ANNONSE

Regnskapstall og nøkkelpersoner

Visesentralbanksjef Jan Qvigstad er svært godt fornøyd med han har sett så langt under toppmøtet til verdens mektigste finansministere i Washington.

Les også: Tomme løfte fra G7-møtet

Finansministrene i verdens syv rikeste land, G7, har fått hard medfart etter at de under toppmøtet i Washington fredag kveld ikke kom frem til en konkret handlingsplan for å løse finanskrisen. Den kritikken deler ikke Norges visesentralbanksjef Jan Qvigstad, som følger samtalene på tett hold.

- De første reaksjonene på G7s handlingsplan har vært skuffelse grunnet mangel på konkrete tiltak. Forstår du skuffelsen?

- Vi får se neste uke hvordan markedene reagerer når de åpner. Jeg regner med at store land, og andre land, kommer med de tiltak som er nødvendig for å roe ned markedene, sier Qvigstad.

- Det høres ut som om du har forståelse for skuffelsen?

- Nei, jeg er imponert over hva G7 klarte å bli enige om. De har fastlagt et konkret og godt rammeverk som vil bli fulgt opp av de enkelte land og grupperinger, sier Qvigstad.

Håp hindret børsras

En av hovedgrunnene til at det endte med bare moderat nedgang på New York-børsen fredag, var forventningene om en konkret handlingsplan fra G7s finansministere. Derfor er skuffelsen ekstra stor over at de bare ble enige om det mange mener et vagt rammeverk.

"G7 beslutning om å holde seg til generaliteter kan øke risikoen for ytterligere kaos i markedene", melder USAs ledende finansavis Wall Street Journal, og legger til at prinsippene i G7s rammeverk er "vage nok til at de kan tolkes på mange måter".

Paulson refset pressen

USAs finansminister Hank Paulson gjorde det derimot klart da han møtte Aftenposten og resten av verdenspressen natt til lørdag, at krisen ikke kan løses med et felles og konkret rammeverk. Paulson mener alle ulikhetene mellom landene, som forskjellige lovverk og finanssystemer, hindrer noe mer enn et rammeverk.

Derfor gikk han i rette med pressen.

- Jeg synes at det er noen i markedet og mediene som er naive, sa Paulson om mulighetene en konkret plan.

Qvigstad, som steppet inn for sentralbanksjef Svein Gjedrem som ble hjemme grunnet krisen, mener at det felles rammeverket er en nødvendig grunnmur som resten av landene må bygge videre på de neste dagene.

- Uttalelsen fra G7 fredag gir et rammeverk for konkret oppfølging i hvert land, sier Qvigstad.

- Gjelder det også Norge?

- Ja.

- Betyr det at Norges Bank onsdag kan komme med nye tiltak i tillegg til en rentebeslutning?

- Det kan jeg ikke kommentere.

Han spår mer konkrete planer fra de ulike land i løpet av dager, kanskje før flere av markene åpner mandag. Børsene i både USA og Japan holder stengt, i New York grunnet Columbus Day.

- Hva er Norges rolle her i Washington denne helgen?

- Hele gårsdagen gikk med til samtaler i IMFs sekretariat, slik at vi er godt informert om hva som skjedde i G7 og IMF. Det gjør at Norge vil være godt forberedt til å følge opp beslutningene som fattes, sier Qvigstad.

Les flere økonominyheter på E24.

Kommentarer

Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet.

Tjenesten er levert av Disqus.