Annonser

Annonse

 

Hellas: Over evne

AKROPOLIS:  Grekerne har mye å være stolt av, men det gjelder ikke styringen av statsfinansene. (Foto: JOHN KOLESIDIS)

AKROPOLIS: Grekerne har mye å være stolt av, men det gjelder ikke styringen av statsfinansene.  Foto: JOHN KOLESIDIS

Hellas har det ikke greit for tiden. Men riset til egen bak har grekerne laget selv, levd over evne som de har gjort i mange år.

Arne J. Isachsen

Født: 17. september 1945 i Oslo

Professor ved Institutt for Samfunnsøkonomi ved Handelshøyskolen BI.

Isachsen er siviløkonom fra NHH (1969), og fullførte en PhD ved det prestisjetunge Stanford University i USA i 1975. Han har vært tilknyttet BI siden 1983, og har hatt en rekke stillinger i blant annet Norges Bank, SSB, Elcon og Finansdepartementet.

Isachsen regnes som en av Norges fremste eksperter på makroøkonomiske spørsmål.

Avhengig av: Skiturer i Nordmarka

Drømmebil: Passat Blue Motion 2008

Angrer på: Sier med Edith Piaf: «Jeg ne regrette rien»

Favorittartist: Frankie Laine

Beste bok: Krig og fred av Leo Tolstoj

Flere kommentarer av Arne J. Isachsen

Annonse

Publisert: 05.03.10 10:59, Oppdatert: 05.03.10 11:20

Ja, grekerne kom sågar inn i ØMU på uredelig vis. Man jukset med tallene slik at kravene for å kunne ta euroen i bruk, lot seg tilfredsstille. Statistikkbyrået som lager tallene, har ikke hatt lang nok avstand til politikerne. Statlige utgifter ble holdt utenfor statsbudsjettet. Nå må underskuddet i statsfinansene ned.

For å kunne betjene sin gjeld, dvs. betale renter og avdrag i tide, trengs inntekter. Statsmyndighetene skaffer seg inntekter ved å pålegge skatter og avgifter. Mange tviler nå på om den greske staten klarer å samle inn nok penger. Både fordi den økonomiske veksten er lav. Og fordi evnen og viljen til å kreve inn skatter og avgifter i Hellas står noe tilbake å ønske.

Skatteetaten er preget av utbredt korrupsjon. Pengene som staten har krav på, ender i andre lommer. Det virker demotiverende på den jevne greker. Hvorfor betale skatt når systemet er korrupt og de store vrir seg unna?

Om ikke greske skattebetalere makter å holde sin egen stat flytende ved å betale inn nok i skatter og avgifter, hva da? To muligheter foreligger. Enten at skattebetalere i andre land tar noe av regningen. Og/eller at de som har lånt penger til den greske stat, ikke får igjen alt som de hadde tenkt seg. Hvorfor betale skatt når systemet er korrupt og de store vrir seg unna?

Den første varianten diskuteres intenst i disse dager. Innen EU skal planer for de statlige finansene i det enkelte land godkjennes av Ecofin, rådet av EUs finansministre. Tidligere i februar trodde greske politikere at Ecofin skulle godkjenne planen de kom med. At EU-landene skulle vise solidaritet med Hellas. Stille opp med garantier og lån slik at Hellas fikk tid på seg til å heve skattene, ta ned de offentlige utgiftene, forlenge pensjonsalderen, etc.

Gi oss noen år, sa de greske politikerne – anført av statsminister George Papandreou, sønn av en tidligere statsminister med fornavn Andreas, som i sin tur hadde en annen statsminister til far, George het han også – så skal vi få orden på det hele.

Men nei, å gi billige lån til Hellas, på bekostning av egne lands skattebetalere, det gjør vi ikke på dette grunnlaget, sa Ecofin. Hellas fikk en måned på seg, til midten av mars, med å komme opp med en mer solid og troverdig plan. Temmelig forarget reiste de greske politikerne hjem. Til demonstrasjoner i et land preget av misnøye. Nettopp troen på at EU ville komme som en reddende engel for Hellas, bidrog til lave renter lenge.

Her er flere problemer. Den europeiske sentralbanken, som styrer euroen, har ikke lov til å gi medlemslandene lån. Det har ikke andre EU-organer heller, med mindre omstendighetene er helt spesielle. For EU-land enkeltvis å gi lån til Hellas er heller ikke enkelt. Hvorfor skal arbeidsomme tyske skattebetalere ordne opp for uansvarlige greske politikere? Den økonomiske og monetære unionen (ØMU) i EU er en pengeunion – ingen finanspolitisk union.

