– Dette er en sak som etterforskes av EU-kommisjonen. Vi har på vegne av Kommisjonen vært på inspeksjon hos et norsk selskap i Norge. Jeg kan bekrefte at det er Nord Pool, sier direktør Per Andreas Bjørgan i konkurranseavdelingen i overvåkingsorganet ESA til NTB.
Det ble gjennomført uanmeldte inspeksjoner mot kraftbørser i Europa tirsdag.
«EU-kommisjonen har grunn til å tro at de inspiserte selskapene kan ha brutt konkurransereglene i EØS-avtalen og EU-traktaten», heter det i en pressemelding fra ESA. Samtidig understreker overvåkingsorganet at inspeksjonen ikke nødvendigvis betyr at selskapene har brutt regelverket. ESA forskutterer heller ikke utfallet av etterforskningen.
Kommunikasjonssjef Stina Johansen i Nord Pool Spot sier inspeksjonen kommer overraskende på selskapet, som kobler tirsdagens uanmeldte besøk til planene om et joint venture med kraftbørsen EPEX SPOT.
– Vi har vært fullstendig åpne om vårt joint venture siden det ble kunngjort i september, sier Johansen til NTB.
Hun sier selskapet samarbeider med konkurransemyndighetene i forbindelse med inspeksjonen.
– Vi vil bidra til at de får all relevant informasjon.


Sverre Rørvik Nilsen
Even Landre
Ole Martin Skaug







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Rögnvaldur Hannesson
Et teknisk tilbakeskritt