
- Bunnen er nådd
Oslo Børs stiger 10 prosent, og nå tror meglersjef Thomas Lande i Glitnir at vi har nådd bunnen.
- Jeg føler at bunnen var på forrige fredag, sier Thomas Lande, meglersjef i Glitnir Securities, til E24.
Klokken 10.20 er hovedindeksen på Oslo Børs opp 10 prosent, og siden børsslutt fredag kveld er oppgangen på 17 prosent.
- Frykten for systemkrisen er på vei ned, markedet hadde priset inn for mye negativt, og det var frykt for at bankene ville gå konkurs, den frykten er ikke lenger reell, sier Lande.
Les børskommentaren: Turbotirsdag på børsen
Redningspakkene vellykket
Lande mener børsoppgangen tirsdag også er en reaksjon på oppgangen i USA og Asia.
- Redningspakken til regjeringen har vært vellykket, likviditetsproblemet har gått over, og børsen verdsetter det, sier Lande til E24.
Fortsatt utfordringer
Det kan være for tidlig å si om redningspakken kan hindre en lavkonjuktur, noe Lande sier seg enig i.
- Det vil fortsatt være store utfordringer for mange bedrifter, og de utfordringene kommer fortsatt til å ligge der, sier Lande.
Bruker kredittkrisen som syndebukk
Lande mener at mange selskapsestimater fortsatt skal ned. Man bør man følge med på hva selskapslederne sier om utsiktene nå som resultatsesongen for 3. kvartal begynner.
- Mange ledere kan bruke støyen fra finanskrisen til å gi dårlige nyheter om sine selskapers inntjening og fremtid, avslutter Lande til E24.
Global børsoppgang:

SIX News
E24
Ole Martin Skaug
Even Landre











Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk