Foto: Alsvik, Kjetil
Svenske forskere mener at Norges tid som oljeeksportør er over i 2030.
- Det gjelder å pumpe opp mye nå, mener en NHH-professor.
- ØK OLJEPRODUKSJONEN: Økonomiprofessor Rögnvaldur Hannesson mener oljeproduksjonen burde vært større.
UENIG MED SVENSKE FORSKERE: Dr. Dag Harald Claes ved UiO mener den norske oljeproduksjonen er godt håndert. (Foto: Solberg, Pia )
Forskeren Kjell Aleklett mener norsk oljepolitikk bør ta skylden for at norsk oljeeksport kan opphøre i 2030. Regjeringen har latt internasjonale oljeselskaper spille fritt, og handlet uansvarlig, er hans påstand.
- Politikerne har hatt dårlige rådgivere, i tillegg tenker de kun 4-5 år frem i tid, sier han.
- Vi burde tatt opp langt færre fat om dagen, og heller vært sikret olje frem til 2050. I 2001 lå Norge på en produksjon på 3,6 millioner fat om dagen da vi burde ha produsert mellom 1 og 2 millioner.
Resultatet er verdens lateste arbeidstakere, og at norsk industri har gått dukken, mener forskeren. Oljen burde fått være under bakken for å sikre velferden til det norske folk fremover.
Dagens situasjon vil få konsekvenser for alt fremover, og dette vil det kreve en enorm innsats å kompensere for, advarer Aleklett. Nå må Norge begynne å planlegge for en tilværelse uten oljen.
Publisert: 06.08.08 18:04, Oppdatert: 08.08.08 14:50
- I 2001 nådde den norske oljeproduksjonen toppen, og begynte å avta. Nå er det ingen ting man kan gjøre for å stoppe nedgangen, sier professor ved Uppsala universitet, Kjell Aleklett, til E24. Han har sammen med kolleger kartlagt norsk oljeproduksjon og mener Norges oljefremtid er dyster.
Allerede i 2030 er det usikkert om Norge har olje til overs til eksport etter at eget forbruk er forsynt.
Professor i samfunnsøkonomi ved NHH, Rögnvaldur Hannesson, er ikke enige i svenskenes dramatiske fremstilling av situasjonen.
- Nedgangen er noe som skjer gradvis, produksjonen stopper ikke plutselig opp. Derfor har vi 20-30 år til å omstille oss, forklarer han.
Les mer av Hannesson: Oljeprisen vil forbli høy
Svenskene stiller i sin artikkel spørsmål ved Norges iver etter å pumpe opp olje da prisen var lav - en stretegi som kan straffe seg når vi nå går tom og oljeprisen er høy. Hannesson mener på sin side at oljeproduksjonen burde vært større for å sikre en stor og jevn utvinningstakt.
- Det er idag flere områder som har blitt lagt til side som for lengst burde ha vært åpnet opp, sier Hannesson.
Usikker fremtid
Et argument for å vente med utvinning er eventuelle høye oljepriser i fremtiden. Men dette er ikke sikkert, og bør derfor ikke tas hensyn til i særlig grad, argumenterer professoren.
Fremtiden uten oljen er ikke noe å frykte, mener islendingen.
- Vi har riktignok for høyt lønnsnivå, høyt sykefravær og andre uvaner som har oppstått på grunn av mulighetene som oljepengene har gitt oss. Imidlertid er dette noe vi kan endre igjen, og er ingen grunn til bekymring, tror Hannesson.
- Godt håndtert
Heller ikke oljeekspert og doktor ved UiO, Dag Harald Claes, vil gi svenskene rett i kritikken.
- Når vi ser tilbake på utvinningen av oljen i Norge tror jeg de fleste vil si at det har blitt håndtert på en god måte. Det er umulig å få produksjonstoppene sammen med pristoppene, og de som måtte mene dette har isåfall en overdreven tro på mulighetene til planlegging, sier Claes til E24.
Han mener det viktigste er å holde en jevn utvinnings- og investeringstakt i produksjonen slik at ikke arbeidstakere og bedrifter forsvinner over til andre næringer. Dette har staten har lykkes godt i, synes han.
- Gitt den informasjonen og kunnskapen vi hadde da oljen ble funnet har vi handlet riktig. Ingen kunne forutsett den prisøkningen oljen har hatt nå, argumenterer Claes.
Oljen har gjort at Norge sitter med et oljefond som utgjør en nesten evig kapitalbase. Derfor fordrer svenskenes rapport liten grunn til bekymring, mener statsviteren.
- Ned som en pannekake
Aleklett vil ikke være med på avdramatiseringen.
- Dette vil få dramatiske følger for den norske økonomien siden landet er verdens tredje største eksportør idag, advarer han.
Ved større oljefelt har produksjonen avtatt med 13 prosent i året, mens andre typer felt har hatt en årsnedgang på 40 prosent. Videre vil farten på nedgangen bare aksellerere, tror Aleklett.
- Den norske oljeproduksjonen har gått opp som en sol og ned som en pannekake, sier forskeren, med klar referanse til at nedgangen vil nærme seg i raskt tempo.
Les også: - Fantastisk å være beboer i Norge

En tariffavtale med Tommy Sharif har vært et tilnærmet dødfødt LO-prosjekt.

