Spaltistbilde

Geir Linløkken

Geir Linløkken er analyse- og forskningssjef hos Investtech, og har ansvar for porteføljer og forvaltning. Han stiftet Investtech i 1997, med formål å tilby uavhengige tekniske analyser basert på vitenskapelig grunnlag og investorpsykologi.

Linløkken er utdannet cand.scient i matematisk modellering ved Universitetet i Oslo. Han er forfatter av boken «Teknisk aksjeanalyse», som har solgt i over 5000 eksemplarer.

ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Hovedindeksen på Oslo Børs har brutt den fallende trenden, samt motstanden ved 394 poeng, og det er nylig gitt kjøpssignal fra en omvendt-hode-og-skuldre-formasjon med et kursmål på 424 poeng. Videre oppgang indikeres, og neste motstandsnivå ligger ved 428 poeng.

Les også lær om Teknisk Analyse fra Investtech

Hausseindeksene måler optimismen i markedet. Den kortsiktige hausseindeksen viser at andelen optimister på kort sikt har steget fra bunnen på 23 prosent i slutten av november til hele 72 prosent i dag. Et solid og økende flertall er dermed optimister på kort sikt. På middels lang sikt er det omtrent like mange optimister som pessimister.

Vi er nå inne i den statistisk sett mest positive tiden på året for Oslo Børs. De siste 28 årene har Oslo Børs i gjennomsnitt steget med 15,2 prosent fra slutten av november til tidlig i juni.

Kort sikt: Kjøpskandidat

Petroleum Geo-Services ga kjøpssignal fra en dobbel-bunn-formasjon i desember. Kursmålet for denne er tatt ut, og det er gitt kjøpssignal fra en ny og større dobbel-bunn-formasjon etter at motstanden ved 70 kroner er brutt. Formasjonen har et kursmål på 90 kroner, der det også ligger motstand. Aksjen er svakt positiv på innsidehandler.

Kort sikt: Kjøpskandidat

Marine Harvest brøt i desember opp gjennom taket i en fallende trendkanal på mellomlang sikt. Aksjen har fortsatt oppgangen og brutt motstanden ved 2.80 kroner, noe som har utløst et kjøpssignal fra en dobbel-bunn-formasjon. Videre oppgang til 3.33 kroner er signalisert. Volumet har vært høyt under oppgangen de siste dagene. Dette indikerer at optimistene er i flertall, og styrker kjøpssignalet. Ved eventuelle reaksjoner tilbake, har aksjen støtte ved ca 2.80 kroner, mens det på oppsiden først er motstand ved ca 5.30 kroner.

Kort sikt: Kjøpskandidat

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.