
Euroen over 9 kroner
Kronen svekkes av lavere oljepris og kraftig børsfall.
Mandag svekker kronen seg videre mot både euro, dollar og pund, etter å ha tapt terreng helgen igjennom.
- Det er særlig oljeprisnedgangen som legger press på kronen nå, sier sjefstrateg i SEB, Jostein Tvedt, til E24.
Etter at oljeprisen den siste tiden har krøpet godt forbi 70 dollar fatet, er prisen igjen tilbake på 60-tallet ved ukestart, i kjølvannet av spekulasjon om at bensinlagrene i USA er mer enn omfattende nok.
Presset av børsen
Det gir også nedtur på oljetunge Oslo Børs, der hovedindeksen på ettermiddagen har falt godt over 3 prosent til rundt 280 poeng.
- Dette kan også tenkes å bidra til kronesvekkingen, sier Tvedt.
- Når børsen faller så mye som den gjør i dag, kan det føre til at utlendinger trekker midler ut.
Når disse selger kronen, legger dette press på kronekursen, forklarer sjefstrategen.
Lav likviditet
Valutaanalytiker Ole Håkon Eek-Nielsen i Nordea Markets peker på at kronen den siste tiden i liten grad har latt seg drive av de tradisjonelle faktorene som olje og børs.
Han tror likevel at dette kan være noe av forklaringen på at kronen svekkes mandag.
- Det er små volumer som handles nå, og det er lav likviditet i markedet. Dermed kan nyheter som dette få større utslag i kronekursen enn det ellers ville fått, sier Eek-Nielsen til E24.
Venter svak krone
Fremover vil den norske valutaen holde seg svak, og bare bli enda mer avhengig av utviklingen i oljeprisen, anslår Tvedt. Dette skyldes at de fleste pengepolitiske impulsene som vil komme dette halvåret allerede er et tilbakelagt stadium.
- Norges Bank indikerer i sin ferskeste pengepolitiske rapport at rentebunnen er nådd, derfor vil det neppe bli spekulasjoner rundt dette som kan påvirke kronen, sier Tvedt.
- Vi må vente til over sommeren før det kommer noen norske nyheter av betydning for valutaen.
I fraværet av norske nyheter blir valutaen derfor mer avhengig av de sedvanlige faktorene.
- Dermed vil kronen også avhengige mer av risikoapetitten internasjonalt i løpet av de nærmeste ukene.
- "Ingen" vil ha kroner
Også analytiker i DnB Nor Markets, Maren Romstad, venter svak krone fremover.
- Både norske og svenske kroner er forventet å forbli svake i det korte bildet. Markedene er fortsatt tynne og utenlandske aktører viser liten, eller ingen, appetitt på kroner, skriver hun i en rapport.

Ole Martin Skaug
Even Landre
Anna Sandvig Brander














Jacob Lund
IOC! Stopp dette!