Spaltistbilde

Erling Dokk Holm

Født: 3. februar 1964, Oslo

Erling Dokk Holm er ansatt ved Markedshøyskolen. Han har skrevet flere bøker, og tidligere jobbet som journalist.

Avhengig av: Meierismør og kjærlighet

Drømmebil: Tog

Angrer på: Stadig vekk ting jeg har sagt eller gjort

Favorittartist: Aner ikke

Beste bok: Den oövervinnerlige, om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt og det meste annet av Peter Englund.

ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

NRK skal spare 100 millioner kroner, og et av forslagene er å nedlegge NRKs egne dramaproduksjoner, og heller kjøpe dem inn fra andre produsenter. Slik kan man i teorien spare noe rundt 20 millioner kroner, gitt at man klarer å sparke de 38 menneskene som er ansatt i avdelingen.

Mange har applaudert forslaget, ikke minst de som tilhører de såkalte selvstendige produksjonsmiljøene, deriblant den tidligere sjefen for NRK Drama, Stein-Roger Bull. Han ser selvsagt at dette vil bety et større marked for ham og hans kollegaer. Flere med ham mener at man kan outsource dramaproduksjonen, men ikke sport og underholdning.

Argumentasjonen er at dette er vanskeligere å kjøpe inn – noe som selvsagt ikke er sant. I en digital tid kan alt settes ut uten store teknologiske, organisatoriske eller økonomiske utfordringer. Spørsmålet må være hva som skjer med kvaliteten?

Det er verdt å merke seg at NRK Drama allerede bruker nesten halvparten av sitt budsjett på drøye 120 millioner til innkjøp av produksjoner, med andre ord så er NRK Drama en stor innkjøper av tv-drama. Det de bruker på egenproduksjoner er i inneværende år 65 millioner kroner. tv-drama nå er blitt en av de viktigste konkurransefaktorene for tv-kanaler

Hvis man ser på hva man får igjen for disse pengene kan man ramse opp de store publikumssuksessene "Kodenavn Hunter", "Berlinerpoplene", "Himmelblå", "Harry & Charles" og "Unge Ibsen". Etter mitt skjønn er det varierende kvalitet på disse prosjektene, fra det eminente til det mer middelmådige. Men selv om jeg ikke synes "Himmelblå" er spesielt interessant, så synes det brede publikum det, og det tross alt her mandatet ligger.

Dessuten, hvis man nå sier opp alle de ansatte, og sparer lønnsutgifter som tilsvarer noe rundt 20 millioner kroner og så begynner å kjøpe inn drama, er man da sikker på at man kommer ut med noe som er bedre? Hvis man ser på hva den private konkurrenten TV 2 presterer er det lite oppløftende. Sammenligner man TV2s serie "Hvaler" med "Himmelblå" får vi en pekepinn på hva som venter hvis NRK Drama nedlegges, "Hvaler" får "Himmelblå" til å fremstå som drama av ypperste klasse.

NRKs egne produksjoner er blitt stadig bedre og dagens ledelse av NRK Drama har klart å heve kvaliteten, samtidig som publikum har strømmet til. Når NRK nå har vist at de med det som er begrensede ressurser klarer å lage bedre drama enn det private alternativet, hva er da vitsen med å forlate modellen med en egen dramavdeling?

Sannheten er at vi sannsynligvis ender opp med et dårligere NRK om dramaavdelingen legges ned, det koster nemlig penger å produsere drama utenfor huset også, og alle som bare kan littegranne om tv-produksjon vet at det er et visst forhold mellom kvalitet og ressurser: Blir økonomien for trang blir dramaseriene for dårlige. Sannheten er at vi sannsynligvis ender opp med et dårligere NRK om dramaavdelingen legges ned

NRKs ledelse burde være seg situasjonen bevisst og heller ruste opp drama-avdelingen, da ville de kunne ta ut stordriftsfordelene, og slik gi lisensbetalerne mer igjen for sine penger. Det er verdt å merke seg at tv-drama nå er blitt en av de viktigste konkurransefaktorene for tv-kanaler. Suksessen som betalingskanalen HBO har opplevd viser at den trauste statskanalen har en forretningsmodell som er mye mer moderne er de rent reklamefinansierte kanalene, og antyder at drama er fremtidens konkurranseparameter.

BBCs dramasjef har også poengtert at tv-drama er det som i fremtiden vil samle flest folk. I det lille landet Norge er det meget mulig at man bør ha et sterkt miljø for tv-drama, og at det bør ligge der det er mulig å få vist drama til flest mulige. Da er vel egentlig NRK det beste stedet?

Hvis man alternativt mener at NRK ikke er dynamiske og nyskapende nok, og at man derfor bør kjøpe inn alt av drama, så er det en strategi som er alt annet enn billig. Velger man den bør man belage seg på å øke budsjettene. Hvis ikke er det bare å vente på at de virkelig tarvelige produksjonene skal innta NRK.

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.