Den borgerlige fløyen stiller seg kritiske til at regjeringen skyter inn mer penger i SAS.

Går det fort i svingene før du trykker på send? Se her hva som er de verste e-postfeilene du gjør som sjef. Les mer

Det dårlige resultat i fjor skyldes en bransje i krise, melder SAS-sjefen.

Ekspert tror boligprisene i Oslo ikke kommer til å stige så mye mer - fordi folk folk flest ikke har råd. Les mer

Revisor blir ny partner i rekrutteringselskapet De4 search & consulting. Les mer

Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer

Bøndene tapte langt mindre enn først fryktet, viser forsikringsutbetalinger. Les mer

Toyota har bestemt seg for å tilbakekalle den nyeste Prius-modellen for å reparere et problem med bremsene. Les mer

Her er de fem reglene du må følge for å bli en god leder, mener lederguru Dave Ulrich. Les mer

Frykt for at flere banker må hente penger sendte kursene ned. Dow Jones-indeksen falt 1 prosent. Les mer

Analytikere mener EU-landene bør komme opp med en plan. Les mer

Akio Toyoda har fått krass kritikk, men mange mener han likevel vil klare seg på grunn av navnet. Les mer

Men Olje- og energidepartementet er glad for at halvparten av Goliat-kontraktene har havnet på norske hender. Les mer

E24s jobbeksperter mener ansatte kan kreve eget kontor med sykmelding i hånden. Les mer
Utvalgte stillinger
Arkivleder
Statens Pensjonskasse
Sted: Oslo | Frist: 22.02.2010
Det japanske aksjemarkedet faller på nytt tirsdag, etter å ha tapt over 1 prosent mandag. Les mer
Ole Robert Reitan er i trøbbel etter at han fjernet en paviljong fra en byggesøknad, for deretter likevel å bygge den. Les mer
Kaffe latte-generasjonen har sviktet kaffekoppen. Kaffekonsumet blant unge er halvert på 20 år. Les mer
En ansatt nekter å sitte i landskap, og sier han vil bli mer syk om han ikke har eget kontor. Kan han kreve særbehandling? spør leder. Les mer
Billige varer fra Kina flommer inn over USA. Nå utvides Panama-kanalen for å lose den voksende vare- strømmen inn. Les mer
Svenskene topper listen, mens polakkene er en gruppe i kraftig økning. Les mer
Skal filmbransjen ha rett til å få utlevert identiteten på nettpirater? Les mer
Finansministeren reagerer på Skagentoppenes gigantiske bonusutbetalinger. Les mer
Lånte 1,9 millioner kr. for å kjøpe en Ferrari, men har nå klaget Les mer
Kina klager på EU-proteksjonisme for importregler for sko, men EU mener det bare dreier seg om antidumpingtiltak. Les mer
NHH-professor Ola Grytten er redd for at regjeringen aldri vil komme tilbake til handlingsregelen. Det vil straffe seg lenger fremme, advarer han. Les mer
Sentralbanksjef Svein Gjedrem gjør som «alle» ventet på forhånd. Les mer
John McCallum, mannen bak den australske TV-serien «Skippy the Bush Kangaroo», er død, 91 år gammel. Les mer
Den 20 år yngre elskeren til Asias rikeste kvinne tapte retten til å arve hennes milliardformue. Les mer
Oljegiganten vurderer om den skal fortsette å eie sine 2300 bensinstasjoner fremover. Les mer
Bare fem land i verden har større handelsoverskudd enn lille Norge, regnet i kroner. Les mer
Har det amerikanske flyselskapet Continental skyld i Concorde-styrten der 113 personer mistet livet for ti år siden? Det skal en fransk domstol nå ta stilling til. Les mer
Pilene peker oppover for bemanningsbransjen. - Men det vil ta tid før vi kommer opp på tidligere drømmenivåer, sier NHO-sjef. Les mer
Professor Nouriel Roubini frykter en norsk boligboble vil ta form dersom politikerne ikke handler raskt. Les mer
Flere norske næringslivstopper deltok i går i skiløpet Marcialonga i Italia. Afterskien var bra, melder Peter Hermanrud. Les mer
Miramax har 220 Oscar-nominasjoner bak seg, men nå er det «THE END». Les mer
–Om jeg var norsk, ville jeg vært sint – veldig sint, sier bistandsekspert. Les mer
Tror du bistand hjelper?
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist