SAMRØRE: Kjell Inge Røkke har for tette bånd til Arbeiderpartiet, mener Høyre. Foto: Furulund Svein Erik
Høyre kommer med sjeldent sterke påstander om regjeringen, og Aps forhold til milliardær Kjell Inge Røkke.
Publisert: 06.04.09 06:24, Oppdatert: 06.04.09 09:15
– Hele denne saken ligner på politisk korrupsjon, sier Torbjørn Hansen (H) i Stortingets næringskomité.
Tidligere finansminister Per-Kristian Foss (H) sier dette om partikollegaens påstand:
– Alvorlig påstand
– Jeg forstår mistanken svært godt. Forholdet mellom regjeringen og Røkke blir bare merkeligere og merkeligere. Det virker som regjeringen behandler Røkke annerledes enn andre kapitalister, som for eksempel Stein Erik Hagen.
Først i går ettermiddag ombestemte næringsminister Sylvia Brustad (Ap) seg: Hun setter nå i gang en uavhengig gransking av hele saken.
Brustad avviser kategorisk påstandene om politisk korrupsjon.
– Dette er en meget alvorlig påstand. Det er helt feil at vi behandler enkeltaktører annerledes enn andre. Høyre prøver her å skape et bilde som ikke er riktig. Jeg registrerer også at Høyre ser ut til å ha konkludert i denne saken, før den er gransket. For meg er det viktig å få alle fakta på bordet, sier Brustad.
Torbjørn Hansen viser til at Røkke-eide Aker i 2007 fikk 6,4 milliarder kroner ved å selge deler av Aker Solutions (daværende Aker Kværner) til staten. Røkke beholdt fortsatt kontrollen over selskapet.
Samtidig har Røkke vært en uttalt støttespiller til Arbeiderpartiet.
Per-Kristian Foss (H) i Stortingets Kontroll- og konstitusjonskomité, går langt i å si seg enig med Hansen.
– Politisk korrupsjon er en ganske alvorlig påstand?
– Ja, den er alvorlig. Regjeringen kunne forskånet seg for den mistanken hvis den hadde brukt uavhengige rådgivere da den valgte å gå inn i Aker-systemet, sier Foss.
Nådeløs
Han viser til at staten kjøpte seg inn i Aker Solutions i 2007 – uten å gjennomføre egne økonomiske vurderinger av selskapet.
Også Kjell Erik Eilertsen, forvalter i Ferncliff Asset Management der investor Øystein Stray Spetalen er hovedeier, er nådeløs om forholdet mellom Røkke og regjeringen.
– Jeg tror dette kan være korrupsjon. Ikke av den typen som du ser på mafiafilmer, med brune konvolutter og lignende. Men den typen som er vanlig i Norge: «Jeg hjelper deg nå, så hjelper du meg senere».
Ap-topper i styret
Se bare på alle styrevervene Ap-folk har fått i Aker-systemet, sier Eilertsen.
Tidligere justisminister Hanne Harlem og tidligere LO-leder Yngve Hågensen er blant dem som har gått fra Arbeiderpartiet til styreverv i Røkkes Aker-system.
Både prisfastsettelsen, selve beslutningsprosessen og ulike beslutningsorganer vil være gjenstand for regjeringens gransking, forteller Sylvia Brustad.
– Mener regjeringen at det er en god idé for staten å eie de fem selskapene som Røkke nå kvitter seg med?
– Det forretningsmessige i denne transaksjonen er det selskapets ledelse og styre som har ansvar for. Det er det ikke vi som eiere som er inne og styrer. Det vi er opptatt av er at disse transaksjonene må gjøres på en ordentlig måte.
Kjell Inge Røkke ønsket ikke å kommentere saken søndag.
Les også: Helomvending fra Røkke
Les også: Brustad vil granske Røkke
Les også: Krever gransking av Røkke-handel
Les også: Slakter Røkkes Aker-handel
Les også: Får juling etter Røkke-handel

Oppturen fra onsdag fortsatte torsdag. Gode tall for boligbygging, sysselsetting og detljehandelen løftet stemningen. Les mer

- Det er ingen sammenheng mellom fin CV og lederkvaliteter, mener hodejeger. Les mer

Eksperter anbefaler arbeidserfaring fremfor lynkarriere som leder. Les mer

Det er ennå noen måneder til Audis helt nye modell A7 skal lanseres her til lands, men en bil har sneket seg inn i landet. E24 fant den ved importørens hovedkontor i Oslo. Les mer

Avislesere i Oslo og Akershus kan fra høsten få VG levert i postkassen i helgen. Les mer

Statoils konsernsjef forteller hvordan finanskrisen og BP-ulykken har endret Statoil. Les mer

Norske Skog ble en av dagens vinnere på Oslo Børs etter rykter om et mulig samarbeid med erkerivalen. Les mer

På grunn av tørken i sommer forlenger russiske myndigheter forbudet mot å selge korn til utlandet. Les mer

Kombinasjonen av sterk valuta og svak vekst stresser Japan, skriver E24-spaltist Maren Romstad.

