
Advarer USA mot å straffe Kina for valutabråket
Japans myndigheter mener likevel at Kina bør forstå at en mer fleksibel yuan er ønskelig.
Japans myndigheter kaster seg inn i den opphetede valutastriden mellom handelspartnerne Kina og USA: Japans finansminister, Yoshihiko Noda, advarer USA mot å ty til sanksjoner for å tvinge Kina til å la valutaen styrke seg. Det vil være direkte "galt", fastslår Noda.
- Jeg vet ikke om USA vil innføre sanksjoner, men jeg tror uansett ikke at det er riktig måte å håndtere denne konflikten på, sa Noda på en pressekonferanse torsdag ifølge Reuters.
- Ikke ønskelig
- Det er ikke ønskelig med straffetiltak. Men Kina må likevel forstå at det forventes en mer fleksibel yuan, og det er ikke et ønske som utelukkende kommer fra USA.
Noda la til at både Japan og andre asiatiske land ønsker en mer fleksibel yuan. Dette vil være en fordel for både Kina og resten av verden, argumenterte den japanske politikeren.
Han var imidlertid langt mindre skarp i sin kritikk av den kinesiske valutapolitikken enn de andre G7-medlemmene, og har tidligere uttalt at det ikke nytter å legge press på beslutningskreftene i Beijing.
Les også: - Krugman-forslag vil gi handelskrig
Tilspisset konflikt
De siste ukene har konflikten mellom Kina og USA tilspisset seg ytterligere. Mens USA viser til økonomer som anslår at den kinesiske valutaen yuan er mellom 20 og 40 prosent undervurdert, svarer Kinas statsminister Wen Jiabao med samme mynt: Han mener det er USA som driver med proteksjonisme ved å holde dollaren kunstig svak, og at Kina gjøres til syndebukk for problemene i USAs økonomi.
Nylig leverte 130 kongressrepresentanter, både demokrater og republikanere, et brev til finansminister Timothy Geithner og handelsminister Gary Locke der de ber Obama-administrasjonen bli tøffere overfor kineserne. De vil at USA offisielt skal stemple Kina som valutamanipulator.
Det må eventuelt gjøres i en rapport fra det amerikanske finansdepartementet, som to ganger i året identifiserer land som "manipulerer veklingsraten mellom egen valuta og den amerikanske dollaren for å hindre en god balanse eller for å få en urettferdig konkurransefordel i internasjonal handel".
Neste rapport skal publiseres 15. april i år.
- Vil forverre klimaet
Noda får støtte av sjeføkonom Knut Anton Mork i Handelsbanken, som heller ikke tror det vil gi noen bedring å stemple Kina i rapporten.
- Jeg kan se grunnen til å bekylde Kina for valutamanipulasjon, men tror ikke dette vil føre noe godt med seg. Dersom finansdepartementet gjør dette vil det bare forverre klimaet mellom Kina og USA ytterligere, sa Mork til E24 tirsdag denne uken.

SIX News
E24
Ole Martin Skaug
Even Landre











Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk