bondevik, ser vi asfalt, veiutbygginger og nærmest frie tøyler for oljeindustrien. Det er nok ikke veldig langt fra det Siv Jensen har sett for seg de fire neste årene. Renseanlegg på de norske gasskraftverkene og ny fornybar energi, er det vanskeligere å få øye på når vi ser på årene som har gått siden valget i 2005. Og over disse bildene hører vi lyden av Jens som snakker om vår tids store utfordring og hans store månelanding. Og om hvordan han skal slå Jensen på klima.
Det er lite å feire på verdens miljødag, men ikke fordi det ikke finnes gode nyheter. Den beste nyheten er at løsningene på miljøproblemene finnes. Vi vet hvordan jernbane skal bygges ut og hvordan ei vindmølle settes opp. Teknologien for å rense CO2 finnes og den gode, gamle bussen er fortsatt viktig i klimaarbeidet. Disse løsningene har Jens hatt alle forutsetninger for å sette ut i live, men han har ikke gjort det. Det skal Natur og Ungdom minne ham på, hele valgkampen igjennom.

Teknologilystne forbrukere kaster seg over Apples siste kreasjon. Les mer

Norges «pådriverrolle» i klimasaken er et forunderlig paradoks. Norge og andre nordlige land ville antakelig vinne på global oppvarming, skriver E24-spaltist og professor ved NHH, Rognvaldur Hannesson.

Olje- og energidepartementet godkjente fredag bygging av ny boligplattform.

Representantenes hus i Washington skal over helgen vurdere et nytt utspill fra demokratene i striden om helsereformer.

Egmont og A-pressen tar ut konsernbidrag under ett år etter sparetiltak. Les mer

Du kan høre det om teamet fungerer eller ikke, sier ledelsesekspert til E24. Les mer

Oslo Børs prøvde forgjeves å komme i kontakt med mannen som sendte dem kritiske e-poster om Crew. Nå overlater de saken til politiet. Les mer

Det internasjonale energibyrået IEA ser en økning i etterspørselen etter olje i år.

Har blåst av 1,7 milliarder kroner på mislykket strømavlesning. Les mer
Norske Per G. Braathen kjøper reisebyråkjeden Ticket. Les mer

Landbruksministeren ber bøndene dempe forventningene før årets jordbruksoppgjør.
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist