Kinas handelsoverskudd for fjoråret økte til rekordhøye 262 milliarder dollar, omtrent 1400 milliarder kroner.
Dette utgjør en økning på nesten 50 prosent sammenlignet med året før.
Tegn til nedgang
Imidlertid er det mye som tyder på at tiltak for å tøyle eksporten har begynt å få en effekt på handelsbalansen, ifølge statistikken fra de kinesiske tollmyndighetene som kom fredag.
Kinas handelsoverskudd gikk ned for andre måned på rad, etter en nedgang i eksporten.
Handelsoverskuddet for desember gikk ned til 22,7 milliarder dollar (rundt 120 milliarder kroner) i desember fra 26,2 milliarder dollar (i underkant av 140 milliarder kroner) i november, opplyser kinesiske myndigheter på sine nettsider fredag.
Dette var lavere enn økonomenes estimat, som var på 24,4 milliarder dollar, ifølge Bloomberg.
Trend
Et utbredt syn blant økonomer verden over er at nedgangstrenden vil fortsette utover året.
Denne vil komme godt med for landet, ettersom kineserne lenge har vært under press fra både amerikanske og europeiske myndigheter.
Disse har oppfordret landet til å la yuan styrke seg raskere for å skape balanse i utenrikshandelen.
Flere analytikere tror fortsatt at handelsoverskuddet vil øke i 2008. Zhao Qingming, økonom ved China Construction Bank i Beijing, vil ikke utelukke at overskuddet kan forbli uendret i det nye året.
Global nedkjøling
- Fremover vil Kinas eksport helt klart måtte senke farten, etterhvert som myndighetenes tiltak for å balansere handelen begynner å få effekt. I tillegg vil også internasjonal etterspørsel synke noe, etterhvert som den globale nedkjølingen brer om seg. På toppen av dette vil en appresiering av yuan også bidra til å balansere utenrikshandelen, sier Zhao, ifølge Reuters.
- Samtidig vil sterkere innenlandsk etterspørsel og høye varepriser gi et kraftig dytt til importen, sier Tao Wang, sjeføkonom hos Bank of America i Beijing, ifølge Reuters.
Hun tror også på et handelsunderskudd rundt 260 milliarder dollar i 2008, rundt uendret fra fjoråret.
Dermed vil presset på Kina for å la yuanen stige ytterligere vedvare, tror Wang.
Les også: Nytt fall i Asia
Kommentarer
Vi ønsker dine argumenter og synspunkter velkommen på E24. Men før du kaster deg inn i debatten, tenk gjennom hvordan du ønsker å fremstå. Mange leser det du skriver. Gjør debatten til en bedre opplevelse for både dem og deg selv. Det handler om respekt og saklighet.


Sverre Rørvik Nilsen
Even Landre
Ole Martin Skaug







Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Rögnvaldur Hannesson
Et teknisk tilbakeskritt