ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

- BP har en bred portefølje av eiendeler, og du finner nok noe i den porteføljen som også er interessant for Statoil. Men det er mer en generell kommentar, sier Statoils konsernsjef Helge Lund til E24.

Statoil la torsdag morgen frem resultatet for andre kvartal, hvilket var noe skuffende i forhold til analytikernes forventninger. Det justerte nettoresultatet etter skatt endte på 10,6 milliarder kroner, en knapp milliard lavere enn ventet.

Vil selge åttedel

Den kriserammede olje- og gassgiganten BPs påtroppende sjef Robert Dudley sa tirsdag at "nye" BP vil ha eiendeler av "høyere kvalitet og en mer fokusert portefølje". Av det følger det at selskapet kommer til å selge unna deler av virksomheten, ikke minst for å dekke inn gjeld etter oljelekkasjen i Mexicogolfen.

Helge Lund vil ikke si hvorvidt Statoil konkret vurderer å legge inn bud på deler av BPs virksomhet.

- Vi er mest opptatt av å utvikle vår egen strategi, som primært går gjennom et godt leteprogram. Fra tid til annen gjør vi også transaksjoner for å komplettere det bildet. Men vi kommenterer aldri enkeltsituasjoner som dette, sier Lund.

BP-sjef Dudley sier at han ser for seg at BPs samlede oljeproduksjon vil bli redusert fra 4,0 millioner fat om dagen til 3,5 millioner. Det betyr at så mye som en åttedel av BPs oljevirksomhet kan bli solgt.

- Jeg har ikke noe innsyn i BPs situasjon og hva de ønsker å selge av eierandeler i Mexicogolfen eller andre steder, sier Lund.

Spent på nye reguleringer

Statoil-sjefen følger utviklingen i Mexicogolfen nøye. Etter at president Obama innførte et midlertidig forbud mot dypvannsboring, har et leteprosjekt som involverer to Statoil-rigger, blitt stoppet.

Selv om en amerikansk domstol overprøvde vedtaket, har mange av oljeselskapene som opererer i Golfen uansett stanset virksomheten i påvente av nye reguleringer.

- Det er forståelig at amerikanske myndigheter i lys av en tragisk ulykke ser behov for å gå gjennom regelverk og krav, sier Lund.

Statoil er ifølge Lund den fjerde største eieren av dypvannslisenser i Mexicogolfen.

- Vi ønsker naturlig nok å utvikle denne virksomheten, men vi er nødt til å ha en forsvarlig balanse mellom risiko og oppside. Derfor er det svært viktig for oss hvordan reguleringene til slutt blir.

LES OGSÅ:

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.