VENTER KRISE: Investorlegenden Jim Rogers frykter krisetilstand i valutamarkedet fremover. Foto: Vincent Yu
Verdensøkonomien er nå så full av ubalanser at det bare er et spørsmål om tid før en valutakrise vil bryte ut, tror den kjente investoren Jim Rogers.
Publisert: 02.11.09 20:27, Oppdatert: 03.11.09 17:55
Jim Rogers, internasjonal investor og styreleder i Rogers Holdings, frykter at en alvorlig valutakrise nå kan stå på trappene.
- Jeg forventer en valutakrise eller del-valutakrise i løpet av neste år eller 2011, fordi det er så mange ubalanser i verden, sier Rogers i et intervju med Financial Times.
- Det kan høres ekstremt ut, men sånn har det alltid fungert: når det har vært store problemer i verdensøkonomien, har det også vært problemer i valutamarkedene.
Tviler på krisepakkene
Han avviser at myndighetenes historisk kraftige økonomiske stimulansepakker som har kommet verden over har bidratt til å bedre de fundamentale problemene som skapte krisen. Selv om problemene nå er «tapetsert over» er de langt fra løst, advarer han.
Investoren går ikke spesifikt inn på hvilke valutaer han tror vil oppleve de største svingningene. Han er imidlertid villig beskrive hvilke mekanismer som typisk kan utløse store svingninger i valutamarkedet.
Rogers peker på at myndighetene i mange land har latt den offentlige gjelden vokse seg stor - for stor. Flere av disse kan ha problemer med å møte sine forpliktelser, og velger derfor å sette igang seddelpressen for å løse problemet.
Det skaper imidlertid bare enda større problemer når inflasjonen stiger og uroen øker i valutamarkedet som følge. I tillegg stiger råvareprisene.
- Små land er utsatte
- Vanligvis skjer dette med små land som de fleste ikke tenker på. Noe går galt, og snøballen begynner å rulle. Folk står forundret igjen og sier «hvordan kunne dette skje?». Dette kommer vi til å se mer av om kort tid, sier Rogers.
Island og Latvia har allerede opplevd dramatiske svekkelser av landets valuta som et resultat av finanskrisen.
Det har gitt store, uheldige ringvirkninger i landenes økonomi, spesielt for dem som har latt seg friste til å ta opp lån i utenlandsk valuta.
Les også: - Dette er alle boblers mor, sier Nouriel Roubini
Spark til USA
Rogers' uttalelser er også nok et spark til de amerikanske tiltakene mot finanskrisen, som investoren lenge har vært svært kritisk til. I USA har sentralbanken Federal Reserve trykket dollar i et rekordstort omfang, som deretter har blitt pumpet inn i økonomien ved hjelp av en historisk lav rente, samt gjennom omfattende oppkjøp i obligasjonsmarkedet.
Rogers slakter de enorme redningspakkene fra myndighetene, som han mener øker faren for en ny depresjon.
- USA tar pengene til flinke folk, og deler dem ut til udugelige, har Rogers tidligere uttalt ifølge Bloomberg.

Gjeldstyngede europeiske stater er avhengige av å låne 1446 milliarder euro i år. Les mer

Senterpartiet vil bygge superbredbånd, men regningen vil partiet sende til alle med telefon- eller internettabonnement. Les mer

Glem møter og ha aldri flere folk i teamet enn at de blir mette på to pizzaer, det er to av rådene for å bli mer en mer effektiv leder.

Fem hytter til ti millioner kroner er allerede solgt i Planbo Norges svenske hytteprosjekt.

For første gang på 17 år må Brasil registrere tilbakegang i økonomien.

Norge ønsker som eneste nordiske land å hjelpe Island uten avklaring i Icesave-konflikten.

Kina er verdens største bilmarked og det vokser i rekordfart. Les mer

Kinesiske inflasjonstall får investorene til å frykte at innstramminger står på trappene.

Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Les mer

Investorene sender børsen ned etter at kinesiske makrotall viste at prispresset er sterkere enn ventet. Les mer

Massiv snøsmelting laget problemer for Jernbaneverket som måtte stenge Meråkerbanen torsdag. Les mer

Hvorfor skal tyske skattebetalere gjennom lån eller lånegarantier betale for at Hellas ikke har fulgt spillereglene, spør E24-spaltist Erik Bruce.

