ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Professor i bærekraftig utvikling Jeffrey Sachs holder fast på sin oppfatning om at mer penger er nøkkelen til å løse fattigdomsproblemet og matvarekrisen.

- At verden har gitt nok bistand er en bløff. USA bruker mer penger på Pentagon i år enn det hele verden noen gang har brukt på bistand, sier Sachs til E24.

For det er penger som mangler, insisterer Sachs.

- Løsningen på matvarekrisen er ikke noe mysterium. Bøndene i Afrika trenger bedre korn, gjødsel og mer stabil vanntilgang, og det har de ikke råd til nå, forklarer Sachs.

- Markedet fungerer ikke

Professoren forklarer at de fattigste bøndene trenger startkapital for å komme i gang med et mer effektivt og bærekraftig landbruk. Bøndene har ikke penger selv og kan ikke akkurat gå i banken og låne dem heller. Derfor trenger de subsidier. Når de først er kommet over kneiken kan subsidiene reduseres igjen.

- Da vil markedet fungere og dra utviklingen videre, men slik det er nå fungerer ikke markedet, fordi bøndene ikke har råd til å delta.

- Gjør som Norge

Sachs er svært kritisk til USAs bistandspolitikk, men heller ikke resten av verden har gitt noe de kan skryte av.

- Bistanden på verdensbasis gir 15 dollar per innbygger i Afrika per år. Store land som Frankrike, Italia og hele EU lover de skal gi mer, men pengene kommer aldri. Det er det som er sannheten, sier Sachs.

Professoren er enig i at pengene kan brukes bedre, men fremholder at det største problemet er at det ikke er nok penger.

- Hvis alle land hadde gitt like mye som Norge ville det blitt gitt 300 milliarder dollar hvert år, nå gis det 100 milliarder, forklarer Sachs.

- Vi krever nok

Sachs er blant dem som ikke mener vi skal kreve mer penger fra de afrikanske statene selv, slik blant annet Kofi Annan foreslo tidligere i dag.

- Vi krever at de skal bruke penger på skole, på rettsystemer, og på landbruk. Hvis vi summerer opp alle våre krav blir det mer penger enn disse landene har, mener Sachs.

Problemet er at fattige land med høy arbeidsledighet får svært små skatteinntekter, og derfor ikke har så mye statlige penger å bruke.

- I Malawi er gjennomsnittsinntekten 200 dollar i året. Staten kan ikke kreve mer enn kanskje 15 prosent skatt – det er alt de har å bruke, forklarer Sachs.

Kan tredoble avkastning

Økt bistand skal brukes på landbruk, og det gir resultater, sier Sachs.

- Der bøndene har fått startkapital til å kjøpe bedre kornsorter, gjødsel og mer stabil vanntilgang har avkastningen fra landbruket tre- til firedoblet seg på få år, forklarer han, og viser til suksesshistorien Malawi.

Malawi er et av de fattigste landene i verden, men har likevel prioritert å bruke sine små skatteinntekter på landbruksutvikling. Det har gitt tredoblet avkastning, sier Sachs, som får støtte av lokale småbønder.

Dyborn Chibonga er leder i det som tilsvarer Småbrukerlaget i Malawi. Han ser selv at de tre siste årenes landbrukssubsidier har fungert, og synes det er dobbeltmoralsk av den vestlige verden å forvente at Afrikanske land ikke skal subsidiere sitt landbruk.

- I Vesten lever 10 prosent av befolkningen av landbruk, og de har alltid vært subsidiert. Her i Afrika lever 70 til 80 prosent av befolkningen av landbruk, og så skal ikke de få subsidier, spør Chibonga.

For Malawi var det svært negativt at WTO-forhandlingene brøt sammen, ifølge Chibonga.

- Vi trenger WTO til å jevne ut fotballbanen så vi konkurrerer på likeverdige grunnlag, forklarer Chibonga.

Og han mener verdenssamfunnet har egeninteresse av å bidra til utvikling i Afrika.

- Verden er en global landsby. Ressursene er gitt og vi er alle avhengig av hverandre. Derfor må vi dele ressursene likt og bruke dem bærekraftig, mener Chibonga.

Sliter med råvarepriser

Malawi karakteriseres altså som en suksesshistorie av Jeffrey Sachs, Kofi Annan og flere andre på konferansen Grønn revolusjon i Afrika i Oslo i dag. Men nå har råvareprisene steget så mye at Malawi ber verden om mer penger for å opprettholde sine subsidier til fattige bønder.

- De ber om 76 millioner dollar. Hva svarer verden? Vi har finanskrise her hjemme, vi har ikke råd. Men USA har 700 milliarder dollar å bruke på militæret. Det er helt feilslått, sier en oppgitt Sachs.

Skal vi tro professoren er løsningen på matvarekrisen enkel matematikk.

Les også:

Krever handling fra afrikanske regjeringer

Flere nyheter på E24.

Kommentarer

Tjenesten er levert av Disqus.