Klimapanelets leder Pachauri. Foto: Mustafa Quraishi
FNs klimapanel, og særlig dets indiske formann Rajendra Pachauri er i alvorlig trøbbel.
Født: 4. januar 1964 på Lena (eller strengt tatt Gjøvik, hvor sykehuset er)
Forfatter, samfunnsdebattant og deltidsjournalist med egen mediekritikkspalte i det liberalkonservative tidsskriftet Minerva.
Avhengig av: Bredbåndsoppkobling
Drømmebil: Har ikke førerkort, men liker å sitte på i romslige amerikanere, som en Buick Le Sabre.
Angrer på: Det får dere ikke vite!
Favorittartist: U2
Beste bok: GULag-arkipelet av Aleksander Solsjenitsyn formet en 16-åring for livet.
Flere kommentarer av Jan Arild Snoen
Publisert: 09.02.10 15:27, Oppdatert: 09.02.10 17:58
En serie avsløringer i britiske kvalitetsaviser har ført til at både Sunday Times og Sunday Telegraph på lederplass har krevd Pachauris avgang. Det dreier seg om feil i rapportene som avslører at kvalitetssikringen av IPCCs arbeid er mangelfull.
Når lederen for Greenpeace i Storbritannia forleden sa seg enig i at Pachauri bør gå, er motivet ikke å skade IPCC, men å få klimapanelet på rett kjøl igjen. Og når Daily Telegraphs kommentator James Delingpole, av de mer aggresive klimaskeptikerne, trygler ham om å bli sittende, er det ikke for å styrke IPCCs autoritet. Men Pachauri har også fått støtteerklæringer, blant annet fra den indiske statsministeren og andre miljøorganisasjoner.
IPCC har alltid vært omstridt, men tidligere har angrepene blitt avfeid og ikke fått særlig støtte fra andre enn marginale klimaskeptiske miljøer og konservative amerikanske politikere. Dette begynte å endre seg etter at e-postene fra den sentrale forskningsinstitusjonen CRU ble hacked og offentliggjort i november. E-postene avslørte både tvilsomme vitenskapelige metoder hos en sentral premiss- og dataleverandør for IPCC, og en bunkermentalitet hos sentrale portvoktere i IPCC-prosessen.
I den senere tid er det påfallende hvor mye mer kritisk vitenskapsjournalistene og andre i de britiske kvalitetsavisene har behandlet IPCC. Det har ført til en serie med avsløringer av feil i rapportene, som jeg skrev mer detaljert om i en artikkel for Minerva på onsdag. Guardian har for eksempel nylig begynt en detaljert gjennomgang av disse e-postene, og meldte forrige mandag om alvorlige mangler i dataene for temperaturutvikling i Kina.
Det mest alvorlige for IPCC er trolig Sunday Times’ avsløring av at panelets påstand om at isbreene i Himalaya ville forsvinne innen 2035 var basert på svært mangelfull forskning, ja knapt nok forskning i det hele tatt. Ikke bare ble påstanden tatt med uten å være peer-reviewed, men på tross av sterk kritikk fra ledende forskere, slik Sunday Times skrev om forrige søndag. Det er også indikasjoner på at den var med i IPCC-rapporten mot bedre vitende. Den ansvarlige for denne delen av IPCC-rapporten forklarte til Daily Mail at han visste at påstanden ikke var peer-reviewed og hvordan han synes det er naturlig at IPCC jobber: «Vi antok at dersom vi satte søkelyset på det, ville det påvirke politiske beslutingstakere og oppmuntre dem til å gjøre noe konkret.»
IPCCs formann, Rajendra Pachauri, har benektet at han kjente til feilen før helt nylig, men som miljøredaktøren i The Times har beskrevet: Han ble i virkeligheten gjort oppmerksom på den av en journalist i forskningsmagasinet Science allerede i november, uten å foreta seg noe. I begynnelsen av januar fastholdt han feilen, og beskrev en rapport fra indiske forskere, som påpekte at IPCC tok feil, for “voodoo science”.
Om Watergate-skandalen som felte president Nixon ble det sagt at problemet ikke var «the crime, but the cover-up». Slik er det også her. Det er ikke veldig alvorlig at det finnes feil i IPCCs mange rapporter. Det alvorlige og totalt uvitenskaplige er den aura av ufeilbarlighet som blant annet Nobel-prisvinnerne Pachauri og Al Gore forsøker å bygge omkring rapportene, der legitim kritikk avfeies og mistenkeliggjøres.
Men det dukker altså opp nye avsløringer med korte mellomrom. Times forskningsredaktør Jonathan Leake skrev 24. januar om hvordan IPCC feilaktig koblet global oppvarming og økende frekvens i naturkatastrofer, basert på en upublisert og ikke kvalitetskontrollert rapport, som da den først ble publisert ikke underbygde IPCCs konklusjoner.
Daily Telegraphs vitenskapsmedarbeider skrev 30. januar om hvordan IPCC hadde kommet frem til at det var reduksjon i isdekket på fjelltopper, basert på en artikkel i et blad for fjellklatrere og en masteroppgave fra en geografistudent.
Sunday Times skrev 31. januar om hvordan IPCC brukte stoff fra aktivistorganisasjonen WWF for å underbygge påstander om at global oppvarming kunne ødelegge 40 prosent av regnskogen i Amazonas, og at WWF i sin tur hadde feiltolket en vitenskapelig artikkel. (WWF står imidlertid på sitt.)
Sist søndag viste Jonathan Leak i The Times til påstander om at store reduksjoner i nedbøren over Afrika kunne halvere den matproduksjonen i Nord-Afrika som er direkte avhengig av regn innen 2020. Den nye «lead writer» for IPCCs delrapport om virkningene av klimaendringer finner ikke grunnlag for påstanden i IPCC arbeid. Samme dag ga Sunday Telegraph flere eksempler på feil og at IPCC har inkludert påstander basert på mindre solide kilder.
Fremdeles utgjør IPCC den beste sammenfatningen av hva vi vet om klimaendringer, men det burde nå være åpenbart at en henvisning til IPCC ikke er nok for å bevise at man har rett.
På den annen side: Klimapanelets mangler betyr heller ikke at slike dokumenter og en slik prosess er uten verdi. Fremskrittspartiets Siv Jensen går derfor for langt i å avfeie IPCC. Det er auraen av ufeilbarlighet og «settled science» som er problemet – eller som Gro Harlem Brundtland på sin autoritære måte uttrykte det: Det er umoralsk å tvile.
Følg Jan Arild Snoen på Twitter @jasnoen