Eltek, Frontline og Storebrand stiger på børsen. Men Statoil senker indeksen.

- Vi gjør som Jamie Oliver, og tar bort alt fiksfakseriet, sier administrerende direktør.

Store norske leksikon avvikles fra 1. juli som en forlagseid tjeneste. Les mer

Dette er søkerne som vil overta jobben til Jon Gelius i NRK. Les mer

Private og offentlig ansatte går sammen om generalstreik i Hellas torsdag i protest mot innstrammingstiltakene regjeringen har varslet. Les mer

Kundene tapte 500 millioner kroner på investeringer de ble rådet til å gjøre av Fokus Bank-rådgivere som ikke selv forstod risikoen i produktet. Les mer

For bare andre gang siden 1995 er Microsoft-gründeren Bill Gates relegert til 2. plass.

USAs finansminister Timothy Geithner advarer EU-kommisjonen mot å regulere hedgefond og private aksjefond. Les mer
Utvalgte stillinger
Rådgiver ved Beredskapsavdelingen i Horten
Kystverket
Sted: Horten | Frist: 29.03.2010
Advokat Per Danielsen gir seg ikke i sin kamp mot erkefienden Trygve Hegnar. Nå har Danielsen anmeldt redaktøren til politiet. Les mer
Politiet skyter tåregass mot demonstranter som kaster stein under generalstreiken i Hellas. Les mer
Premieren på Wall Street: «Money Never Sleeps» flyttes til september. Les mer
Jon Helge Richter Eriksen tilbakeviser Arne Fredlys påstand om at han er en fiktiv person. - At jeg ikke eksisterer er oppspinn og tull, sier Eriksen. Les mer
Bobestyreren foreslår at de som tok ut pengene i tide fra aksjeklubben TA Invest skal få beholde pengene, men tilbakebetale gevinsten. Les mer
Handler aksjer for 125 millioner kroner i «Verdens vakreste sjøreise». Les mer
Airbus og Northrop Grumman trekker seg fra konkurransen om å levere militære tankfly til USA fordi anbudet favoriserer Boeing. Les mer
Det er et tapssluk å drive med torsk, nå venter bransjen at halvparten gir seg i løpet av de neste to årene. Les mer
Finansavisens redaktør Steinar Grini avviser at avisen har opplyst investor Arne Fredly om sine kilder. Les mer
SV ønsker å gå bort fra Soria Moria-lovanden om å holde skattene på 2004-nivå. Les mer
Bare én av ti foretrekker kvinnelig sjef, ifølge en ny undersøkelse. Les mer
Lovnader fra Frankrike om å redde Hellas ved behov ga en knallstart på børsuken i Asia. Les mer
- Åpenbart en pinlig sak, sier Islands president. Han mener de skandinaviske landene er med på å presse sagaøya til å inngå en urettferdig Icesave- avtale. Les mer
Reisende over hele verden må forberede seg på helt nye 100-dollarsedler fra april. Les mer
SAS mener de kan takke togkaoset for at passasjertallene stiger i februar. Les mer
Porsche 918 Spyder er en plug-in hybrid, der voldsomme ytelser og lavt forbruk går hånd i hånd. Les mer
All produksjon ved Norske Skogs fabrikk i Concepción i Chile har stoppet opp. Les mer
En norsk fiskefôrfabrikk i Chile er plyndret av flere tusen mennesker. Les mer
Investorene frykter for lav utlånsvekst vil true den økonomiske utviklingen. Les mer
Det sier kommunikasjonsrådgiver og tidligere OL-gullvinner Stine Lise Hattestad Bratsberg om Romørens «testhopp». Les mer
E24 eies og drives av E24 A/S, Biskop Gunnerus' gate 14A, 0051 OSLO. Telefon +47 22 86 40 25.
Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Per Valebrokk,
Nyhetssjefer: Tor Øyvind Andersen og Johann D. Sundberg,
Salgsdirektør: Morten Carlsen,
Produkt- og utviklingssjef: Sigve Søråsen
Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © E24
E24 arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. E24s Personvernpolicy.
E24 produseres med Escenic Content Engine
ELIN ØRJASÆTER
Kommentator
PER VALEBROKK
Redaktør
ØYSTEIN SJØLIE
Journalist