Den andre varianten – å løpe fra sin statsgjeld – valgte Argentina i 2001. Nye politiske ledere ville ikke ta ansvar for de feilgrep forgjengerne hadde gjort. Det skal mye til før Hellas velger en slik løsning. Har ikke grekerne i frie, demokratiske valg avgjort hvem som skal styre landet? Og må ikke da grekerne selv ta ansvar for resultatet?

Kanskje familien Papandreou har sittet med makten lenger enn hva som sunt er. Prestisje og troverdighet står på spill. Ved betalingsnektelse av statsgjelden er det dessuten fare for at greskeide verdier i andre land blir beslaglagt.

Prestisje står på spill for EU også. Nettopp troen på at EU ville komme som en reddende engel for Hellas, bidrog til lave renter lenge. Men nå innser mange at «default» på gresk statsgjeld ikke trenger bety euroens endelikt. Like lite som betalingsnektelse på gjeld for New York by i sin tid ville ha ført til dollarens død.

Om finansmarkedene tidligere hadde krevd langt høyere rente på greske statspapirer, ville opplåningen vært mindre, og dagens problemer enklere å håndtere. Rentedifferansen mellom greske og tyske statspapirer indikerer markedets vurdering av sannsynligheten for betalingsnektelse.

Del på Facebook Skriv ut Motta RSS Tips en venn
 
HELGE LUND:
 Foto: Aas, Erlend

- BP har eiendeler
som passer oss

Men Statoil-sjefen vil ikke si om det er aktuelt å kjøpe.

Annonse

 

Annonse

Annonse

 Foto: JEWEL SAMAD

Orkla selger på «billigsalg»

Styret mener budet ikke er godt nok.

 Foto: Amazon / Amazon

Kindle 3 lansert

Amazons lesebrett blir lettere, raskere, og mindre lik iPad. Les mer

 Foto: Mathiesen, Tor Erik H.

Ber Ap gå til valg på økt skatt

Vil øke skattenivået for lønnsmottagere med høy inntekt fra 2013.

 Foto: Roald, Berit

Statoil senker børsen

Statoil-aksjen faller ved børsåpningen og trekker med seg Hovedindeksen.

 Foto: Furulund Svein Erik

Kontrakt på 8 mrd.

Acergy får kontrakt på 8 milliarder kroner.

Annonse

Hamstrer PGS

PGS-sjefen kjøper aksjer. Les mer

 Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV

Sparebank 1 kjøper bank i Russland

 Foto: Larsen, Håkon Mosvold

ABG bedre enn i fjor

ABG Sundal Collier har tatt grep om kostnadene. Les mer

 Foto: Åserud, Lise

Tre selskaper vil inn

Siste 100

Annonse

 Foto: Åserud, Lise

Selger for 500 mill.

 Foto: Falch, Knut

Vinmonopolet
landets sykeste bedrift

Nortura snart halvert

 Foto: KEVORK DJANSEZIAN

Offentlig ansatte
må ta fri uten lønn

Dundrende underskudd for PGS

 Foto: Cliff Owen

IMF gir Ukraina lån

 Foto: Markus Schreiber

Arbeidsløsheten faller

Arbeidsløsheten i Tyskland falt for 13. måned på rad i juli, opplyser tyske myndigheter torsdag. Les mer

 Foto: Istock/NHH

- Aksjesalg er et negativt signal

Underlig om toppsjefen ikke eier aksjer i egen bedrift, mener NHH- forsker. Les mer

 Foto: Carl Martin Nordby/Aftenposten

G-Sport lover
priskrig

Gresvig, selskapet bak G-Sport og Intersport, satser knallhardt for å slå konkurrentene.

 Foto: DON EMMERT/AFP

Beige skyer over
Wall Street

Men investorer som fryktet et kollaps i aksjemarkedet, kan trolig puste lettet ut.

LVMH - MOET HENNESSY LOUIS VUITTON:
 Foto: LVMH

Mye penger
i luksusmerker

Selskapet til verdens syvende rikeste mann hadde en kanonstart på året.