Den amerikanske sentralbanken ser bedring i økonomien, men vil holde renten lav i lang tid fremover. Les mer

SAS vurderer å anke etter å ha blitt dømt til å betale 175 millioner kroner til Norwegian.

Strid mellom Frankrike og Tyskland truer med å splitte eurogruppen. Les mer

Kina vil bli møtt med amerikanske straffetiltak hvis landets myndigheter ikke skriver opp verdien på valutaen yuan, ifølge et lovforslag som legges fram i Senatet.

Swedish Match sikter på å doble antall utsalgssteder for snus i USA.

En oljeprisoppgang og en god nyhet for Hellas sendte børsen oppover, og i front for oppgangen befant solkjempen Rec seg.

Er det lov å melde seg på engleskole som anonym journalist og så brette ut folks gleder og sorger? spør E24s spaltist Jarle Aabø.

Økonomiprofessor og nobelprisvinner Paul Krugman vil innføre en importtoll for å fremtvinge sterkere kinesisk valuta.

Noreco har overtatt en eierandel på 50 prosent og blitt operatør for lisensen PL396 i Nordkapp-bassenget i Barentshavet. Les mer

Konsortiet bak gassledningen Nord Stream har undertegnet en avtale for finansiering av den første fasen av gassledningen som skal gå gjennom Østersjøen. Les mer

Leder føler seg utsatt fra sabotasje og frarøvet kunder av en tidligere selger. Gå til sak eller venn deg til det, mener E24s jobbeksperter. Les mer

Rec-aksjen stiger videre på børsen etter Jens Ulltveit-Moes aksjehamstring. Les mer

Han er kåret til Norges beste analytiker flere år på rad. Nå avslører han hvordan han timer topp og bunn. Les mer

Forhandlingene om statsbudsjettet for 2011 bør være preget av alt annet en eufori, skriver E24s spaltist Erling Dokk Holm.

Kunnskapsmangelen kan gi store konsekvenser for den enkelte. Les mer

...i hemmelig utkast til statsbudsjett for 2011. Les mer

Bruken av kjemikalier mot lakselus i norske oppdrettsanlegg eksploderte i fjor. Over 5.000 kilo ble brukt, 23 gangar mer enn året før. Les mer

Storbritannia frykter EU vil utløse meglerflukt til Asia eller skatteparadiser. Les mer

Fokus Bank tvangsoverførte 260 ansatte til en ny pensjonsordning. I dag møtes de i Høyesterett. Les mer
Det nye selskapet skal noteres separat, og verdsettes til 288 millioner dollar før emisjonen. Les mer

Senator Chris Dodd har lagt frem et kontroversielt lovforslag i USA. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist