
Globaliseringen det beste siden Romerriket
Globaliseringen er det beste som har skjedd i verden, iallfall siden Romerriket, sier Victor D. Norman.
- Globaliseringen vil bety at iallfall en milliard mennesker i Kina og India løftes til vestlig velstandsnivå i løpet av en mannsalder. Det er det beste som har skjedd siden Romerriket, kanskje noensinne, sa Victor D. Norman, professor ved Norges Handelshøyskole på et seminar i regi av fagforbundet YS tirsdag ettermiddag.
- Og dette skjer uten at det koster resten av oss en krone. Tvert imot, vi blir mye rikere, sa Norman.
Sammen med tre kolleger ved Norges Handelshøyskole (NHH) har Norman forsøkt å beregne effektene av globaliseringen på det globale bruttonasjonalproduktet.
- Verdien av globaliseringen på verdens bruttonasjonalprodukt er 3 til 5 ganger så sterk som effekten var å åpne det nordamerikanske kontinent for europeere og asiater for 150 år siden, sa Norman.
Oljeeventyret
Gevinstene for Norge er ekstra store. Vi produserer mye energi, og norsk industri konkurrerer i liten grad med indisk og kinesisk industri. Tekstilindustrien har allerede vært borte i 20 år.
Endelig har Norge store kapitalinntekter fra resten av verden.
- Oljeeventyret har løftet inntektene til Norge med 10 prosent permanent, ifølge Norman.
Men det er bare småtteri i forhold til gevinstene ved globalisering.
- I 2065, da mye av globaliseringen er ferdig, vil Norges inntekter være 40 prosent høyere på grunn av globaliseringen, sa Norman.
Og dette ”oljeeventyret” vil komme alle dagens OECD-land til gode.
- Gevinsten er at vi kan skaffe oss ferdigvarer med mye mindre ressursinnsats enn i dag, sa Norman.
En ny utenriksøkonomi
Mye av globaliseringsgevinsten for Norge ligger i inntekter på norske bedrifters investeringer i utlandet – såkalte utenlandske direkteinvesteringer (FDI). En viktig drivkraft for FDI er at bedriften vil kutte kostnader. De plasserer produksjonen der den er billigst.
- Men den viktigste drivkraften er å etablere en god ide eller kompetanse i et annet marked, som McDonalds har gjort. Telenor er Norges mest suksessfulle utenlandssatsing. De lærte seg til å etablere og drive et mobilnett i et land med små tradisjoner for fasttelefon i Norge, og har tatt med seg denne kompetansen til Pakistan, Bangladesh og Ukrania.
Inntektene fra norske FDI i dag utgjør 10 prosent av valutainntektene. Normans beregninger tyder på at denne delen vil utgjøre 60 prosent i 2065.
Da blir behovet for en tradisjonell industrisektor langt mindre.
Les også: All norsk industri borte i 2020

SIX News
E24
Ole Martin Skaug
Even Landre










Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk