ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Ingen andre norske banktopper rammes hardere når regjeringen nå fryser alle lederlønninger og forbyr bonus ut 2010 i den nye bankpakken.

Finansminister Kristin Halvorsen (SV) stoler ikke på at de norske banktoppene ikke ville brukt pengene fra finansfondet til å berike seg selv.

- Bakgrunnen for at vi innfører lønnsfrys er at vi ikke ønsker at skattebetalernes penger skal brukes til bonuser og lønninger, sier Kristin Halvorsen til VG.

- Mener du at det var en reell fare for det, hvis pengene ikke hadde kommet med disse restriksjonene?

- Ja, svarer Halvorsen.

Som sjef for aksjemeglerne i Norges største bank, har Ottar Ertzeid en resultatbasert inntekt som i fete år har gitt ham fire ganger mer bonus enn lønn fra DnB NOR.

I 2007 tjente Ertzeid 10 millioner kroner. Årslønnen var knapt 2,5 millioner kroner – resten var bonus.

Mens DnB NOR-sjef Rune Bjerke kan få maks 30 prosent av sin årslønn i bonus, har Ottar Ertzeid en bonusavtale som trolig ligger nærmere det hans toppmeglere kan oppnå.

Ingen nåde

Ifølge årsberetningen for 2007 er størrelsen på Ertzeids bonus "avhengig av oppnådd resultat i forretningsområdet og utviklingen over tid".

- Jeg ønsker ikke å kommentere min egen lønn. Jeg kan bare henvise til min sjef Rune Bjerke, sier Ottar Ertzeid til VG.

Han får ingen nåde hos DnB NOR-sjef Rune Bjerke, som sier at lønns- og bonusfrys vil bli akseptert i DnB NOR:

- Forståelsen av utfordringene vi har i norsk økonomi er godt forankret i hele DnB NOR-systemet. Jeg har allerede sagt fra meg bonusen for 2008 og frosset lønnen for 2009. Så det er ingenting i regjeringens krav som er problematiske, sett fra vår side, sier Bjerke til VG.

Administrerende direktør Arne Skauge i Finansnæringens Hovedorganisasjon sier de er mot lønnsfrys, men at det er noe de har vært nødt til å akseptere.

- Det er ulogisk at det bare er en næring som får slike krav. Men vi får ta det. Det er en del av politikkens pris.

- Tror du det kan gjøre at noen bankledere vil være mer tilbakeholden til å benytte seg av pakken?

- Nei, det tror jeg ikke. Innholdet i pakken er altfor viktig til at vi skal surmule.

Lenger

Regjeringen går nå mye lenger i sitt krav om lønnsfrys, enn det en rekke banksjefer ga frivillig avkall på for en drøy uke siden:!.DnB NOR-sjefen Rune Bjerke har frivillig frosset sin lønn ut 2009.

Han må forlenge frysen ut 2010, og får ingen bonus de to neste årene!

Nordea-sjef Gunn Wærsted har også frosset sin lønn ut året, og suspendert bonusopptjeningen fram til mai i år.

Hun vil bli nektet bonus både i 2009 og 2010 dersom Nordea ønsker å hente kjernekapital i det nyopprettede Statens Finansfond!

Lønnsbegrensningene vil ikke bare gjelde toppsjefen, men også andre ledende ansatte i de bankene som ønsker å trekke på den statlige kapitalen.!

De som tjener mindre enn 1,5 millioner kroner kan få inntil 20 prosent bonus, men totalbeløpet må ikke overstige 1,5 millioner!

Banktoppene får ikke sette i gang nye opsjonsordninger så lenge de har statlig kapital i banken.

BANKPAKKE II:

LES MER I DAGENS VG

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.