ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

UNDER TO TIMER ETTER AT E24 PUBLISERTE DENNE SAKEN, SKREV DEN NOBELPRISVINNENDE ØKONOMEN PAUL KRUGMAN EN SPALTE DER HAN FORESLO Å BENYTTE SEG AV MYNT-TRIKSET. LES SPALTEN HER

Hva om Obama kunne få trykket opp 1.000 milliarder dollar, ut av løse luften?

Vel. Teorien er ikke nødvendigvis så gal som den høres ut som.

Det hele startet på bloggen Pragmatic Capitalism den 7. juli i år, da en leser, med kallenavnet Beowulf, kom med følgende ide:

Hva om det amerikanske finansdepartementet bare trykket opp pengene?

Men det kunne ikke være i tradisjonelle 100-dollar sedler, ettersom disse trykkes av Den amerikanske sentralbanken. Det som finansdepartementet derimot har direkte kontroll over, er produksjonen av mynter, gjennom The Coinage Act.

Dermed kunne én mynt, verdt 1000 milliarder dollar, bli produsert over helgen. Denne mynten kunne bli brukt for å kjøpe tilbake gjeld fra Den amerikanske sentralbanken (den største lånegiveren til USA) verdt samme beløp.

Dermed ville USA ha 1000 milliarder dollar mindre i gjeld.

Obama har håpet

Fredag ettermiddag avholdt President Barack Obama en kort pressekonferansen, hvor han oppdaterte om hva som skjer i budsjettforhandlingene.

Gjeldstaket i USA

* Kongressen vedtok i 2010 et tak på USAs nasjonalgjeld på 14.294 milliarder dollar.

* Dette gjeldstaket ble nådd i mai.

* Om gjeldstaket ikke heves innen 2. august, vil ikke USA ha penger til løpende utgifter og tvinges til å misligholde sine lån.

* Republikanerne vil ikke heve gjeldstaket om det ikke samtidig gjøres store kutt i budsjettet.

* Demokratene er uenig i kuttene Republikanerne vil ha, og vil heller kombinere kutt med skatteøkninger for de rikeste.

Kilde: NTB

- Det er mange måter ut av dette rotet. Vi må få et kompromiss før tirsdag, for å kunne betale våre regninger, sa Obama og la til:

- Får vi ikke en avtale, kan vi miste får perfekte gjeldskarakter. Ikke fordi vi ikke har nok penger, men fordi vi ikke har et politisk system med perfekt karakter.

Torsdag kveld annonserte republikanske John Boehner at han skulle fremme sitt eget budsjettforslag for å stemme over dette. Denne avstemningen ble utsatt, ettersom han ikke hadde nok stemmer for verken Representantenes hus eller Senatet.

Obama avfeide Boehners plan totalt.

- Republikanere i Representantenes hus jobber fortsatt med en plan både senatet og representantenes hus har sagt de ikke vil stemme på, sa Obama.

Obama nevnte flere planer, både den frontet av Connoll og Reid, som mulige alternativer til Boehners plan.

- Det er mange planer å unngå dette, sa Obama.

Det er planlagt en avstemning rundt klokken 20.00, norsk tid, er siste melding fra Det hvite hus.

Mer om gjeldstaket:

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet.

Tjenesten er levert av Disqus.