
Casher opsjoner for åtte millioner
Hydro-direktør Tore Torvund sikrer seg en opsjonsgevinst på over åtte millioner.
Hydros
konserndirektør Tore Torvund gikk inn i julen med en solid opsjonsgevinst i lomma.Fredag utøvde Torvund opsjoner fra 2002 og 2003 som ga en samlet gevinst på 8.368.557 kroner.
Storvinner på fusjon
Konserndirektøren som vil få ansvar for drift og leting i det fusjonerte Statoil og Hydro, var Hydro-toppen som tjente mest på kursstigningen i Hydro etter at fusjonsplanene ble kjent.
Les alt om Statoil/Hydro-fusjonen her.
Torvund satt på en urealisert opsjonsgevinst på drøyt 16 millioner kroner på opsjoner tildelt fra 2004 og frem til nå.
Fredagens opsjoner var tildelt i 2002 og 2003. Torvund har dermed fremdeles en solid urealisert gevinst i opsjonspakken.
Det har vært knyttet usikkerhet til hvorvidt Torvund ville beholde opsjonene etter fusjonen.
Når man blir ansatt i et nytt selskap, slikt som Torvund vil bli i forbindelse med fusjonen, er det vanlig at opsjoner man har hatt i det gamle selskapet, vil forsvinne.
Hvis det skjer vil Torvund kunne gå glipp av en milliongevinst, men nå har han i alle fall sikret seg deler av gevinsten.
Da Yara ble skilt ut av Hydro for noen år siden, ble de ansatte med opsjoner, kompensert for opsjonsgevinsten man gikk glipp av siden man byttet arbeidsgiver.
Må kjøpe aksjer
Samtidig som han innløste opsjoner fredag, kjøpte Torvund 20.000 aksjer til en snittkurs på 190 kroner.
Torvund innløste opsjoner på tilsammen 67.620 aksjer. Utøvelsen av opsjonene skjer ved at Hydro betaler et kontantbeløp som tilsvarer forskjellen mellom utøvelseskursen, som ble fastsatt ved tildelingen og gjennomsnittlig børskurs de siste fem handledagene.
Opsjonene ble tildelt med en forutsetning om samlet avkastning i Hydro-aksjen over tre år.
Utøvelseskursen var for opsjonene fra 2002 på 66,23 kroner aksjen, mens kursen for opsjonene fra 2003 var på 64,32 kroner. Den gjennomsnittlige aksjekursen som ble lagt til grunn, var 189 kroner.
Torvund kan imidlertid ikke bruke milliongevinsten til hva han vil. Han er pliktig til å kjøpe Hydro-aksjer for beløpet etter skatt inntil han eier aksjer med en børsverdi tilsvarende 100 prosent av årlig lønn.

Ole Martin Skaug
Even Landre
Anna Sandvig Brander












Jacob Lund
IOC! Stopp dette!