
Økonomer mener resesjonen er her
Amerikanske økonomer er sikre: USA er i resesjon.
Amerikanske økonomer mener nå at amerikansk økonomi er i resesjon eller tilbakegang. Ifølge en spørreundersøkelse utført av avisen USA Today mener to tredjedeler av 52 økonomer at USA nå er i en resesjon. I tillegg mener noen at resesjonen vil starte senere i 2008.
En egen komite av fremtredende økonomer vurderer om amerikansk økonomi er i resesjon, eller tilbakegang. En tommelfingerregel er at USA er i resesjon hvis BNP faller i to kvartaler på rad.
Les den nøyaktige definisjonen hos E24.
Onsdag klokken 14.30 publiserer det amerikanske næringsdepartementet data for nasjonalregnskapet i april.
89 prosent av økonomene tror imidlertid at resesjonen blir både kort og mild, mens 11 prosent mener den blir "lang og dyp". I gjennomsnitt venter økonomene at arbeidsledigheten vil stige til 6 prosent.
- Det er ganske lavt til å være resesjon, sier David Berson, sjeføkonom for PMI Group til USA Today.
Fed har tillit
Økomene fester imidlertid tillit til at sentralbanken - Federal Reserve - klarer å styre økonomien i riktig retning. De fleste venter et rentekutt på 0,25 prosentpoeng onsdag.
Men det er fremdeles nok av problemer. En stadig økende inflasjon er blant dem.
- Vi tror inflasjonen vil sette seg fast. Den drives av krefter utenfor USA, sier Allen Sinai, sjeføkonom i Decision Economics.
Onsdag kveld offentliggjør sentralbanken sin rentebeslutning.

Anna Sandvig Brander
Anna Sandvig Brander
SIX News
E24










Kjell-Magne Rystad
Statlig eierskap er problematisk