Annonser

Annonse

 

Klima og kraftkrevende industri

Viraken etter Nobelprisutdelingen og klimamøtet på Bali har lagt seg. Begge hadde sine komiske episoder.

Rognvaldur Hannesson

Født: 7. juli 1943 på Island

Professor ved Institutt for Samfunnsøkonomi ved Norges Handelshøyskole. Hannesson har spesialområdene makroøkonomi, petroleumsøkonomi, økonomisk politikk og fiskeriøkonomi.

Avhengig av: En skikkelig fjelltur i ny og ne

Drømmebil: Den som minimerer kostnadene for mine transportbehov. Klarer meg godt med Hyundai Accent

Angrer på: La meg si som Edith Piaff: "Je ne regrette rien"

Favorittartist: Kris Kristoffersen

Beste bok: "Gerpla" av Halldór Laxness

Flere kommentarer av Rognvaldur Hannesson

Annonse

Publisert: 19.12.07 11:18, Oppdatert: 19.12.07 11:59

Al Gore tok flytoget til Oslo, men lot bagasjen bli transportert med bil . Man kan lure på om klimaet hadde tatt skade hvis han hadde sittet på. En journalist fra NRK opplyste oss om korallrevenes og fiskens død på Bali, alt mens hans padlet rundt med snorkel i det varme vannet. Han så ut til å ha det godt og betydelig bedre enn om det hadde vært Oslofjorden sommerstid. På Bali kan man nok ennå en stund se frem til turister fra et vinterkaldt og ufyselig nord.

Og så var det finansministerens opplysning at oljen kunne bli verdiløs. Den nyheten ble ledsaget av et bilde av henne med hånden på hjertet. Det må ha vært av bekymring; ingen vet bedre enn finansministeren hvilken katastrofe det ville bli for norsk økonomi hvis oljen ble verdiløs. Men hvis nå dette er et sannsynlig scenario, burde vi produsere alt vi kan mens vi ennå greier å få det solgt, og åpne opp alle gjenværende områder for utvinning. Å bli sittende igjen med verdiløs olje under havbunnen er som å ha en binge med pengesedler som er gått ut av bruk.

Videre var det statsministerens løfte om minst 500 millioner dollar i året for å bevare regnskog. Det koster å være prektig. For det beløpet kunne vi få mange kilometer med motorvei hvert år. Det trenger vi sårt; når det gjelder veistandard er Norge et underutviklet land.

Imidlertid er det en ting som glimter med sitt fravær blant de særnorske klimatiltak. Kraftkrevende industri står for en tredjedel av norsk forbruk av elektrisitet, og den andelen har snarere gått opp enn ned de siste årene. Denne industrien er avhengig av en kraftpris som ligger langt under markedspris. Dersom denne industrien ble avviklet, ville vi få et kraftoverskudd som dels kunne brukes av husholdninger og annen industri her hjemme, og dels eksporteres til utlandet. Da ville norskprodusert vannkraft erstattet kraft produsert fra fossile brensler som kull og naturgass. Hvis den nedlagte industriproduksjon i Norge blir erstattet med produksjon i land hvor det brukes vannkraft eller kjernekraft har vi en klar klimagevinst.

I samme nyhetsutsending på NRKs P2 som statsministerens satsing på regnskog ble forkynt fikk vi imidlertid høre at regjeringen ville prøve å finne et levedyktig regime for norsk kraftintensiv industri. Var det ironisk ment?

Etter festen kommer edruelighetens time. Her er det to ting å bemerke. For det første er jordens absorpsjonsevne for klimagasser kun 20 prosent av utslippene slik de var i 2000, ifølge Stern-rapporten (PDF-format, side 20). Deretter har utslippene bare økt. Jordbruk, skogsbruk og annen bruk av mark står for 30 prosent av utslippene, kraftproduksjon for 24 prosent, og transport for 14 prosent, ifølge samme rapport. Med den teknologi vi i dag har tilgjengelig er det helt urealistisk å få ned disse utslippene til et nivå som tilsvarer klodens absorpsjonsevne. Det er dermed umulig å forhindre økt konsentrasjon av klimagasser. Noe slikt ville da også bety kroken på døren for de fattige og middels rike lands økonomiske utvikling, og også en tilbakegang i levestandarden for de rike land som innbyggerne aldri kommer til å finne seg i. Siden klimaeffektene avhenger av konsentrasjonen av klimagasser og dertil blir utløst med et visst etterslep, kan vi trygt gå ut fra at klimaendringene vil skje, i den grad de såkalte klimagasser virkelig har en effekt på klimaet. Tilpasning til klimaendringer må vi således leve med uansett.

For det andre bør vi ta inn over oss at det er svært lite Norge kan gjøre for å redde klimaet. Ifølge FNs Human Development Report 2006 er fire land ansvarlig for halvparten av verdens utslipp av karbondioksid; USA, Kina, Russland og India. De synes alle uvillige til å påta seg noen som helst bindende forpliktelser til å redusere sine utslipp. Det er innlysende at det som skjer i disse landene, samt noen få andre viktige utslippsland, er avgjørende for hva som vil skje med de samlede utslipp. Norges utslipp av karbondioksid måles derimot i promille av verdens totale utslipp, så det Norge gjør har kun symbolsk betydning.

Når vi så tar i betraktning at Norge godt kunne tjene og ikke tape på at varmere vær, bør vi spare oss slike symbolhandlinger. Vi bør heller vente til vi motvillig, og på tvers av våre nasjonale interesser, må slå følge med større land som har større risiko for å tape på global oppvarming.