 Foto: AFP

Verdens 31. rikeste er død

 Foto: Mitsui O.S.K. Lines Ltd

Bølge skadet supertanker

 Foto: DAN CHUNG

«Mistet» 8,7 mrd. dollar

Amerikanske myndigheter vet ikke hva 8,7 milliarder dollar, som stammer fra irakiske oljeinntekter, er blitt brukt på. Les mer

 Foto: Furulund Svein Erik

Oljeprisfall sendte
børsen i minus

- Å bli sint er bra
i forhandlinger

 Foto: Pals AS / Pals AS

Selger mindre
kaffe og kaker

Pals fikk merke finanskrisen.

 Foto: Mini/BMW

Mini satser på rally

Fra neste år kan brødrene Solberg møte på Minier i rallyløypa. Muligens med en norsk pilot bak rattet. Les mer

 Foto: Audi

Luksuskombi fra Audi

Med Audi A7 Sportback fortsetter fabrikken å fylle tomrom i sin portefølje. Et nisjeprodukt som har aner 30 år bakover. Les mer

E24 BIL: Nye biltester hver uke

 Foto: GEORGES GOBET/AFP

Spania kutter underskuddet

 Foto: Ted S. Warren

Flytransport
trekker ned USA

 Foto: THOMAS LOHNES

5-åring vant
rettssak mot Lidl

Anklaget for å ha stjålet en pose potetgull.

 Foto: Stein J. Bjørge

- Sats på aksjer

Mener børsen viser styrke.

EUROPA KARRER SEG UT AV PROBLEMENE:
 Foto: ERIC FEFERBERG

- Statsgjeldskrisen
synes å være over

Mener SEBs meglersjef Petter Andreassen.

 Foto: Holm, Morten

Gerdt Larsen selger
DNO-aksjer

Selger unna et selskap han selv ikke kontrollerer.

<b> FRYKTER FOR JOBBENE: </b> Representant for de ansatte i styret, Hallvard Sandvik, håper det kommen en snarlig løsning i Hjellegjerde-krisen. (foto: Roger Engvik, Sunnmørsposten)

Ansatte håper på
løsning i 12. time

Ansatte frykter for jobbene sine.

 Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

Svensk minister vil ha fallskjerm

Gikk av etter sex-anklager.

 Foto: Tore Meek

Seierstad anker

Disse tar seg betalt og overlever

Norske nisjeaviser på nett klarer det The Times ikke klarer.

 Foto: Istock

- Utnytt nettverk og
bytt bransje

Engasjement og nettverk er viktig for å komme tilbake til arbeidslivet.

 Foto: Svein Erik Furulund

Aksjemarkedet straffer
Eitzen Maritime

Eitzen Maritimes resultater faller og selskapet sliter i krevende markeder. Les mer

Google vil lage
Facebook-konkurrent

 Foto: Marit Hommedal

Bedre utsikter i industrien

Lederne melder om flere ordre og større produksjon. Les mer

ANDRE KOMMENTARER

Erik Bruce 26.07
Heming Olaussen 24.07
Erling Dokk Holm 20.07
Leif Knutsen 15.07
Heming Olaussen 13.07
Rognvaldur Hannesson 12.07
Erna Solberg 09.07
Kjersti Haugland 08.07
Torbjørn Røe Isaksen 06.07
Paal Frisvold 06.07
Øystein Dørum 05.07
Per Bergerud 03.07
Rognvaldur Hannesson 01.07
Bjørn Arild Wisth 30.06
Jon Lund Hansen 29.06
Leif Knutsen 27.06
Espen Andersen 26.06
Marius Gustavson 25.06
Jan Arild Snoen 24.06
Olav Chen 24.06
Bjørn R. Wilhelmsen 23.06
Erik Bruce 22.06
Maren Romstad 22.06
Erna Solberg 21.06
Erling Dokk Holm 20.06
Paal Frisvold 18.06
Bjørn R. Wilhelmsen 17.06
Heming Olaussen 15.06
Jon Lund Hansen 15.06
Bjart Holtsmark 10.06
Henrik Asheim 10.06
Siv Jensen 09.06
Torbjørn Røe Isaksen 08.06
Leif Knutsen 07.06
Arne J. Isachsen 05.06
Sylvi Listhaug 04.06
Anders Cappelen 01.06
Espen Andersen 31.05
Erna Solberg 28.05
Bjart Holtsmark 27.05
Steinar Strøm 25.05
Rognvaldur Hannesson 24.05
Erling Dokk Holm 21.05
Marius Gustavson 20.05
Henrik Asheim 19.05
Jarle Aabø 19.05
Paal Frisvold 18.05
Stillinger

Vis alle stillinger >>

Annonse