Slik fikk ledertalentet Gustaf Solerød Christensen drømmejobben. Les mer

Petter Stordalen mener Norge er et av verdens beste land å drive fra.

Svensk journalist mister radiojobben fordi han laget valgfilm. Les mer

Med nye regler kan noen bedrifter få ekstra pensjonsutgifter på 5 milliarder kroner.
I den rødgrønne norske modellen er det viktigere at staten produserer tjenestene, enn at tilbudet er godt og folk får hjelp, skriver E24-spaltist Arne Hjeltnes. Les mer

Vil rekruttere fire personer til å reise verden rundt på flyselskapets regning. Les mer

- Vi er det eneste landet som har tatt igjen det tapte, erklærer Gunnar Torgersen i Holbergfondene. Les mer
Utvalgte stillinger
Senior sivilingeniør/ingeniør - elektroteknikk
Cowi AS
Sted: Stavanger | Frist: Snarest
Se hvem som er de mest lovende næringslivslederne under 35 år i Norge. Les mer
... hvis vi innfører omsetningsavgift på aksje- og valutahandel. Det sier investeringsdirektør Peter Warren. Les mer
Eier du bolig? Aksjer? Et selskap? Har du penger i banken? Forbered deg på neste finanskrise, advarer svensk dokumentar. Les mer
Denne bilen er avsindig dyr, vanvittig eksklusiv og så vakker at det føles syndig å kjøre den. Se video her. Les mer
Sentralbanken vil ikke fortelle hele historien om USAs økonomi, skriver nobelprisvinner Paul Krugman. Les mer
- Jeg tar dette på alvor og jeg er helt ute av markedet nå, sier James Miekka. Les mer
Abercrombie&Fitch saksøker norsk klesimportør Hans Nørstrud for å ha solgt piratkopier. Han sier han ble lurt. Les mer
Viking-trener Åge Hareide vurderer rettssak etter at Finansavisen hengte ham ut for skattesvik. Les mer
Resultatet faller, men Opera Software gjør det likevel bedre enn ventet. Les mer
SVs finanspolitiske talskvinne, Inga Marte Thorkildsen, går rett i strupen på John Fredriksen. Les mer
Hva mener du om Fredriksens utflagging?
Norske studenter er mer gjeldstynget enn noen gang. Samlet studiegjeld har økt med 12 milliarder kroner på fire år. Les mer
Antall prostituerte dobles i Stavanger under Oljemessen i byen. Dermed intensiveres jakten på kjøperne. Les mer
Redermilliardær John Fredriksen flagger ut resten av flåten fordi det er blitt for vanskelig å drive fra Norge. Les mer
- Jeg ble bedt om å attestere noen ganske spesielle regninger, sier tidligere Dagbladet-redaktør Bjørn Simensen. Les mer
Saab 9-5 har en tung bør på sine skuldre, noe den ikke kan bære alene, men bilen viser at det er liv laga. Les mer
Finansdepartementet kaster ut to israelske selskaper fra oljefondets portefølje. Les mer
Finansdepartementet kaster ut to israelske selskaper fra Oljefondets portefølje på grunn av boligbygging på okkupert palestinsk territorium. Er det greit?
Landingsutstyret på Virgin Galactics romskipfrakter ble skadet i en ulykke på en rullebane i California. Les mer
Sauebøndene på New Zealand er i ferd med å bytte yrke etter at myndighetene vedtok et program som gjør skogsdrift mer lønnsomt enn sauedrift. Les mer
Milliardoverskudd og russisk suksess gjør at bryggerikjempen dobler forventingene til året. Les mer
Menn har lettere enn kvinner for å klatre til sjefsjobber ved hjelp av uformelle nettverk. Les mer
Etter en solid kvartalssesong, ser Jørn Lyshoel for seg jubel i aksjemarkedet i høst. Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Akersgata 55, 0180 Oslo. Telefon +47 22 86 40 25. Fax: +47 24 14 63 99.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen, Utviklingssjef: Christian Aglen.
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør