Terra Securities tilrettela i sommer for at Narvik og flere andre norske kommuner kunne investere i amerikansk gjeld, skriver Finansavisen.
I løpet av få uker har imidlertid halvparten av Nordland-kommunens investering på 52 millioner kroner fordampet i det amerikanske kredittmarkedet.
- Bullshit
Torsdag måtte Terra-toppene forklare seg for de folkevalgte i Narvik.
- Enkelte medier har skrevet at dere har "tapt" penger. Det er bullshit, sa Harald Norberg i Terra.
Les også: Får sjokkregning for kredittskriseskvis
I tillegg til den initielle investeringen har kommunen måtte stille oppe med 16,8 millioner kroner i garantier, som ifølge Nordberg vil bli betalt tilbake obligasjonene igjen stiger i verdi.
Betaler tilbake
Bystyret i Narvik var imidlertid ikke helt fornøyd med Terra-toppene.
- De bruker et språk vi ikke har forutsetning for å forstå, sier tidligere kontrollutvalgsmedlem Dagny Pettersen.
Pengene er tatt fra kommunens fond på 240 millioner kroner, som hovedsaklig er basert på fremtidige inntekter fra kraftmarkedet.


Even Landre
Even Landre
SIX News
Even Landre







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Kjetil Melkevik
Verdens dyreste land