
Citibank risikerer Terra-smell
Bobestyrer Jon Skjørshammer går Citibank etter i sømmene for å avklare storbankens ansvar for Terra-skandalen.
Bostyret etter konkursen i Terra Securities går den internasjonale storbanken Citibank etter i sømmene.
Det var Citibank som solgte de avanserte finansielle produktene til Terra Securities, før de ble solgt videre til kommunene.
I sin midlertidige boinnberetning varsler bostyrer Jon Skjørshammer at boet undersøker gyldigheten av de investeringsavtalene som ble inngått av Terra Securities, men også i forhold til Citibank som tilrettelegger for enkelte av investeringsproduktene.
Les også: Terra-partnerne kreves for 16 millioner kroner
Tause før pressekonferanse
"På bakgrunn av arbeidet som ble igangsatt og omfanget av det materialet som ble gjennomgått og strukturert, besluttet boet å igangsette nærmere undersøkelser om det er grunnlag for å reise spørsmål om avtalenes gyldighet og forholdet til Citibank, etter engelsk rett. Dette arbeidet pågår med bistand fra engelske advokater," heter det i den midlertidige boinnberetningen.
Ingen i bostyret ville tirsdag formiddag svare på utfyllende spørsmål om innberetningen før en pressekonferanse klokken 14.00 tirsdag.
Et bostyre har begrenset anledning til å starte juridiske utredninger uten at det mener at utredningene kan ende opp med et rettskraftig erstatningsansvar.
Har engasjert advokat
Av boinnberetningen fremgår det at boet har engasjert selskapet "20 Essex Street Barristers" for bistand i løpende spørsmål knyttet til engelsk rett.
Citibank forvaltet en rekke av de produktene som åtte kommuner investerte langt over en milliard kroner i.
Les også: Terra-kommunene får en halv milliard
I flere av produktene tapte kommunene det aller meste av investeringene.

Ole Martin Skaug
Even Landre
Anna Sandvig Brander

















Jacob Lund
IOC! Stopp dette!