
Sletter Kjølls PR-gjeld
Geelmuyden.Kiese kutter Berit Kjølls PR-regning med 300.000 kroner.
Nærings- og Handelsdepartementet (NHD) besluttet torsdag at de tar halve regningen fra Geelmuyden.Kiese (GK) til Berit Kjøll, statens tidligere styrerepresentant i Aker Holding AS.
Totalt var regningen på 603.458 kroner, inkludert moms var sluttsummen 754.323 kroner. Staten dekker 375.000 av disse. I utgangspunktet måtte Kjøll dermed dekke restbeløpet fra egen lommme.
- Vi avskriver med lett hjerte restbeløpet på 300.000 kroner, og håper NHD finner noe hyggelig å bruke pengene våre på. Det er en fryd å få delta i det norske spleiselaget, sier Hans Geelmuyden, styreleder i Geelmuyden.Kiese.
- Krangler ikke om faktura
Næringsminister Sylvia Brustad uttalte torsdag at Kjøll ikke har hatt grunnlag for å anta at departementet skulle dekke regningen, da dette ikke var avklart på forhånd.
- Vi krangler aldri med kunder om fakturaer. Jeg har hatt gleden av å samarbeide med Berit Kjøll i mange år, og en liten regning skal ikke få ødelegge vårt gode forhold. Derfor kommer vi ikke til å forfølge denne saken. Det viktigste for oss er at Kjøll er svært fornøyd med bistanden fra Geelmuyden.Kiese, sier Geelmuyden.
Ingen egeninteresse
Kjøll selv mener hun handlet på departementets oppfordring i Aker-saken.
- For meg har det hele tiden vært en forutsetning at bistanden fra Geelmuyden.Kiese i Aker-saken skulle dekkes av staten da det var statens interesser jeg ivaretok. Derfor tok jeg opp spørsmålet om kommunikasjonsfaglig bistand med NHD allere i begynnelsen av april, sier Kjøll.
Les også: Brustad dro nytte av Kjølls PR-team
Dyre råd
Departementet offentliggjorde torsdag også timelisten fra GK.
Listen viser at pr- rådgiverne fakturerte Kjøll mellom 950 kroner og 3.500 kroner i timen.
Hele fem medarbeidere i GK jobbet med saken. Dyrest var hjelpen fra Hans Geelmuyden, han fakturerte 3.500 kroner per time.
Bråket i Aker
Da Aker-saken braket løs ved påsketider ble det stilt spørsmål ved Berit Kjølls rolle som statens representant i Aker Holding-styret.
2. april i år kjøpte Aker Solutions eierandeler i fire datterselskaper i Aker, og økte eierandel i et femte gjennom en emisjon. Samlet koster transaksjonene Aker Solutions over 1,9 milliarder kroner, hvorav noe under 1,4 milliarder kroner tilfaller Aker.
Samme dag uttalte flere finanseksperter at Aker Solutions hadde betalt en kraftig overpris for selskapene. Kjøll har selv understreket at hun ikke reagerte på transaksjonene før hun så aksjemarkedets reaksjon.
- Mottok e-post
Aker-systemet har på sin side gått hardt ut mot Kjøll og hevdet at hun kunne reagert mye tidligere ettersom hun mottok en epost om transaksjonene allerede den 24. mars.
Det har blant annet blitt diskutert om Kjøll stilte spørsmål om de omstridte transaksjonene i Aker Holding da dette ble diskutert på Aker Holdings styremøte den 30. mars i år.
Kjøll har selv hevdet selv at hun har blitt ført bak lyset av Aker-systemet som skal ha opptrådt svært uryddig i tiden frem mot transaksjonene.
19. mai ga Kjøll Nærings- og handelsdepartementet beskjed om at hun ønsker avløsning som styremedlem i Aker Holding.
- Fordi eierne nylig har kommet frem til en omforent løsning, og selskapet nå går over i en ny fase, er dette et naturlig tidspunkt for meg å be om avløsning fra dette viktige styrevervet, sa Kjøll den gang.
Flere saker om Kjøll-regningen:

Ole Martin Skaug
Even Landre
Anna Sandvig Brander











Jacob Lund
IOC! Stopp dette!