Annonser

Annonse

 

Klimarenten er for lav

En av grunnene til at Stern-rapporten som kom i fjor høst, vekket så stor oppsikt, var dens anbefaling om umiddelbart å sette i verket drastiske tiltak mot utslipp av klimagasser.

Rognvaldur Hannesson

Født: 7. juli 1943 på Island

Professor ved Institutt for Samfunnsøkonomi ved Norges Handelshøyskole. Hannesson har spesialområdene makroøkonomi, petroleumsøkonomi, økonomisk politikk og fiskeriøkonomi.

Avhengig av: En skikkelig fjelltur i ny og ne

Drømmebil: Den som minimerer kostnadene for mine transportbehov. Klarer meg godt med Hyundai Accent

Angrer på: La meg si som Edith Piaff: "Je ne regrette rien"

Favorittartist: Kris Kristoffersen

Beste bok: "Gerpla" av Halldór Laxness

Flere kommentarer av Rognvaldur Hannesson

Annonse

Nullrente sørget for børsopptur
 
  • Google-telefonen flopper i USA
  • Ingen skjønner hva som feiler Prius
  • Garanterer lav rente i lang tid

Publisert: 07.08.07 13:46, Oppdatert: 07.08.07 15:24

Det oppsiktsvekkende var at denne anbefalingen var basert på økonomiske resonnementer. De fremtidige skader som kunne oppstå på grunn av global oppvarming ble anslått å være så store at de ville rettferdiggjøre drastiske strakstiltak.

Økonomiske analyser av klimaendringer gjennomført før Stern-rapporten pekte mot gradvis opptrapping av slike tiltak, ikke mot umiddelbare kraftige tiltak.

Det ble fort klart at diskontering av fremtiden var den viktigste grunnen til at Stern-rapporten kom frem til en så spesiell konklusjon. Dette ble tidlig påpekt av Partha Dasgupta (PDF-format) og William Nordhaus (PDF-format), og er siden blitt fulgt opp både av dem og andre med mer detaljerte analyser.

Diskonteringsraten er sentral for analyse av investeringsprosjekter hvor avkastningen eller nytten kommer i fremtiden, ofte langt frem, mens investeringskostnadene kommer i dag. Klimatiltak er et prakteksempel på en slik investering. De negative virkninger av klimaendringer kommer en gang i fremtiden, og antakelig i til dels fjern fremtid, mens kostnadene påløper så fort vi setter i gang tiltak for å motvirke dem. Valg av diskonteringsrate kan derfor være avgjørende for de konklusjoner man kommer frem til.

Valg av diskonteringsrate har lenge vært omstridt blant økonomer. Stern tar utgangspunkt i teorien om optimal økonomisk vekst. I dette tilfelle er diskonteringsraten summen av to komponenter, den rene tidspreferanse pluss et ledd som består av produktet av konsumets vekstrate og noe som kalles grensenyttens fleksibilitet.

Stern har satt på seg brillene til den opplyste, sosiale planlegger og anslår disse parametrene etter beste skjønn. Han setter den rene tidspreferanse tilnærmet lik null, med den begrunnelse at det ikke uttrykker en nedvurdering av fremtidige generasjoner i forhold til dagens. Mange andre har inntatt dette standpunkt, og det er for så vidt ikke vanskelig å si seg enig i det.

Det er verre med grensenyttefleksibiliteten. Stern setter denne lik én, uten nevneverdig diskusjon, og gir inntrykk av at dette er ukontroversielt. Det er det bestemt ikke. Et problem er at vi ikke har noen metoder for å fastsette verdien på denne parameteren. Den er i høyeste grad normativ, men jo høyere den er, desto mindre inntektsulikhet mellom generasjoner er man villig til å tåle. Siden fremtidens generasjoner antas å bli rikere enn oss, er det grunn til å diskontere deres gevinster i forhold til dagens generasjons oppofringer.

Med utgangspunkt i resonnementet om den rene tidspreferanse ville man kanskje trodd at Stern gikk inn for en høy verdi på denne parameteren, men den omtalte én er ikke spesielt høy. Stern lander på en diskonteringsrate på 0,1 prosent. Det viser seg at diskonteringsraten og dermed Sterns anbefalinger er i høy grad følsom for den verdi man setter på grensenyttefleksibiliteten.

Nylig har Nordhaus gjennomført beregninger med en alternativ klimamodell som viser at hvis Stern hadde benyttet to og ikke én som anslag på grensenyttefleksibiliteten, ville hans konklusjoner blitt helt annerledes og ganske lik dem man ellers har trukket med økonomiske klimamodeller: tiltak bør iverksettes, men gradvis.

