ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Torsdag formiddag legger konsulentselskapet Econ Pöyry frem rapporten Nye Boliger, som er en oversikt over salget av nye boliger de siste to månedene.

Tallene viser at det er solgt 1.229 nye boliger på det sentrale østlandsområdet de siste to månedene.

Det er en oppgang på 34 prosent sammenliknet med samme tomånedersperiode i fjor.

- Den sterke økningen i boligsalg passer inn i en trend vi har sett gjennom hele året, sier seniorøkonom hos Econ Pöyry Roger Bjørnstad til E24.

Fra forrige tomånedersperiode er det et fall på fem prosent, men det tilskriver Bjørnstad først og fremst sesongmessige variasjoner.

Totalsalget stiger

For året totalt sett er det registrert salg av til sammen 6.705 nye boliger på Østlandet, en økning fra 5.441 i 2010.

- Salget har tatt seg opp på Østlandsområdet, men er fortsatt for lavt. Befolkningsøkning og høyere realinntekter gjør det nødvendig med enda høyere boligbygging for å møte etterspørselen, sier Bjørnstad.

Han viser imidlertid til at Statistisk Sentralbyrås tall tyder på at igangsettingen av nye boliger nå er i ferd med å ta seg opp, og venter at salget av nye boliger vil fortsette å øke i 2012.

- Nybyggingen må ytterligere opp om vi skal unngå at boligprisene fortsetter å stige mer enn prisveksten, sier seniorøkonomen.

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet.

Tjenesten er levert av Disqus.