Spaltistbilde

Henrik Asheim

Født: 21 august 1983 i Bærum.

Asheim er leder i Unge Høyre. Da han ble valgt i 2008 kom fra en stilling som personalkonsulent i Adecco Bemanning. I tillegg til ledervervet i Unge Høyre sitter Asheim i Akershus Fylkesting og i kommunestyre i Bærum for Høyre. Han har også bloggen henrik.ungehoyre.no.

Avhengig av: Kaffe og aviser.

Drømmebil: Har ikke lappen en gang, så drømmebilen min er stor, rød og går hvert femte minutt fra en holdeplass i Oslo.

Angrer på: At jeg ofte kaster bort tid på å angre på ting jeg ikke kan gjøre noe med.

Favorittartist: Muse

Beste bok: Samtlige Harry Potterbøker.

ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Ofte kan det høres ut som om ja-siden mener nordmenn bare ikke "forstår" hvorfor vi skal være med i EU. Sannheten er at dersom man ikke får med seg folk på sine meninger, er det ikke fordi folk er dumme, men fordi du argumenterer feil.

I 1994 tapte ja-siden fordi de lot nei-siden definere debatten fra start til slutt. Et av de mest grelle eksemplene var agurkdirektivet. Norsk nei-side oppdaget nemlig at EU hadde vedtatt et direktiv som sa at agurker måtte være rette, slik at man kunne frakte flere av gangen. Dette viste nei-siden frem som et eksempel på hvor håpløst EU-systemet var. Og hva gjorde norsk ja-side da? De begynte å snakke om agurker! Norge skulle altså ta stilling til om vi skulle melde oss inn i det største, fredsbevarende samarbeidsprosjektet i verdens historie. Men debatten handlet om formen på en grønnsak.

Agurkdirektivet var helt idiotisk. Jeg er også av de som mener at datalagringsdirektivet er forferdelig dårlig og at Norge bør si klart nei til det. Paradokset er at debatten om begge disse forslagene for lengst var over i EU da de kom opp på agendaen i Norge. Ja ikke bare var de ferdigdebattert, de var til og med vedtatt. Og Norge var ikke til stede verken da de ble diskutert eller stemt over.

Jeg er dypt uenig med mange av de vedtakene det rød/grønne flertallet gjør i Stortinget. Men jeg er ikke imot Stortinget av den grunn. Jeg er også glad for at det sitter 30 Høyrefolk der, selv om de ikke får igjennom alle forslagene sine.

EU er ikke summen av politikken som kommer ut av EU, men et beslutningsorgan. Og beslutningene som kommer ut av EU er avhenging av hvem som sitter der og bestemmer. Mange europeiske sosialister er også tilhengere av EU selv om det er et flertall av sentrum/høyre- politikere i parlamentet akkurat nå. I neste parlamentsvalg kan dette endre seg. Akkurat som Stortinget.

Denne uken var jeg i Brussel og snakket med politikere, lobbyister og tenketanker som jobber i- og opp mot EU-systemet. De var alle opptatt av Lisboatraktaten, debatten om EUs miljøpolitikk i årene som kommer og om det er riktig at parlamentet får mer makt i EU på bekostning av kommisjonen og rådet. Alle disse debattene raser altså i EU og kommer til å få store konsekvenser for norsk politikk i årene fremover. Men ikke en eneste nordmann sitter i de møtene hvor dette diskuteres og ingen med norsk pass har stemmerett i de organene som til slutt fatter beslutningen. Alt i suverenitetens navn.

Jeg er ikke bare en sterk tilhenger av norsk EU-medlemskap. Jeg er veldig for EU, med eller uten Norge. De 27 medlemslandene som samarbeider i dag var for ikke mange tiår siden i krig med hverandre, eller var delt mellom øst og vest. EU har skapt et trygt Europa og en tryggere verden. Jeg håper at Norge en dag vil gå inn i dette samarbeidet og bidra til prosjektet med våre forslag og løsninger. Men da må debatten handle om Europas fremtid og Norges rolle i Europa. Så får heller debatten om agurker rase i Nei til EU.

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.