Står man da helt fritt til å velge den diskonteringsrate man måtte ønske, og da sannsynligvis den som gir de konklusjoner man er ute etter? Det ble nevnt at grensenyttefleksibiliteten er normativ og lar seg ikke estimere, men det er i det minste edruelig å sjekke de konklusjoner man får mot den atferd man observerer, både blant individer og regjeringer.

Det er blitt påpekt at Sterns parametervalg impliserer en langt større vilje til sparing enn vi observerer noen steder og ikke minst i de rike land. Partha Dasgupta kom frem til at i en økonomi med en kapitalavkstning på 4 prosent ville man, med Sterns parametre, være villig til å spare hele 97,5 prosent av bruttonasjonalprodukt for å høyne levestandarden i fremtiden.

Det bør ringe noen varselklokker hvis man velger et sett av normer som går så fullstendig på tvers, både av individers valg og av politikken til de regjeringer de har valgt for å ivareta sine interesser.

Del på Facebook Skriv ut Motta RSS Tips en venn
 
WALL STREET:
 Foto: Seth Wenig

Nullrente sørget for børsopptur

Fed holdt renten rekordlav og markedet kunne puste lettet ut. Les mer

Annonse

 

Annonse

 Foto: Jeff Chiu

Google-telefonen flopper i USA

- Har langt i fra vært noen flopp i Norge, sier forhandler.

 Foto: HO

Ingen skjønner hva som feiler Prius

Det er foreløpig ingen svar på hva som er feil med den siste tidens løpske Toyota Priuser. Les mer

 Foto: Manuel Balce Ceneta

Garanterer lav rente i lang tid

Den amerikanske sentralbanken ser bedring i økonomien, men vil holde renten lav i lang tid fremover. Les mer

 Foto: JON HERLAND

Journalistene liker BI best

Kommunikasjonsavdelingen på BI troner øverst i ny undersøkelse. Les mer

 Foto: Josefsen, Jon-Michael

SAS må betale Norwegian
175 millioner

SAS vurderer å anke etter å ha blitt dømt til å betale 175 millioner kroner til Norwegian.

 Foto: Shizuo Kambayashi

Honda tilbakekaller 412 000 biler

Honda sliter med for myk bremsepedal. Les mer

 Foto: FRANCOIS LENOIR

- Må redde
eurosamarbeidet

Strid mellom Frankrike og Tyskland truer med å splitte eurogruppen. Les mer

 Foto: JIANAN YU

USA truer Kina
med straffetiltak

Kina vil bli møtt med amerikanske straffetiltak hvis landets myndigheter ikke skriver opp verdien på valutaen yuan, ifølge et lovforslag som legges fram i Senatet.

 Foto: Junge, Heiko/Scanpix (Montasje)

Større enn Google

Nå har ansiktsboken mer trafikk en søkegiganten i USA.

 Foto: Åserud, Lise

Skal gjøre Wall Street
snus-avhengig

Swedish Match sikter på å doble antall utsalgssteder for snus i USA.

Annonse

OSLO BØRS:
 Foto: Junge, Heiko

Analytikerbesøk løftet
Rec til værs

En oljeprisoppgang og en god nyhet for Hellas sendte børsen oppover, og i front for oppgangen befant solkjempen Rec seg.

- Folk med makt er
bedre til å lyve

Ny forskning viser at sjefer er flinkere til å omgå sannheten.

 Foto: Snare Knut

Lar Hellas slippe
karakterkutt

 Foto: Solum, Stian Lysberg (Scanpix)

Tidenes prinsesse-nøtt

Er det lov å melde seg på engleskole som anonym journalist og så brette ut folks gleder og sorger? spør E24s spaltist Jarle Aabø.

 Foto: Junge, Heiko

- Vil gi handelskrig

Økonomiprofessor og nobelprisvinner Paul Krugman vil innføre en importtoll for å fremtvinge sterkere kinesisk valuta.

 Foto: Martial Trezzini

Topp Tata-tall

 Foto: Poppe, Cornelius

Overtar lisens
i Barentshavet

Noreco har overtatt en eierandel på 50 prosent og blitt operatør for lisensen PL396 i Nordkapp-bassenget i Barentshavet. Les mer

Kan gi gass
- penger på plass

Konsortiet bak gassledningen Nord Stream har undertegnet en avtale for finansiering av den første fasen av gassledningen som skal gå gjennom Østersjøen. Les mer

 Foto: Mark Lennihan

Rolig åpning i USA

Her kan du se hvem
som har gått konkurs

 Foto: Faksimile

Biotek-aksje til værs

PCI Biotech skyter i været etter vellykket krefttest.

 Foto: Moment Studio / Moment Studio

Advarer mot kinesisk
prisvekst

 Foto: Josef Muellek

Eksansatt stjeler kunder -
hva kan jeg gjøre?

Leder føler seg utsatt fra sabotasje og frarøvet kunder av en tidligere selger. Gå til sak eller venn deg til det, mener E24s jobbeksperter. Les mer

 Foto: Josefsen, Jon-Michael

Ulltveit-Moe løfter Rec

Rec-aksjen stiger videre på børsen etter Jens Ulltveit-Moes aksjehamstring. Les mer

 Foto: Sigurdsøn, Bjørn

- Slik timer jeg topp og bunn

Han er kåret til Norges beste analytiker flere år på rad. Nå avslører han hvordan han timer topp og bunn. Les mer

- Sjefsjobben bør ha helseadvarsel

Her kan du se hvem som har
gått konkurs

Annonse

 Foto: Solum, Stian Lysberg

Norge kan bli et normalt land

Forhandlingene om statsbudsjettet for 2011 bør være preget av alt annet en eufori, skriver E24s spaltist Erling Dokk Holm.

Seks av ti vet lite om ny pensjon

Kunnskapsmangelen kan gi store konsekvenser for den enkelte. Les mer

 Foto: Duncan P Walker

Nytt fall i stemningen

 Foto: Indrelid Trygve

Wara og First samarbeider

PR-rådgiver Tor Mikkel Wara og First House innleder samarbeid. Les mer

FINANSMINISTEREN:
 Foto: Furulund Svein Erik

- Bryter milliardløftet til samferdsel

...i hemmelig utkast til statsbudsjett for 2011. Les mer

 Foto: Åserud, Lise

Laster opp i Rec

Nå er Ulltveit-Moe største private eier. Les mer

Bunnsolid børsstart

Oslo Børs åpner solid opp tirsdag morgen.

Kreft-aksje til topps etter test

 Foto: Furulund Svein Erik

Gerdt Larsen kjøper 25% av Petrolia

 Foto: Scanpix/Håkon Mosvold Larsen

Schlumberger anker ikke megler-dom

 Foto: Borgen, Ørn E.

Går til sak mot Norwegian

 Foto: Olsen, Olav

Drar inn 250 mill. på Birken

 Foto: Rapp Ole Magnus

Kjemikalie-forbruket mot laks eksploderer

Bruken av kjemikalier mot lakselus i norske oppdrettsanlegg eksploderte i fjor. Over 5.000 kilo ble brukt, 23 gangar mer enn året før. Les mer

 Foto: Francois Lenoir

EU-enighet om Hellas-hjelp

Her kan du se hvem
som har gått konkurs

LONDON CITY:
 Foto: TOBY MELVILLE

Frykter meglerflukt

Storbritannia frykter EU vil utløse meglerflukt til Asia eller skatteparadiser. Les mer

ANDRE KOMMENTARER

Jarle Aabø 16.03
Erling Dokk Holm 16.03
Paal Frisvold 15.03
Jon Lund Hansen 15.03
Rognvaldur Hannesson 12.03
Erik Bruce 11.03
Maren Romstad 10.03
Torbjørn Røe Isaksen 09.03
Leif Knutsen 08.03
Steinar Strøm 08.03
Arne J. Isachsen 05.03
Bjørn Erik Øye 04.03
Hans Hjellemo 04.03
Einar Håndlykken 01.03
Henrik Asheim 26.02
Pål Ringholm 24.02
Sylvi Listhaug 23.02
Bjørn Arild Wisth 19.02
Rognvaldur Hannesson 18.02
Paal Frisvold 16.02
Hallstein Bjercke 15.02
Bjørn R. Wilhelmsen 12.02
Leif Knutsen 11.02
Torbjørn Røe Isaksen 10.02
Jan Arild Snoen 09.02
Steinar Strøm 06.02
Bjart Holtsmark 05.02
Per Bergerud 03.02
Espen Andersen 01.02
Rognvaldur Hannesson 29.01
Maren Romstad 28.01
Einar Håndlykken 27.01
Anders Cappelen 26.01
Bjørn R. Wilhelmsen 25.01
Arne Hjeltnes 22.01
Leif Knutsen 21.01
Gunnar Myhr 18.01
Jon Lund Hansen 15.01
Siv Jensen 14.01
Anders Cappelen 12.01
Erik Reinert 11.01
Ingeborg Gjærum 09.01
Steinar Strøm 05.01
Stillinger

Vis alle stillinger >>

Annonse