Annonse

Del på Facebook Skriv ut Motta RSS Tips en venn
 
BLAR OPP FOR SAS:
 Foto: Svein Erik Furulund, Aftenposten

Sa først nei til SAS-hjelp

Næringsminister Trond Giske sier han i utgangspunktet ikke ønsket å gi SAS ny tilførsel av penger. Les mer

Annonse

 

Annonse

 Foto: Solum, Stian Lysberg

Anmelder SAS-emisjon til EU-kommisjonen

Mener statens bidrag i SAS-emisjon er ulovlig. Les mer

- Kjøp PGS

Her kan du se hvem som har
gått konkurs

 Foto: Furulund Svein Erik

SAS - rigges for salg?

Trond Giske argumenterer som en investor, i motsetning til sin forgjenger Sylvia Brustad, mener E24-kommentator Elin Ørjasæter.

 Foto: Paul Sakuma

Solgte mer

Den amerikanske brusprodusenten leverer sterke kvartalstall. Les mer

 Foto: Sean Locke

10 e-postfeil sjefer gjør

Les mer

Rally etter uttalelse

DNO-aksjen suser avgårde. Les mer

 Foto: Roald, Berit

SAS kræsjlander
på Oslo Børs

 Foto: Holm, Morten

- Uakseptabelt

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

SHARIF INNGÅR TARIFF-AVTALE:

Slutter fred med LO

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Infotopp
slutter i SAS

- Ikke bare SAS
som er i krise

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

 Foto: Åserud, Lise

Staten spytter inn
575 mill. i SAS

 Foto: Paal Audestad

- Pristoppen er nådd

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Annonse

SAS I KRISE:

- Vil gi dyrere
flybilletter

Flyanalytiker er ikke i tvil.

 Foto: unknown

Ny partner
for hodejegere

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

E24 Jobb

 Foto: Pekka Sakki

Dobling for Tele 2

Ringer inn milliardoverskudd. Les mer

 Foto: Bjørn Sigurdsøn/Scanpix

SAS flytter ut,
Norwegian inn

Ønsker seg mer
proteksjonisme

Sjeføkonomen bruker Goliat som argument. Les mer

 Foto: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX

Milliardtap for svensk
storbank

 Foto: KIM KYUNG-HOON

Nytt aksjefall i Japan

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

 Foto: Teigen, Trond Reidar

Her skal Skien
betale 3 millioner
årlig i 40 år

KONKURRANSETILSYNET:
 Foto: Bjørge Stein

NSB granskes
for prisjuks

Konkurrent mener NSBs eget godsselskap gis fordeler.

 Foto: Josefsen, Jon-Michael

Regjeringen har doblet
sykefraværet

Sykefraværet i regjeringen øker.

 Foto: Sigurdsøn, Bjørn

Rema-Reitan
i byggetrøbbel

Annonse

 Foto: Kallestad, Gorm

Svineinfluensaen
ble billigere

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota tilbakekaller den nyeste Priusen

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

- Lederskap er ikke magi

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

 Foto: Berit Roald

- Ressursene er ikke begrensningen

 Foto: Åserud, Lise

Undersøker lekkasje

Les mer

 Foto: Furulund Svein Erik

Ber om ekstraordinær generalforsamling

Petrolia Drilling trenger nytt styre. Les mer

BREDT BØRSFALL I USA:
 Foto: Richard Drew

Bankfall på Wall Street

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

 Foto: Solum, Stian Lysberg

Taperen Røkke

Kjell Inge Røkke ble mandagens store taper på Oslo Børs. Les mer

 Foto: CARL MARTIN NORDBY

Staten anker skattedom

RELANSERT I NORGE:
 Foto: Morten Abrahamsen

Slik vil Alfa Romeo bli store i Norge

Målet er å mangedoble salget.

 Foto: Thanassis Stavrakis

Gresk usikkerhet gir europeisk hodepine

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

 Foto: Itsuo Inouye

- Toyota-sjefen er arrogant

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer

Songa bekrefter kontrakt

Les mer

 Foto: Anders Minge/Stavanger Aftenblad

Kritiserer regjeringen etter at Goliat glapp

Les mer

 Foto: Solum, Stian Lysberg

Bedre økonomi i helse

Les mer

 Foto: Richard Drew

Faller på statsgjeld

Wall Street faller fra start mandag. Les mer

 Foto: Berit Roald / SCANPIX

Veidekke mistenker konkurransejuks

ANDRE KOMMENTARER

Steinar Strøm 06.02
Bjart Holtsmark 05.02
Per Bergerud 03.02
Espen Andersen 01.02
Rognvaldur Hannesson 29.01
Maren Romstad 28.01
Einar Håndlykken 27.01
Anders Cappelen 26.01
Bjørn R. Wilhelmsen 25.01
Arne Hjeltnes 22.01
Leif Knutsen 21.01
Gunnar Myhr 18.01
Jon Lund Hansen 15.01
Siv Jensen 14.01
Anders Cappelen 12.01
Erik Reinert 11.01
Ingeborg Gjærum 09.01
Steinar Strøm 05.01
Bjørn Erik Øye 04.01
Arne J. Isachsen 31.12
Gunnar Myhr 29.12
Paal Frisvold 24.12
Hallstein Bjercke 21.12
Bjørn R. Wilhelmsen 17.12
Steinar Strøm 16.12
Pål Ringholm 08.12
Hans Hjellemo 07.12
Hallstein Bjercke 04.12
Marianne Marthinsen 01.12
Jon Lund Hansen 30.11
Bjørn R. Wilhelmsen 26.11
Maren Romstad 24.11
Hallstein Bjercke 20.11
Siv Jensen 19.11

Annonse